... všetko o BMW ...

Moderátor: jararak

mmracing.sk
 
Užívateľov profilový obrázok
autodetailsk
Autor témy
Príspevky: 64
Registrovaný: 19.6.2012
Auto: BMW 6
Kraj: Bratislavský

Koža

Utorok, 16. Mája 2017, 16:42

Takže zopár slov k čisteniu a starostlivosti o kožu. V prvom rade si treba uvedomiť aká koža sa používa na čalúnenie či už sedadiel, volantu, prípadne prístrojovej dosky vo Vašom vozidle, z hľadiska jej štruktúry a povrchovej úpravy, a na základe toho voliť prípravky na jej čistenie a udržovanie.

Vo všeobecnosti platí, že všetky kožené materiály používané v autách sú farbené a povrchovo upravované. To znamená, že je upravovaná a farbená vrchná vrstva kože za účelom odolávania predovšetkým mechanickému poškodeniu. Takže toľko vo veľkej všeobecnosti. Na základe spomenutého, starostlivosť o kožu v podstate znamená starostlivosť práve o jej hornú vrstvu. Základným princípom je udržanie vláčnosti a vzdušnosti kože, čo je možné dosiahnuť aplikovaním prostriedkov, ktoré kožu čistia - to znamená - zbavia póry, ktoré sa v koži nachádzajú, nečistôt a tým ju prevzdušnia.
Následne pokračujeme aplikáciou kondicionérov, ktoré kožu vyživujú - to znamená - udržujú kožu istým spôsobom vlhkú a tým pádom vláčnu, čím sa zamedzí jej oderom, lámaniu, prípadne roztrhnutiu spôsobenému tlakom na povrch kože. Ak chceme udržovať kožu v aute dlhodobo v dobrej kondícii, musíme zabudnúť na rôzne All in One utierky a krémy bežne dostupné na pumpách, ktoré povrch kože v podstate len zanášajú už nahromadenou špinou a vytvárajú nepriedušnú vrstvu na povrchu kože, a tým zabraňujú potrebnej hydratácii. Štandardom je čistenie kože minimálne raz do roka, za použitia produktov slúžiacich len na čistenie kože v automobiloch a následné aplikovanie produktov alebo tzv. kondicionérov, ktoré kožu hydratujú, pričom nevytvárajú na povrchu vrstvu, ktorá zabraňuje vzdušnosti kože. Ich aplikácia nie je nijako zložitá a v mnohých prípadoch dokážu výrazne zlepšiť stav aj dlhoročne zanedbávaných kožených povrchov. Pri drahých, resp. zberateľských modeloch áut sa zničená koža reštauruje rôznymi technikami, ktoré ale nepatria rozhodne medzi techniky pre začiatočníkov, a tým pádom sa im v rámci všeobecných rád venovať nebudeme.
BMW e63 3.0i Black Saphire, BMW e60 35d Monaco Blue, BMW e90 30d Black Saphire, BMW e92 30xd Black Saphire

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných