Štvrtok, 27. Mája 2021, 20:56
https://kultura.sme.sk/c/22666249/jiri-grygar-rozhovor.html
Ako ste si vtedy, bez internetu, vymieňali informácie zo svetom?
Západný svet bol na tom po druhej svetovej vojne technologicky podstatne lepšie. U nás bolo všetko embargované, najlepšie veci sa k nám nedostali. Viem, aký som bol šťastný, keď som si priniesol vreckovú kalkulačku - tajne cez hranice. Mala asi dvesto inštrukcií, to znamená dvesto buniek.
Teda málo?
Áno. Už to vedelo počítať, ale bol to veľmi triviálny stroj. V každom prípade, železná opona bola hlavným problémom, už po roku 1948 sme mali nulový kontakt so Západom a ak sme nejaký kontakt so západným vedcom mali, napríklad listový, mohli sme byť potrestaní.
V Sovietskom zväze sa to stávalo. Poviem vám príbeh. Najlepší astronomický ústav bol v Leningrade, patrila k nemu veľká hvezdáreň, už od čias cára bola výborne vybavená a aj komunisti do nej investovali.
Najlepších ľudí odsúdili na smrť zastrelením alebo na mnoho rokov odňatia slobody len preto, že do tej hvezdárne chodili žiadosti o separáty vedeckých prác.
Čo to znamená, separáty?
Keď ste napísali vedeckú prácu do nejakého časopisu, dostali ste z nej separáty, ktoré ste mohli rozdať alebo poslať napríklad aj do cudziny. A takéto žiadosti chodili zo Západu aj do leningradskej hvezdárne. Štátna moc to vyhodnotila tak, že nepriatelia štátu predávajú cenné výsledky astronomického výskumu špiónom, aby to mohli zneužiť proti Sovietskemu zväzu.
A tak sa stalo, že riaditeľa hvezdárne popravili a jeho manželku, tiež astronómku, odsúdil na dvadsať rokov väzenia. Pritom vôbec nemohli za to, že im niekto napísal list. My tu v Československu sme dopadli ešte dobre. Tu sa iba vyhadzovalo z práce
#####
ale v amerike lyncovali cernochov!!