... všetko o BMW ...

Moderátor: voMacK

bmwtt.sk
 
Jakub89
Autor témy
Príspevky: 16
Registrovaný: 26.10.2017
Kraj: Bratislavský

F07 nad 110km/h začne byť nestabilné

Pondelok, 18. Septembra 2023, 21:54

Ahojte, idem si po radu, skúsenosť (BMW F07 180kw xd 2010) na aute je nové letné obutie hankook ventus s1 evo 3 na r19 dvojrozmer ako je predpísaný, nie runflat.

S autom som spokoný až pokial nejdem po dialnici nad 110km/h, kedy sa začne auto správať jemne nestabilne, plávať, ako by sa predok hádal so zadkom. Výraznejšie to je keď už len jemne pofukuje vietor. Ak idem ponad 140 ako by auto netlačilo k ceste ale ho skôr od nej odliepalo.
Samozrejme podvozok viackrát kontrolovaný, čo bolo treba sa vymenilo. Auto bolo na dvyháku kontrolované, tiež na jame, na stk traslákoch a žiadna vôla sa neukázal. Geometria v proracingu robená pár mesiacov dozadu (chvíľu ako by to pomohlo ale naďalej to nie je ono).

Naposledy pozreté ďalším servisom kde za problém označili geometriu skrz toho, že spojovacie tyče riadenia nahrievali a páčili aby ju vedeli nastaviť. Údajne sa to tak nerobí a teda sa nedá presne nastaviť geometria. Je to pravda?

V inom servise kde robia geometriu zas povedali, že sa geometria nedá vykonať pokial sú na náprave staré excentrické šrouby. Údajne sa to nastaví ale po xy km vráti naspäť.

Prosím poradte, čo ešte pozrieť alebo kde môže byť problém.
Ďakujem za každý postreh, radu.
 
Užívateľov profilový obrázok
sandrito
Príspevky: 1935
Registrovaný: 29.8.2012
Auto: BMW e61 530d LCi
Kraj: Prešovský
Bydlisko: Poprad

Re: F07 nad 110km/h začne byť nestabilné

Utorok, 19. Septembra 2023, 00:40

No ktovie či tym nahrievanim a páčením niečo nepoškodili...keď je to zapečené, zahrdzavené, lepšie je dať nové diely. Potom sa geometria ĺahšie nastavuje....
Ex:Fiat Punto
Ex:Suzuki Swift
EX:Pugeot 208
VW Passat R6 SFI 4motion
BMW e46 320d
BMW e61 530xd
http://www.bmwklub.sk/pribehy-nasich-au ... 96153.html" onclick="window.open(this.href);return false;
 
MySh0
Príspevky: 213
Registrovaný: 11.5.2015
Kraj: Bratislavský

Re: F07 nad 110km/h začne byť nestabilné

Utorok, 19. Septembra 2023, 18:55

Chapem to spravne? To ti tam na geometrii v proracingu nechali povodne stare zhrdzavene skrutky 13 rocne? ci ako?
To su ini profesionali... :D
 
Užívateľov profilový obrázok
TT-SIMIK
Príspevky: 12285
Registrovaný: 8.9.2007
Auto: BMW
Kraj: Trnavský
Bydlisko: SERVIS BMW Mobil:0917 741480 www.bmwtt.sk

Re: F07 nad 110km/h začne byť nestabilné

Utorok, 19. Septembra 2023, 22:16

No jediny co v ba vedia urobit poriadne geo na bmw….Niktora geo nema nahradne excentre na ziadne auto,duplom nie na bmw….Su len dve moznosti,bud ich povolia a vedia nastavit,alebo nie a nenastavia…na geo nebudu riskovat odtrhnutie….Napravy a excentre treba dat doporiadku pred geo….Ked sa dobre dotiahnu,neexistuje aby sa povolili….
SERVIS BMW TT-SIMIK
Obrázok
http://www.ttsimik.sk
Mám v živote dve lásky, SIMONKU a BMW
AJ MÚDRI SÚ OBČAS SPROSTÍ,AJ SPROSTÍ SÚ OBČAS MÚDRI!!!!!
https://www.instagram.com/ttsimik/
 
Jakub89
Autor témy
Príspevky: 16
Registrovaný: 26.10.2017
Kraj: Bratislavský

Re: F07 nad 110km/h začne byť nestabilné

Streda, 20. Septembra 2023, 11:38

TT-SIMIK ďakujem za odpoveď.
Ak teda chápem správne:
- ak sa dajú aj staršie (neviem ako dlho tam śu) excentre povoliť, tak sa nimi geomeria podarí správne nastaviť, tak aby držala?
- ohľadne spojovacích týč riadenia, je v poriadku keď sa počas geometrie nahrievajú? Nevzniká tam prípadná príčina chybnej geometrie?
Ak je toto všetko v poriadku, nechápem prečo auto na dialnici pláva pri väčšej rýchlosti.
 
