... všetko o BMW ...

Moderátori: barabas, k33p, Hugino, voMacK

reklamne predmety bmwklub.sk
 
Užívateľov profilový obrázok
pistacik11
Príspevky: 4116
Registrovaný: 5.12.2009
Auto: 4 kolesa ma
Kraj: Zahraničie

Re: Politika a ine sr*cky

Nedeľa, 27. Februára 2022, 07:43

Na Slovensku nemáš takú demograficku situáciu, takže si netrafil.

Ešte raz inváziu neschvaľujem. Ale sú tam 3 oblasti, ktoré by si minimálne zaslúžili nárok na autonómiu, ak sa im uberie pár z ich práv.

Toto na Slovensku nemáme. Takže reči o posluhovaniu rusom si aspoň v mojom prípade nechajte.

Ak budú Maďari v tých ich hladovych dolinách chcieť robiť bordel, tak potom sa môžeme rozprávať, ale bordel nerobia takže očividne nie sú až tak nespokojný u nás.
Prílohy
Screenshot_20220227-073507.png
Naposledy upravil/-a pistacik11 v Nedeľa, 27. Februára 2022, 07:58, upravené celkom 1 krát.
E65 745i pribehy-nasich-aut/e39-523i-winterauto-pohrebak-t110983.html
e36 M3 EVO http://www.bmwklub.sk/pribehy-nasich-au ... 52201.html
E46 330d ex
E39 523i touring ex
e36 325i coupe ex
e36 325i sedan ex
 
Užívateľov profilový obrázok
boborjelotor
Príspevky: 4538
Registrovaný: 24.4.2019
Kraj: Trenčiansky

Re: Politika a ine sr*cky

Nedeľa, 27. Februára 2022, 07:52

chcel si asi povedat demogeograficku situaciu, cudzie termity atd.
uz sa na to vyjeb rusacik, chod vyhadzovat suciastky z auta a tvar sa, ze si ho "skladas podla seba"
 
Užívateľov profilový obrázok
pistacik11
Príspevky: 4116
Registrovaný: 5.12.2009
Auto: 4 kolesa ma
Kraj: Zahraničie

Re: Politika a ine sr*cky

Nedeľa, 27. Februára 2022, 08:01

Nejaký boborko mi bude hovoriť čo mám robiť. Je to fórum, ja neporušujem žiadne z jeho pravidiel. Takže môžem tu diskutovať koľko chcem.

Čo je zlé na termíne demografická? https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Demografia
E65 745i pribehy-nasich-aut/e39-523i-winterauto-pohrebak-t110983.html
e36 M3 EVO http://www.bmwklub.sk/pribehy-nasich-au ... 52201.html
E46 330d ex
E39 523i touring ex
e36 325i coupe ex
e36 325i sedan ex
 
Užívateľov profilový obrázok
boborjelotor
Príspevky: 4538
Registrovaný: 24.4.2019
Kraj: Trenčiansky

Re: Politika a ine sr*cky

Nedeľa, 27. Februára 2022, 09:12

ty sam prides, s prepytujem.."argumentom" o uzemiach, ktore si zasluzia autonomiu na zaklade demogeografie, ale ked cerpas svoje argumenty z facebooku, to je v poriadku, ze nevidis rozdiel medzi zlozenim obyvatelstva a rozmiestnenim jednotivych narodnostnych mensin. Ja som urobil tu chybu, ktoru robim pri tebe zial casto, ze za niektorymi tvojimi vyjadreniami hladam koherentne myslenie, pretoze ak niekto povie, ze u nas nemame taku demograficku situaciu, tak pravdepodobnje mysli (ehm) rozmiestnenie narodnostnych mensin, kedze pod pojmom "demograficka situacia" sa mysli a sleduje v 99% prirodzeny prirastok ubyvatelstva, ked obcas bude citat aj nieco ine ako hooligans clanky o tom kto komu prijebal, sem tam si to vsimnes. A kedze cela zamienka konfliktov na ukr je postavena na geolokacii ruskych mensin, ktore na vychode krajiny v dvoch oblastiach tvoria 30-35% a v dalsich troch okolo 20%, kym u nas je situacia dost opacna, a Madari ziju z viac ako 90% pozdlz celej madarskej hranice v sidlach, kde Madari tvoria vacsinu, obrazok sice 10 rokov stary ale vela sa toho nezmenilo (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... 011new.png).
Takze co do zlozenia a vyvoja populacie na Slovensku, ...demografickej situacie...ta zasa az tak diametralne odlisna od UKR nie je, nemame Madarov 17% ale len nejakych 10, ale demogeograficka situacia je ina, pretoze vacsina z nich zije v regionoch, kde tvoria narodnostnu vacsinu.

teraz si zasa o nieco mudrejsi, co je celkom unikatne, vacsinou po diskusii s tebou su vsetky zucastnene strany ohlupnute, obcas nielen docasne.
 
Užívateľov profilový obrázok
pistacik11
Príspevky: 4116
Registrovaný: 5.12.2009
Auto: 4 kolesa ma
Kraj: Zahraničie

Re: Politika a ine sr*cky

Nedeľa, 27. Februára 2022, 09:48

pistacik11 napísal:
Ak budú Maďari v tých ich hladovych dolinách chcieť robiť bordel, tak potom sa môžeme rozprávať, ale bordel nerobia takže očividne nie sú až tak nespokojný u nás.

Toto tuná je čo? Myslím, že z toho sa dá dosť jasne vydedukovať, že mám k tomu taký postoj, že ak sa tam budú Maďari cítiť utlacovany, začnú robiť rozbroje, tak kľudne nech si idú vyhlásiť autonómiu, nech si tie hladove doliny spravujú sami. A nech bude kľud. Etnicky je tá hranica veľmi zle nakreslená. Ale zjavne im tu až tak zlé neje keďže na rozdiel od Rusov na Ukrajine môžu mať vlastné školy, používať vlastný jazyk na úradoch.... a niesu nijak ináč utlacovany. Netýka sa to len Rusov, Rusíni na Podkarpatskej rusi tiež nie sú nijak nadšený.

Ale to by si musel niekedy stretnúť aj človeka z tých oblasti a nie si len čítať na internete čo napíše "denník n"
E65 745i pribehy-nasich-aut/e39-523i-winterauto-pohrebak-t110983.html
e36 M3 EVO http://www.bmwklub.sk/pribehy-nasich-au ... 52201.html
E46 330d ex
E39 523i touring ex
e36 325i coupe ex
e36 325i sedan ex
 
Užívateľov profilový obrázok
boborjelotor
Príspevky: 4538
Registrovaný: 24.4.2019
Kraj: Trenčiansky

Re: Politika a ine sr*cky

Nedeľa, 27. Februára 2022, 10:39

"toto tuna je co", ...to tamtaaa je co, si odicitoval vlasnty citat ako argument niecoho? pred 10 rokmi si zil v hladovej doline s rovnakou nezamestnanostou aka je teraz v Revucej, preco si nevyhlasil autonomiu? necitili ste sa utlacovanI? Ja som v rokoch 2007-2012 2x do mesiaca vozil plne auto potravin, pracich gelov a kozmetiky rodine mojej vtedajsej partnerky, mimochodom rusinky, ja mam vychod Slovenska miestopisne zmapovany celkom podrobne, v casoch, kedy mnoho ludi 2 tyzdne pred vyplatou..ak nejaku mali, mala v penazenke len stravne listky. Mnohi sa v regione niekam posunuli ekonomicky aj mentalne. Mnohi, zda sa, len ekonomicky.
ale netusim, ake paralely tu chces kreslit.
Rusi na ukr prisli o moznost vzdelavat sa v skolach v rustine po kokotinach v Donbase a po anektovani Krymu, alebo ako tomu pista hovori "po OK rieseni", rustina sa moze ucit len ako cudzi jazyk, pravo vyhlasene v 2017 s ucinnou platnostou od 2020.
 
Užívateľov profilový obrázok
pistacik11
Príspevky: 4116
Registrovaný: 5.12.2009
Auto: 4 kolesa ma
Kraj: Zahraničie

Re: Politika a ine sr*cky

Nedeľa, 27. Februára 2022, 11:24

Aha takže riešením problému bude menšinu ešte viac izolovať a zobrať jej ešte viac práv? A čudujeme sa, že robia potom ešte viac bordelu? Že sa chcú oddeliť? Není to vôbec diskriminačné?

