Pondelok, 13. Augusta 2012, 11:50
Asi kazdy vie, co pri fotografovani znamena nastavenie "white balance". Fotka s tym istym osvetlenim moze byt raz biela a raz zlta, takze porovnanie ziaroviek na dvoch roznych fotkach je casto nedoveryhodne. Ale to je jedno, dolezite je:
Vsetky ziarovky svietia rozzeravenym vlaknom. Cim je vyssia teplota vlakna, tym belsie svetlo, ale vecsinou kratsia zivotnost.
Aj Phillips a Osram vedia vyrobit bielo-svietiace ziarovky, ale odporucaju ich len ako nocny doplnok pri osobitnom zdroji denneho svietenia, pretoze maju zivotnost len "par hodin".
Plyn v ziarovke ma funkciu iba redukovat prenos tepla z vlakna, takze ziarovka moze byt mensia a nezcernie jej vnutro pri "hrdzaveni" vlakna. Plyn nezafarbuje svetlo.
Ako je pisane vyssie, farbu svetlu dava vlakno a jeho teplota. Niektore ziarovky maju navyse modre sklicko, aby odfiltrovali cervenu (zltu) zlozku svetla a tym vytvorili svetlo s bielym dojmom. Tieto ziarovky vsak zachytavaju znacnu cast svojej energie v tom modrom sklicku, takze vlakna sa viac zahrievaju a skor koncia. Jedina revolucia v ziarovkach by mohla nastat vtedy, ak by nejaky vyrobca vynasiel este odolnejsi material na vyrobu vlakna.
Pri vybojkach je plyn podstatny. Zalezi na usporiadani jeho elektronov, ako bude svietit. Ak vsak nejaky plyn pekne svieti vo vybojke, v ziarovke moze mat uplne ine vlastnosti. Pouzitie xenonu v ziarovkach je len marketing...