Užívateľov profilový obrázok
sandrito
Príspevky: 1935
Registrovaný: 29.8.2012
Auto: BMW e61 530d LCi
Kraj: Prešovský
Bydlisko: Poprad

Re: F07 nad 110km/h začne byť nestabilné

Streda, 20. Septembra 2023, 16:28

Jakub89 napísal:
TT-SIMIK ďakujem za odpoveď.
Ak teda chápem správne:
- ak sa dajú aj staršie (neviem ako dlho tam śu) excentre povoliť, tak sa nimi geomeria podarí správne nastaviť, tak aby držala?
- ohľadne spojovacích týč riadenia, je v poriadku keď sa počas geometrie nahrievajú? Nevzniká tam prípadná príčina chybnej geometrie?
Ak je toto všetko v poriadku, nechápem prečo auto na dialnici pláva pri väčšej rýchlosti.
Skrátka a jasne sú na napravach, alebo na tyčiach riadenia skrutky, ktoré časom sa zahrdzavejú....a keď ich chceš na geoške povoliť, aby si nanovo spravne nastavil zbiehavosť napr. Tak niet boha povoliť, preto sa nahrievajú, alebo wdčko...ale dakedy je to tak zapečené, že len flexa pomože....na geometrii ĺudia maju za ulohu ti geometriu nastaviť a nie ztracať čas povoĺovaním skrutiek...
Simik ti chcel povedať, že asi bude lepšie si dať vymeniť napr. tyče riadenia a excentre a pekne nastaviť geometriu nanovo u niekoho, kto to vie urobiť....auto by sa malo pri geoške nejako zaťažiť atď atď...su na to postupy....
Ex:Fiat Punto
Ex:Suzuki Swift
EX:Pugeot 208
VW Passat R6 SFI 4motion
BMW e46 320d
BMW e61 530xd
http://www.bmwklub.sk/pribehy-nasich-au ... 96153.html" onclick="window.open(this.href);return false;
 
MySh0
Príspevky: 213
Registrovaný: 11.5.2015
Kraj: Bratislavský

Re: F07 nad 110km/h začne byť nestabilné

Streda, 20. Septembra 2023, 18:32

Tak som to myslel, ja ked som chcel nastavovat geometriu, dal som auto chalanovi do servisu, ten si vsetko predpripravil a isiel s nim na geo.
Tak by sa to malo robit, ked tam mas stare hrdzave skrutky.
 
Užívateľov profilový obrázok
mitocross
Príspevky: 1052
Registrovaný: 10.2.2011
Auto: X5 40d 2013 MCB
Kraj: Nitriansky
Bydlisko: doma

Re: F07 nad 110km/h začne byť nestabilné  Topic is solved

Štvrtok, 21. Septembra 2023, 07:58

Co na to povedali v Proracing? Tam vedia robit geometriu. Su zaroven aj autoservis. Bol by som velmi prekvapeny, keby to riesili nejakymi sprostostami. Ale vzdy sa moze nieco pokazit a nasledne aj reklamovat. Ale ty si potom siel este inam a dalej inam?
Pneu isli na auto zaroven s geometriou? Alebo sa problem prejavil po namontovani pneu a geometria ho nasledne nevyriesila? Mas v aute aktivne riadenie?
... too old to be alternative, too alternative to be old ...
PRINCÍP FUNGOVANIA DPF: https://youtu.be/DMA3MsgjRy4
PREČO SÚ V SANÍ KLAPKY A PREČO SÚ DÔLEŽITÉ:
https://www.auto.cz/klapky-v-sani-proc- ... otor-96035
 
Jakub89
Autor témy
Príspevky: 16
Registrovaný: 26.10.2017
Kraj: Bratislavský

Re: F07 nad 110km/h začne byť nestabilné

Štvrtok, 21. Septembra 2023, 11:06

Vec sa má tak, že posledná geometria bola robená v proracingu kde geometriu nastavili a odovzdali auto s tým, že je to spravené.
Nespomínali mi, že by bol problém. Jediné prečo som tam v ten istý deň šiel reklamovať nastavanie bolo, že volant bol jemne do strany, na čo mi povedal pán z geometrie, že keď nahrieva tyčky riadenia tak je to tak teplé, kedy sa nemusí podariť volant presne zrovnať. Následne to napravil a povedali, že je už všetko v poriadku.
Nespomenuli žiadnu potrebu výmeny excentrov alebo tyčiek riadenia.

Po pár týždňoch som ale stále badal nestabilitu auta na dialnici obzvlášť keď je jemný vietor, samozrejme nie taký aby auto až tak plávalo. Samozrejme aj za bezvetria je auto ponad 130km/h nestabilnejšie. Nikdy som taký problém s nestabilitou nemal na inom aute.
Auto som následne zobral do servisu kde majú špecializáciu najme na BMW, kde výstup bol, že treba vymenit tyčky riadenia lebo boli nahrievamé čo asi vyzuálne videli a že v tedy sa to už nastaviť správne nedá a údajne sa to tak nerobí.
Moja otázka je či je to naozaj tak?
Má zmysel vymeniť tyčky riadenia a aj ostatné excentre aby bola geometria údajne následne sprpávne nastavená alebo je to vyhadzovanie penazí a času keďže v proracingu, kde to robia so záťažou a správne na nič také neupozornili a brali to ako hotovú spravne nastavenú vec?
Snažím sa si tu overiť postup a nie strmhlav len všetko meniť bez následného výsledku.
Alebo môže byť problém aj inde?
Auto bolo nestabilné aj pri zimnom aj pri letnom obutí.
 
