Piatok, 8. Marca 2013, 20:13
trasenie volantom - čapy, kotúče, kolesá, prekontrolovať geometriu. Mne tiež trase, teda začne okolo 125ky, tak chodím 140, vtedy to už zas prestane :). Ako písal Don, začať tým najlacnejším.
Voľnobeh - jeden z bežných problémov M40ky. Problém môže byť váha vzduchu, spínač voľnobehu na škriacej klapke, voľnobežný ventil, podtlakové hadice, lambda.
Váha vzduchu sa dá rozobrať (pozri obr.) a merákom prekontrolovať jednotlivé kontakty, odporovú dráhu, no najjednoduchšie vymeniť/požičať funkčný kus.
Spínač voľnobehu takisto premerať meracím prístrojom, sú tam 3 kontakty, pri zavretej klapke musí byť spoj medzi stredným a jedným z krajných (už neviem ktorý presne). Proste si nastavíš merák na pípanie a pri pustenom plynovom pedále keď pripojíš na stredný a krajný musí pípať, pridáš plyn a kontakt rozopne. Dá sa to prekontrolovať aj priamo na konektore RJ, neviem teraz presne ktoré piny, ale viem zistiť. Lebo može sa stať, že spínač je ok, ale niekde v kabeláži je problém.
Voľnobežný ventil robí problémy napr. mne. Zvykne sa tam usadiť nejaký bordel. Možeš ho skúsiť vymontovať, prečistiť tech. benzínom (ja som to prestriekaval pomocou injekčnej striekačky) a skúsiť čo to spraví. Nie každému to pomôže. Tiež môžeš zmerať či do neho ide šťava, stačí stiahnuť gumu z konektora a pichnúť tam merák, naštartuješ a uvidíš či tam ide napätie.
Ja som svoj čistil, no nepomohlo, pritom nie je nijak zadretý. Meral som aj napätie, pekne som videl ako RJ reguluje, no ten asi ani nepohol, až keď som po ňom pobúchal bolo počuť ako zrazu nasalo vzduchu, teda sa otvoril.
Inak tiež rýchlejšia skúška je vyskúša z nejakým funkčným kusom.
Podtlakové hadice môžu prisávať falošný vzduch, čo môže spôsobovať lietajúci voľnobeh. Skontroluj tesnosť hadice prívodu vzduhu, toho kolena medzi váhou a klapkou, zvykne byť popraskaná, potom hadicu ktorá vychádza zo spodu toho kolena a ide do voľnobežného ventilu a ešte hadicu z krytu ventilov.
Lambda môže byť tiež príčinou zlého voľnobehu. Tu moc nepomôžem, ja osobne mám motor bez katu, bez lambdy. Problém môže ukázať diagnostika, najlepšie je kúpiť novú, máš istotu.
Samozrejme som nevyčerpal všetky možnosti, ako napr. zapaľovacie káble, cievka, čidlo teploty, chybná RJ a čo viem čo ešte. Ja som napísal také najbežnejšie.
-
Prílohy
-

BMW E34 525TDs '92, 1,5BAR+CHIP (STN Customs)BMW E30 316i + LPG, '90
ex BMW E39 525tdsAT, '98------------------------------------
