Čo je TV tuner? TV tuner je zariadenie ktoré umožňuje sledovať televízne vysielanie vo vašom BMW. TV tuner alebo TV modul je strieborná plechová krabica s dvomi konektormi modrým a bielym viď obrázok. V podstate obsahuje naladené programy cez anténu umiestenú v stĺpiku zadného okna. Vyrábali sa dve verzie rozlíšenia obrazu 4:3 pre staršie Board monitory a 16:9 širokouhlé pre novšie Board monitory viď obrázok. Vyrábali sa taktiež dve verzie z pohľadu typu prijímaného signálu a to s analógovým a digitálnym resp. hybridným tunerom.
TV tuner

- tv tuner.jpeg (25.33 KiB) 9460 zobrazení
Board monitor 4:3

- 4-3.jpg (77.28 KiB) 9460 zobrazení
Board monitor 16:9

- 16-9.jpg (107.17 KiB) 9460 zobrazení
Prečo môj TV tuner zobrazuje len zrnenie?Ako už bolo v úvode spomínané existujú dve verzie TV tunera podľa typu prijímaného signálu. V minulosti existovalo na území Slovenska pozemné analógové trestriálne vysielanie ktoré však približne ku koncu roku 2011 zaniklo. Z tohto dôvodu nie je možné od tohto momentu používať tento TV tuner respektíve nie je možné naň naladiť Slovenské TV stanice ktoré už takýmto systémom nevysielajú. Toto sa teda týka analógového TV tunera. S digitálnym takzvaným DVB-T resp. hybridným je to možné aj teraz no je to veľmi malé percento vyrobených vozidiel.
Ako môžem napriek tomu že mám analógový tuner sledovať TV v mojom BMW aj teraz?1. Samozrejme je tu možnosť vymeniť analógový tuner za hybridný no to je dosť finančne náročné riešenie bavíme sa o stovkách €.
2. Je možné kúpiť DVB-T tuner ktorý dokáže komunikovať cez I-BUS aby ste ho dokázali ovládať cez Board monitor cena tiež v stovkách €.
3. Menej elegantné riešenie je využiť AV IN (Zvukovo obrazový vstup) vášho analógového TV tunera a pripojiť tam akýkoľvek DVB-T tuner. Je to síce najlacnejšie riešenie no kvalita signálu sa odvíja od ceny a kvalitné riešenia sa môžu vyšplhať aj na 150€ no obvykle je to strop. Druhá nevýhoda je že toto riešenie sa nedá ovládať cez Board monitor ale len pomocou ovládaču k DVB-T.
Čo budem teda potrebovať k realizácii 3. možnosti?K tejto realizácii bude postačovať sada na možnosť pripojenia externého zdroja k TV tuneru. Na internete je viacero ponúk s Cinch(RCA) riešením ktoré je potrebné kúpiť nakoľko výroba je zložitá lebo do konektoru TV tunera idú špeciálne piny viď obrázok. Potom je už len na vás v akej cenovej rovine si vyberiete DVB-T zariadenie a je potrebné ho pripojiť na tieto dorobené RCA konektory a samozrejme na 12V. V prípade väčšieho odberu je dobré použiť niektorý spínaný kontakt TV tunera a relé alebo optočlen napájaný priamo z batérie auta.
Konektory RCA

- konektory.jpg (33.6 KiB) 9460 zobrazení
Konektory na TV tuneri, resp. kam pripojiť prípravok na DVB-T a teda do AV Audio/Video IN

- konektor.gif (34.54 KiB) 9455 zobrazení
Čo ak vôbec nemám TV tuner a chcem sledovať televízor v mojom BMW?Ak vôbec nemáte TV tuner sú tu pre vás rovnaké možnosti a to kúpiť hybridný TV tuner, nejaký ktorý dokáže komunikovať cez I-BUS alebo aj analógový no potom treba postupovať ako v návode v predošlom odstavci. Je veľmi dôležité pri kúpe hybridného alebo analógového tunera aby ste dodržali pomer strán t.j. ak máte 4:3 Board monitor potrebujete 4:3 TV tuner ak máte 16:9 Board monitor budete potrebovať 16:9 TV tuner. Ak by ste to nedodržali vznikol by problém deformácie obrazu a to nie len pri sledovaní TV ale pri akomkoľvek obraze na Board monitore nakoľko po pripojení TV tunera ide každý video-signál nakoniec cez tuner. Ďalej budete potrebovať kvázi Y kábel aby ste mohli medzi jednotku navigácie a Board monitor vložiť TV tuner. Zoznam part number pre BMW OEM TV tuner
http://www.bimmerboard.com/forums/posts/230716/. Kompatibilné TV tunery sú v modeloch e39, e38, e46, e83 (X3), e53 (X5), e85/e86 (Z4) ale len z modelov bez systému iDrive.
Kde nájdem TV tuner?Sedan

- e39 sedan.jpg (78.26 KiB) 9460 zobrazení
Touring