Užívateľov profilový obrázok
sandrito
Príspevky: 1935
Registrovaný: 29.8.2012
Auto: BMW e61 530d LCi
Kraj: Prešovský
Bydlisko: Poprad

Re: F07 nad 110km/h začne byť nestabilné

Štvrtok, 21. Septembra 2023, 11:10

Akože s tym volantom to nemalo chybu....idem z geometrie a volant nakrivo....
Máš tam aktívne riadenie?
Ex:Fiat Punto
Ex:Suzuki Swift
EX:Pugeot 208
VW Passat R6 SFI 4motion
BMW e46 320d
BMW e61 530xd
http://www.bmwklub.sk/pribehy-nasich-au ... 96153.html" onclick="window.open(this.href);return false;
 
Jakub89
Autor témy
Príspevky: 16
Registrovaný: 26.10.2017
Kraj: Bratislavský

Re: F07 nad 110km/h začne byť nestabilné

Štvrtok, 21. Septembra 2023, 11:14

Bolo to divné ale, že ak by čakali kým sa to schladí bolo by tam auto pol dňa.
Aktívne riadenie nemám ani natáčaciu zadnú nápravu.
 
Užívateľov profilový obrázok
sandrito
Príspevky: 1935
Registrovaný: 29.8.2012
Auto: BMW e61 530d LCi
Kraj: Prešovský
Bydlisko: Poprad

Re: F07 nad 110km/h začne byť nestabilné

Štvrtok, 21. Septembra 2023, 11:20

Tak vymeň si tyčky riadenia a excentre za fungel nové, nestoji to majland, keď ti to nahrievaly tak to bude beztak zapečene na výmenu a následne choď znovu na geometriu a niet boha, že keď nemáš vôle v uložení a čapoch tak, že by to nechodilo dobre.... tu už niet nad čím špekulovať....a take dristy s tým volantom...to ako fakt? No ja by som do takeho servisu už auto druhy krát veru nedal....
Ex:Fiat Punto
Ex:Suzuki Swift
EX:Pugeot 208
VW Passat R6 SFI 4motion
BMW e46 320d
BMW e61 530xd
http://www.bmwklub.sk/pribehy-nasich-au ... 96153.html" onclick="window.open(this.href);return false;
 
Jakub89
Autor témy
Príspevky: 16
Registrovaný: 26.10.2017
Kraj: Bratislavský

Re: F07 nad 110km/h začne byť nestabilné

Štvrtok, 21. Septembra 2023, 11:22

Môžem to skúsiť, keď iný názor a nápad nie je.
Keď ale nevedia spraviť poriadne geometriu v proracingu tak potom už kde?
 
Užívateľov profilový obrázok
mitocross
Príspevky: 1052
Registrovaný: 10.2.2011
Auto: X5 40d 2013 MCB
Kraj: Nitriansky
Bydlisko: doma

Re: F07 nad 110km/h začne byť nestabilné

Štvrtok, 21. Septembra 2023, 11:53

Niektore F10 mavali problem s plavanim na dialnici. Pozri aj tu na fore, su tu prispevky. Kludne mozes mat nevhodnu kombinaciu pneu+starych komponentov podvozka a riadenia/silentov apod. ,ktore tvoj problem zvyraznuju. Na statickej geometrii moze vysledok vychadzat ok.
... too old to be alternative, too alternative to be old ...
PRINCÍP FUNGOVANIA DPF: https://youtu.be/DMA3MsgjRy4
PREČO SÚ V SANÍ KLAPKY A PREČO SÚ DÔLEŽITÉ:
https://www.auto.cz/klapky-v-sani-proc- ... otor-96035
 
Užívateľov profilový obrázok
sandrito
Príspevky: 1935
Registrovaný: 29.8.2012
Auto: BMW e61 530d LCi
Kraj: Prešovský
Bydlisko: Poprad

Re: F07 nad 110km/h začne byť nestabilné

Štvrtok, 21. Septembra 2023, 12:16

mitocross napísal:
Niektore F10 mavali problem s plavanim na dialnici. Pozri aj tu na fore, su tu prispevky. Kludne mozes mat nevhodnu kombinaciu pneu+starych komponentov podvozka a riadenia/silentov apod. ,ktore tvoj problem zvyraznuju. Na statickej geometrii moze vysledok vychadzat ok.
Veď tvrdi, že nemá vôle na podvozku...
Ex:Fiat Punto
Ex:Suzuki Swift
EX:Pugeot 208
VW Passat R6 SFI 4motion
BMW e46 320d
BMW e61 530xd
http://www.bmwklub.sk/pribehy-nasich-au ... 96153.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní