... všetko o BMW ...

Moderátori: barabas, alfi666, jkk

obchodna sekcia
 
msakac33

ŽLTÉ HMLOVKY !!!

Sobota, 16. Novembra 2013, 17:13

[/b]Takze pani a damy, dnes som si dovolil obetovat 4 hodiny svojho drahocenneho casu na prelustrovanie nasho velacteneho cestneho zakona, predpisov EHK a smernic Europskej unie, nakolko sa nam na fore hromadia otazky okolo farby ziaroviek v svetlometoch a hlavne otazky okolo zltych hmloviek.

Prisiel som na to, ze v nasej bananovej republike koluje hodne rozdielnych nazorov okolo tejto temy a sam pan Spackal sa napriklad vyjadril v tomto videu : http://krimi.noviny.sk/ako-to-nespackat ... lovky.html ohladom farby hmloviek, avsak pravdu nema.

Dovolim si sem drbnut vycuc z predpisu EHK č.48 platneho od 30. januara 2011, komu sa chce nech si rozklikne link, je to tam dost obsirne vysvetlene.

zdroj: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... 152:SK:PDF
selektivne zlta farba-vysvetlenie tu: http://www.danielsternlighting.com/tech ... color.html
Prílohy
farba svetiel podla EU.jpg
 
caknakist
Príspevky: 184
Registrovaný: 25.2.2013
Auto: E38
Kraj: Zahraničie

Re: ŽLTÉ HMLOVKY !!!

Sobota, 16. Novembra 2013, 20:35

Není lepší použít xenon sadu o teplotě 3000k? Světlomet je krásně čirý, výbojka taky a teprve až se rozsvítí, tak je krásně žlutá

Tady je malé porovnání v mlhovkách E65 - normální žárovka, vs výbojka 3000k

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater
 
msakac33

Re: ŽLTÉ HMLOVKY !!!

Sobota, 16. Novembra 2013, 20:38

tu nejde o to co pouzi a co nepouzit , tu ide o to ci môzes alebo nemôzes mat na aute zlte hmlovky, ci môzes byt za to sankcionovany [-X
 
Užívateľov profilový obrázok
januar
Príspevky: 772
Registrovaný: 18.9.2007
Auto: e90 320i
Kraj: Bratislavský
Bydlisko: Malacky

Re: ŽLTÉ HMLOVKY !!!

Sobota, 16. Novembra 2013, 21:06

a zasa ide o to ze ty co jazdia s uplne zltymi hmlovkami tak oslepuju vodicov. viem to lebo som takych stretol a by som ich najradsej zabil za to
 
kosti123
Príspevky: 898
Registrovaný: 18.7.2010
Auto: e46 323Ci
Kraj: Košický

Re: ŽLTÉ HMLOVKY !!!

Sobota, 16. Novembra 2013, 21:10

hmlovky smu byt zlte len na autach vyrobenych a schvalenych v krajinach, kde su zlte hmlovky pvolene, preto je napisane selektivne zlta. mal som zlte na renaulte, na stk sme sa o tom s technikom bavili, nebol problem. na bmw by bol.
 
msakac33

Re: ŽLTÉ HMLOVKY !!!

Sobota, 16. Novembra 2013, 21:12

januar napísal:
a zasa ide o to ze ty co jazdia s uplne zltymi hmlovkami tak oslepuju vodicov. viem to lebo som takych stretol a by som ich najradsej zabil za to


tak ono ide aj o to, ze aj hmlovky sa daju a maju sa vyskovo nastavovat, cize ten ktory expert ked tie hmlovky demontuje a nalepi si tam zltu foliu, by mal po montazi na vozidlo tieto hmlovky nastaviť tak aby neoslepovali protiiduce auta, takze asi tak, ver mi, ze z optickeho hladiska zlte hmlovky oslepuju protiiduce auta ovela ovela menej nez klasicke biele [-X
 
msakac33

Re: ŽLTÉ HMLOVKY !!!

Sobota, 16. Novembra 2013, 21:29

kosti123 napísal:
hmlovky smu byt zlte len na autach vyrobenych a schvalenych v krajinach, kde su zlte hmlovky pvolene, preto je napisane selektivne zlta. mal som zlte na renaulte, na stk sme sa o tom s technikom bavili, nebol problem. na bmw by bol.


predpis EHK č.48 plati celoplosne pre vsetky clenske staty EU takze nejaky technik s ucnovskym vzdelanim môze o tomto diskutovat v krcme pri vychladenom capovanom, bez urazky, kolko z nich ani nevie presunut starucku E39 cez stanicu TK lebo je v nej automaticka prevodovka, nieto este diskutovat o zltych hmlovkach alebo o origo xenonoch( by som ti vedel popisat zazitky na 100 stran ) [-X

otazka: doveziem BMW z Francuzska ( vyrobene pre Franzuzsky trh ), trebars staru E30 so zltymi hmlovkami, co potom??? NIC NIC NIC, nic sa nedeje, plati predpis EU, selektivna zlta a hotovo bodka fertig, to by som chcel vidiet ze ma kvôli tomu nenecha prejsť :evil: :evil: :evil: :evil:
 
caknakist
Príspevky: 184
Registrovaný: 25.2.2013
Auto: E38
Kraj: Zahraničie

Re: ŽLTÉ HMLOVKY !!!

Sobota, 16. Novembra 2013, 22:02

msakac33 napísal:
tu nejde o to co pouzi a co nepouzit , tu ide o to ci môzes alebo nemôzes mat na aute zlte hmlovky, ci môzes byt za to sankcionovany [-X


Už rozumím, špatně jsem to pochopil. Myslel jsem, že je řeč o žlutých mlhovkách -jako o žlutém skle, nebo žluté folii, co si občas lidé lepí
 
Užívateľov profilový obrázok
dethXtreme
Príspevky: 2574
Registrovaný: 26.11.2008
Auto: e36 323i
Kraj: Banskobystrický
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: ŽLTÉ HMLOVKY !!!

Sobota, 16. Novembra 2013, 22:18

takze podla tej prilohy co si dal, keby mi svietili smerovky ako parkovacky, bolo by vsetko v poriadku?? :shock:
e36 318i saloon "škaredé káčatko" :)
e36 323i touring "obláčik"

http://www.bmwklub.sk/pribehy-nasich-aut/e36-318i-pribeh-skaredeho-kacatka-nove-foto-t28693.html
 
Užívateľov profilový obrázok
SmartBastard
Príspevky: 1610
Registrovaný: 5.5.2011
Auto: '08 M Coupe, '10 X6
Kraj: Bratislavský
Bydlisko: Wien

Re: ŽLTÉ HMLOVKY !!!

Sobota, 16. Novembra 2013, 23:00

Celkovo nechápem tu módu mať rozsvietené hmlovky, keď to nieje treba. Kolotoče \:D/

EDIT: Myslím všeobecne, neviem či to niekto z vás robí, alebo nie.
Naposledy upravil/-a SmartBastard v Sobota, 16. Novembra 2013, 23:22, upravené celkom 1 krát.
BMW Z4 M Coupe: Wreaking serious havoc on the hierarchy of needs.
BMW X6: If there's a guideline for creating coupés, it's just been ignored.
Bastard's Video Collection
www.RoyalGarage.sk
www.facebook.com/RoyalGarageBratislava
 
msakac33

Re: ŽLTÉ HMLOVKY !!!

Sobota, 16. Novembra 2013, 23:12

dethXtreme napísal:
takze podla tej prilohy co si dal, keby mi svietili smerovky ako parkovacky, bolo by vsetko v poriadku?? :shock:


citaj poriadne a pomaly , predpis EHK mimo ineho pojednava o farbe parkovacich svetiel a to na co sa pytas ty je nie o prednych, takze sa to tyka napriklad vozidiel Volvo V40 co maju v naraznikoch na bokoch vpredu aj vzadu bocne obrysove oranzove svetielka ( parkovacky ) , autobusov ktore maju po bokoch oranzove obrysove svetla, navesy kamionov atd. Uz chapes?
Nie predne a zadne smerovky zdruzene s parkovackami ako v USA 8)
je vsak pravdou ze niektore, napr. japonske auta maju v prednych smerovkach parkovacie obrysove svetla/ziarovky avsak svietia na bielo nie na oranzovo a su VPREDU nie NA BOKU [-X

P.S.: chalaniska, je potrebne citat to velmi pomaly a pozorne a skusit si to predstavit v praxi lebo tu budeme zbytocne polemizovat dookola :-#
 
Užívateľov profilový obrázok
dethXtreme
Príspevky: 2574
Registrovaný: 26.11.2008
Auto: e36 323i
Kraj: Banskobystrický
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: ŽLTÉ HMLOVKY !!!