Ešte stále to nezačína napĺňať jeden z týchto bodov z tebou uvedeného linku ku Krym vs Kosovo

Konkrétne:
2) There exist no comparable, verifiable allegations that grave violations of fundamental rights have occurred in Crimea. The facts on the ground do not show a degree of oppression compelling Crimea to secede to protect its population, and Crimea's 'internal self-determination' is not self-evidently threatened. Indeed, the very existence of a Crimean Parliament able to shepherd the recent referendum undermines the argument that the Crimean people are being denied their self-determination.


Áno vtedy to tam nebolo v takej miere, ale už sa to začína podobať trochu na potlačovanie ľudských práv a slobôd.


"Návrh zákona však vyvolal obavy a protesty v Maďarsku, Rumunsku, Rusku a Moldavsku. Súvisí to najmä s tým, že od septembra 2018 sa deti z národnostných menšín budú vo svojom materinskom jazyku vzdelávať len v materských školách a na prvom stupni základných škôl, pričom paralelne sa budú učiť aj ukrajinčinu. Od piatej triedy základnej školy bude vyučovanie len v ukrajinčine a jazyk národnostnej menšiny sa môže vyučovať ako nepovinný predmet. V súlade so zákonom od 1. septembra 2020, keď sa skončí prechodné obdobie, bude výučba na druhom stupni škôl a vyšších stupňoch len v ukrajinčine.

Kým maďarské ministerstvo zahraničných vecí označilo zákon za "ranu do chrbta", rumunský prezident Klaus Iohannis dokonca kvôli nemu zrušil svoju návštevu na Ukrajine a odvolal aj Porošenkovu návštevu v Bukurešti. Rusko zasa vyslovilo obavy, že ukrajinský zákon poškodzuje ústavné práva národnostných menšín na Ukrajine.

Viacerí kritici tvrdia, že ukrajinský zákon o vzdelávaní porušuje základné ľudské i menšinové práva a môže spôsobiť ďalšiu destabilizáciu a fragmentáciu Ukrajiny, pripomenula agentúra RIA Novosti, ktorá poukázala na obavy rusky hovoriacej menšiny, ale aj menšín žijúcich na západe Ukrajiny."

Takýto štát chce do európskej únie?

Čo čakali? Že sa im poďakujú a nechajú to tak? Ľudia z Dombasu netvrdia, že vojna začala 22.2., ale že trvá už 8r. A značnú vinu nesie na tom aj tento zákon.

Jediný dôvod, prečo im to je tolerovane, je, že ich môžu využiť na boj proti Rusku.

Ako chceš porovnávať situáciu v Revúcej a na Dombase a Kryme? Není ti kokotno? Ktoré práva chýbajú tuná menšinám oproti tým menšinám na Ukrajine? Nevšimol som si, žeby menšiny boli tuná utlacovane.

Dokonca aj tie Rómske majú tuná viac práv ako nejaká menšina na Ukrajine. Napriek tomu, že sústavne porušujú zákony, robia bordel, tak sa ich snažíme začleniť, vychádzať v ústrety a nie segregovať a utlačať.
Ináč by zas išla žaloba do Bruselu.

A za ďalšie, som nejaká menšina? Bol som, alebo som utlacovany, prebieha(la) na Spiši nejaká genocída? Čo má ekonomická situácia regiónu s tým spoločné? Luhansk, Doneck patria k bohatší regiónom, napriek tomu tam je nespokojnosť.
Naposledy upravil/-a pistacik11 v Nedeľa, 27. Februára 2022, 11:53, upravené celkom 1 krát.
E65 745i pribehy-nasich-aut/e39-523i-winterauto-pohrebak-t110983.html
e36 M3 EVO http://www.bmwklub.sk/pribehy-nasich-au ... 52201.html
E46 330d ex
E39 523i touring ex
e36 325i coupe ex
e36 325i sedan ex
 
Užívateľov profilový obrázok
boborjelotor
Príspevky: 4538
Registrovaný: 24.4.2019
Kraj: Trenčiansky

Re: Politika a ine sr*cky

Nedeľa, 27. Februára 2022, 11:52

mam vyslopat flasu lavorovice, udriet si hlavu o zarubnu a odrobit tri dvanastky aby som dokazal pochopit tvoje myslienkove pochody? Kde som ja porovnaval Revucu s DoNbasom? Ty si tu zacal hovorit o hladovych dolinach a o tom, ze nerobia bordel madari u nas na juhu, tak asi nie su az taki utlacani. Ja som si z teba robil picu, ze hovoris nieco o hladovych dolinach, hoci si v takej vyrastol ale zjavne ti to perspektivu do zivota nedalo inu ako len tu acohentakicku. By ma fakt zaujimalo ako si dokazal ty spojit moje slova s porovnavanim situacie v Revucej a v Donbase. Len dalsi dokaz toho, ze sa neoplati diskutovat s niekym, kto sa v tych hovnach, ktore zo seba tlaci citi ako doma, lebo nakonci aj tak obaja smrdia od hovna.
 
Užívateľov profilový obrázok
pistacik11
Príspevky: 4116
Registrovaný: 5.12.2009
Auto: 4 kolesa ma
Kraj: Zahraničie

Re: Politika a ine sr*cky

Nedeľa, 27. Februára 2022, 12:22

Si sa pýtal, prečo som nechcel vyhlásiť autonómiu na Spiši? Pýtal. Tak som ti odpovedal, že ktomu nie je ani nebol dôvod.
Sám si sa pýtal, či majú vyhlásiť maďarské menšiny autonómiu. Tak som povedal, že ak sa cítia, že im tu niečo chýba, alebo sú nejak utlacovane, tak nech idú, že s výnimkou DS sú to aj tak hladove doliny a mne osobne chýbať nebudú. Stále lepšie ako vlecuca sa vojna.
Zjavne už nevieš čo sám píšeš a máš asi tiež problém s chápaním písaného.

Zase si si zobral len to čo ti vyhovuje. Na fakt, že na Ukrajine, krajine, sa dlhodobo porušujú práva menšín si sa už nejak vysral. Je normálne, že menšina, ktorej tam je 30%+ (za materinský jazyk uznávajúci dokonca 70%) si to nenechá. Tobôž s tou mentalitou ľudí, ktorý si nenechajú len tak skákať po hlave.

Ani nato, že toto porušovanie ľudských práv sa tam západom dlhodobo prehliadalo. Veď čo nejde o nás. Teda až kým nemáme vojnu pred dverami.

Takú krajinu chceme v EÚ (sovinisti z v4, slabý odvar toho nestačia, treba to okoreniť)
E65 745i pribehy-nasich-aut/e39-523i-winterauto-pohrebak-t110983.html
e36 M3 EVO http://www.bmwklub.sk/pribehy-nasich-au ... 52201.html
E46 330d ex
E39 523i touring ex
e36 325i coupe ex
e36 325i sedan ex
 
Užívateľov profilový obrázok
pistacik11
Príspevky: 4116
Registrovaný: 5.12.2009
Auto: 4 kolesa ma
Kraj: Zahraničie

Re: Politika a ine sr*cky

Nedeľa, 27. Februára 2022, 12:47

A žeby si nepovedal opäť, že sa to začalo až po anexii Krymu tu máš niečo z roku 2009:

Kromě toho se podle ministerských vyhlášek č. 461 (2008) a č. 1033 (2009) posiluje používání státního jazyka ve školách a závěrečné zkoušky mohou probíhat výhradně ve státním jazyce, což potlačuje používání menšinových jazyků. Výsledkem toho je ohrožení již existujícího a fungujícího vyučování maďarského jazyka na Ukrajině, což je v rozporu s evropskými hodnotami


https://www.europarl.europa.eu/doceo/do ... 18_CS.html
E65 745i pribehy-nasich-aut/e39-523i-winterauto-pohrebak-t110983.html
e36 M3 EVO http://www.bmwklub.sk/pribehy-nasich-au ... 52201.html
E46 330d ex
E39 523i touring ex
e36 325i coupe ex
e36 325i sedan ex
 
Užívateľov profilový obrázok
boborjelotor
Príspevky: 4538
Registrovaný: 24.4.2019
Kraj: Trenčiansky

Re: Politika a ine sr*cky

Nedeľa, 27. Februára 2022, 14:23

https://en.wikipedia.org/wiki/Language_ ... in_Ukraine
v 2012 dostala rustina oficialny status regionalneho jazyka, s moznostou pouzivat ho v skolach ci na sudoch, zakon bol odvolany ked Janukovyc odisiel na dlhu dovolenku do Ruska a poprosil Vladimira Vladimirovica, aby poslal obrancov mieru do Ukrajiny

a ktorej mensiny je v Ukrajine 30%?
a 70% z akeho cisla uznava rustinu ako rodny jazyk?
To, ze prava mensin su u nich porusovane bol a je aj dovod, preco ich vstup do NATO blokuje Madarsko aj Rumunsko, aj po zelenskeho druhemu dodatku, ktory prakticky vratil naspat statut EU jazykov, ale nie rustiny.
Hovorit mne, ze som sa vysral na nejake porusovanie prav mensin bude (udajne) byvaly Kotlebov volic, to je v pici totok uz :).
este budes hladat ine cesticky, ktorymi si chces vydlazit cestu k tomu aby si povedal, ze Ukrajinci si mozu za to, ze ich Rusko napadlo, sami?
Neni ti kokotno tvarit sa nad vecou, ze "ved co, nejde o nas, az kym nemame vojnu pred dverami", po tom vsetkom co si tu natliachal za kokotiny?
Uz si presiel z "Rusko ma pravo rozhodovat o svojom susedovi" na argument, ze boli porusovane ich prava na jazyk?

Tak si dame otoceny acohentakizmus, bude sa ti to pacit, mas to rad.

Preco Rusko nestiahlo vojsko z pohranicia, nemala Ukrajina pravo rozhodovat o susedovi? Ohrozovala Ukrajina bezpecnost Ruska od konca minuleho roka, ked tam poslal 100+ tisic vojakov akoze na cvicenie?
Preco Rusko argumentuje porusovanim prav mensin na Ukrajine? Mozu mensiny v Rusku studovat v rodnom jazyku viac ako 2 hodiny tyzdenne? Mozu zlozit skusky v rodnom jazyku? Ci to plati len tam, kde sa Rusko chce roztahovat, ale doma nie? Sympatie pred 3 dnami este neboli prec, tak teda vysvetli, preco to nie je dvojaky meter, ked Rusko v 2018 zaviedlo zakon, kde vsetkych 35 jazykov minorit preklasifikovali vo vzdelavacom systeme len na volitelne, s moznostou vyucby max. 2 hodiny tyzdenne.
Prestrihni ten dvojity meter.
 
Užívateľov profilový obrázok
spekillant
Príspevky: 467
Registrovaný: 10.8.2021
Kraj: Trnavský

Re: Politika a ine sr*cky

Nedeľa, 27. Februára 2022, 14:55

Bobor už s ním diskutujes o 2 dni dlhšie než by bolo treba, akurát sa ťa snaží stiahnuť na svoju úroveň, to je jediný jeho cieľ v tejto debate, nič iné, žiadne pochopenie, kompromis.

Musí jebat, v Ukrajine sú porušené práva ruskej menšiny ktorej je 30%, preto môžme raketami rozjebat celú Ukrajinu. Seem legit

Musí jebat Pistik, musí jebat
 
Užívateľov profilový obrázok
pistacik11
Príspevky: 4116
Registrovaný: 5.12.2009
Auto: 4 kolesa ma
Kraj: Zahraničie

Re: Politika a ine sr*cky

Nedeľa, 27. Februára 2022, 15:36

boborjelotor napísal:

a ktorej mensiny je v Ukrajine 30%?
a 70% z akeho cisla uznava rustinu ako rodny jazyk?
A nedal som vyššie mapku z wikj kde máš v povodne dotknutých regiónoch (dombas, luhansk, Krym) o ktoré išlo Rusom predtým, ako zlyhali rokovania 70% hovoriacich ľudí?
Počet občanov ruskej národnosti sa tam nepochybuje cez 30%?

Kotlebu som nikdy nevolil (posledné voľby boli olano) predtým som bol v Nemecku, a prvé voľby boli asi sas, už si nepamätám.
Nikdy som sa nevyjadril, že som ho volil, len že mám pochopenie pre ľudí, ktorí ich volia. Ak by si žil tu kde ja, tak by si to pochopil.
Ako príklad uvediem prípad z 4-5 dní dozadu, kde osadníci podpálili kopec a hasiči z dhz ako odmenu zato, že to prišli uhasiť schytali 2x kameň do hlavy a zákaz o tom verejne hovoriť. Pošleš list niekomu z vlády, tak hlavne nedavat do médií. Ujebu si hlavný kábel s prívodom el. Do osady, dá sa druhý, vydrží dva dni, keď sa 3. Nedá tak idú do správ, že starosta sa nestará.
Včera som bol vo voľnom čase hasiť opäť pri osade kopec čo podpálili, ešte sme ho nestihli uhasiť a už horel kopec oproti. 4-5 h sobotného voľna v riti kvôli rehotajucim cigancatam.
Proste ľudia toho majú tuná dosť. Rady si s nimi nedá nikto. Včerajšok bol 6.vyjazd hasičov k osade v tomto roku kvôli horiacemu lesu. A to je tu ešte sneh miestami.

PS. Väčšina z tých čo chodia hasiť sú podľa vás spodina spoločnosti, antivaxeri, antiruskari, fašisti, stoka a rusofili. No bohužiaľ, keď z rád slušných občanov nemá kto. Lebo nemá z toho nič. Všetka slušnosť končí na obrazovke mobilu, a profilovej fotke momentálne podfarbenej žlto modro.


Obracias tak obrátim ja? Prečo sa nedávajú sankcie na USA, lebo si zmysleli, že rozbombarduju fungujúcu krajinu ako Líbya?
Že kadaffi? Aha ako sa darilo krajine pod diktátorom ako sa darí teraz
https://countryeconomy.com/hdi/libya

Prečo sa nedali sankcie na USA keď vošli neopravnene do Iraku?
Prečo sa toleruje okupácia a každodenné ostrelovanie Sýrie zo strany Izraelu? Arabom so SAE prechádza bombardovanie Jemenu?
Turkom Cyprus a Sýria a ich vyhladzovanie Kurdov a Arméncov?

Tam nezomierali civilisti, netriafali sa omylom školy a nemocnice? Jedni môžu, lebo sú spojenci, druhý nie, lebo sú konkurenti?


Vojna na Ukrajine je svinstvo, ale netvarme sa, že Ukrajina je v tom nevine. Západ to čo sebe toleroval alebo toleruje blízkym spojencom zázračne prestal tolerovať a zrazu mu to vadí?

Vojaci boli na hraniciach ako dôkaz moci. Západ používa hrozbu sankcií (keďže dolár) , Rusi tú moc nemajú, tak použili ako hrozbu armádu. Tu si nemá fakt nikto čo vyčítať.

Akurát s tým, že Rusov nikto nebral vážne, nikto ich záujmy nebral v úvahu, tak keď už nemali kam ustúpiť tak zaútočili ( ako sa hovorí, pes zahnany do kúta kusne)
E65 745i pribehy-nasich-aut/e39-523i-winterauto-pohrebak-t110983.html
e36 M3 EVO http://www.bmwklub.sk/pribehy-nasich-au ... 52201.html
E46 330d ex
E39 523i touring ex
e36 325i coupe ex
e36 325i sedan ex
 
Užívateľov profilový obrázok
ROKI49
Príspevky: 2999
Registrovaný: 10.8.2012
Auto: G20 330i
Kraj: Bratislavský

Re: Politika a ine sr*cky

Nedeľa, 27. Februára 2022, 16:16

Putin dal uviest do pohotovosti nuklearne obranne zbrane....takto sa brani ruska mensina na UA......
PRÍBEH: ex E39 525d, 2003, Individual Obrázok
ex F30 330d, 2013 Obrázok
G20 330i, 2022 Obrázok
 
Užívateľov profilový obrázok
pistacik11
Príspevky: 4116
Registrovaný: 5.12.2009
Auto: 4 kolesa ma
Kraj: Zahraničie

Re: Politika a ine sr*cky

Nedeľa, 27. Februára 2022, 16:27

Veľká nenávisť tam medzi nimi
https://vm.tiktok.com/ZMLBwWCXa/
E65 745i pribehy-nasich-aut/e39-523i-winterauto-pohrebak-t110983.html
e36 M3 EVO http://www.bmwklub.sk/pribehy-nasich-au ... 52201.html
E46 330d ex
E39 523i touring ex
e36 325i coupe ex
e36 325i sedan ex

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 65 neregistrovaných