Sobota, 16. Novembra 2013, 23:26

pockaj, tak to co maju volva su bocne obrysove, alebo parkovacie alebo pozicne svetla? lebo pises "obrysove(parkovacie)", ale to podla mna (a ajpodla toho papiera) nie je to iste.ci zase zle chapem?

edit:
to co si myslel predne/bocne chapem.mussela by svietit ta parkovacka v smerovke na bielo aby to bolo ok
e36 318i saloon "škaredé káčatko" :)
e36 323i touring "obláčik"

http://www.bmwklub.sk/pribehy-nasich-aut/e36-318i-pribeh-skaredeho-kacatka-nove-foto-t28693.html
 
msakac33

Re: ŽLTÉ HMLOVKY !!!

Sobota, 16. Novembra 2013, 23:42

dethXtreme napísal:
pockaj, tak to co maju volva su bocne obrysove, alebo parkovacie alebo pozicne svetla? lebo pises "obrysove(parkovacie)", ale to podla mna (a ajpodla toho papiera) nie je to iste.ci zase zle chapem?

edit:
to co si myslel predne/bocne chapem.mussela by svietit ta parkovacka v smerovke na bielo aby to bolo ok


to co ma Volvo na naraznikoch na bokoch vpredu a vzadu su obrysove svetla, citaj poriadne tu prilohu: "oranzova, ak je zlucena s bocnymi smerovymi svietidlami alebo s bocnymi obrysovymi svietidlami" :idea: :idea: :idea:

bocne su na blatnikoch nie vpredu, uz chapes???
Prílohy
dethXtreme vysvetlenie.jpg
dethXtreme vysvetlenie.jpg (20.05 KiB) 6923 zobrazení
 
starynovy
Príspevky: 8950
Registrovaný: 10.6.2012
Kraj: Zahraničie

Re: ŽLTÉ HMLOVKY !!!

Nedeľa, 17. Novembra 2013, 01:07

Volvo ma na to vynimku, aby mohli svietit smerovky. Ja by som hlavne chcel zlte dialkove, ale stym podla toho predpisu nepohnem.. na hmlovky nasrat, by som to vsetko porozbijal, pouzivam ich raz za rok, a zvysnych 364 dni mi kreteni svietia do oci ked prsi, ked snezi, ked je jemna hmla s dohladnostou 500m, alebo proste len tak. Skurvene hmlovky.
 
Užívateľov profilový obrázok
Le Gend
Príspevky: 893
Registrovaný: 31.1.2010
Auto: 250 ciernych ponikov
Kraj: Košický

Re: ŽLTÉ HMLOVKY !!!

Pondelok, 18. Novembra 2013, 11:14

Neviem, ci ste ten dokument spravne pochopili (netvrdim, ze ja ano).
EHK #48 je stary predpis, ktory sa kazdych par rokov updatuje a reviduje. Je otazka, ci novsia revizia tohto predpisu plati pre starsie auta, schvalene starsou verziou tohto predpisu.
Napr. tento predpis prikazuje ostrekovace xenonov, ale prve xenonove auta ostrekovace nemali a nemusia mat. Ked bolo auto vyrobene a schvalene s bielymi hmlovkami, nemusi byt OK nahodit si tam zlte len preto, ze ine auta to maju dovolene.
Pise sa tam o mnohych dalsich svietidlach (rozne pridavne atd), no to neznamena, ze si do auta domontujem hocico v "povolenej farbe". Mal som auto so zltmymi hmlovkami, no hmlovky boli sucastou svetlometu (nie dole v narazniku).
Naposledy upravil/-a Le Gend v Pondelok, 18. Novembra 2013, 12:43, upravené celkom 1 krát.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 16 neregistrovaných