... všetko o BMW ...

Moderátori: barabas, alfi666, jkk

bmwtt.sk
 
stanleyt318
Autor témy
Príspevky: 152
Registrovaný: 2.4.2012
Auto: E90, E38, E34
Kraj: Trnavský

cierny olej v prevodovke za kratku dobu

Piatok, 19. Apríla 2013, 20:53

Ahojte,

ked som kupoval auto tak malo 143 000km (E90, 2007, 318d 90kW) tak som som vsetkym vymenil aj olej v prevodovke (M6). Ten bol taky cierny ako noc. Od vtedy som prejazdil 50 000km (rok a pol) a isiel som ho vymenit znovu a znovu bol cierny ako noc... z coho to tak cernie, neviete? V diferaku mam stale taky pekny ako novy keby bol. Jazdim viac ako 90% dialnice a dlhsie trasy. Zo zaciatku ma trochu trapilo tazke radenie za studena ale akosi som si zvykol, nijak sa to nezlepsuje ani nezhorsuje vymenou oleja...

Daval som tam "Castrol Syntrans B 75W". Nechce sa mi davat niekomu rozoberat prevodovku a mozno tam nic nenajde...

Vdaka za rady a postrehy
4. E90 320i ´05
3. E90 318d ´07
2. E38 750i ´94
1. E34 525tds ´93
 
Užívateľov profilový obrázok
salat
Príspevky: 1081
Registrovaný: 4.11.2010
Auto: BMW 320d E91 LCI
Kraj: Bratislavský

Re: cierny olej v prevodovke za kratku dobu

Piatok, 19. Apríla 2013, 21:31

olej v prevodovke cernie vdaka termickemu namahaniu a ciastockam materialu zo samotneho ozubenia a lozisk. To ze je cierny este samo o sebe nic neznamena. Ak si pri predchadazjucej vymene nepouzil preplachovy olej a nepreplachol prevodovku, na stenach a vo vani ostalo iste kopa sajrajtu co je tam uz cele veky. Tie sa ciastocne zamiesali do noveho oleja a zaspinili ho.

Ak si chces byt isty ze vsetko je OK>
- prezri olej ze v nom nie su vacsie leskle ciastocky
- prelej olej cez niekolko vrstiev gazy, alebo papierove filtre a prezri to lupou ci tam nie je kov
- zober extra silny magnet, ocisti ho a ponor ho na minutku dnu. Prezri povrch ci na nom nie je nejaky bordel
- odober cca 1 deci a posli na kontrolu oleja do http://www.oelcheck.com/home.html . Volakedy to stalo cca 40EUR, my to mame v praci za cca 20 (velky zakaznik) a od nich dostanes spravu kolko a coho tam bolo. Ak im napises z coho je to olej, aj ti napisu ci je to OK, alebo je tam nieco v neporiadku.
BMW 320d E91
Seat Ibiza ST, 1,2TSI DSG
EX - Seat Leon II

"Si to, čo tvoje auto. Neveríš? Bež do garáže, otvor bránu... pozeráš sa na seba!"
 
Užívateľov profilový obrázok
rosta636
Príspevky: 187
Registrovaný: 15.1.2013
Auto: E46 330d Touring
Kraj: Zahraničie

Re: cierny olej v prevodovke za kratku dobu

Piatok, 19. Apríla 2013, 22:18

Hele i v E46 v šestikvaltu černá olej.Já jsem do ní nalil dextron 3,chvíli na ní jezdil .Pak vypustil černej sajrajt a nalil olej co tam patří.nedávno jsem se díval a je čistej.To ATF neuvěřitelně čistí :D
 
Užívateľov profilový obrázok
Kallon
Príspevky: 821
Registrovaný: 6.2.2008
Auto: VW Passat Variant
Kraj: Nitriansky
Bydlisko: Levice

Re: cierny olej v prevodovke za kratku dobu

Sobota, 20. Apríla 2013, 17:38

salat napísal:
olej v prevodovke cernie vdaka termickemu namahaniu a ciastockam materialu zo samotneho ozubenia a lozisk. To ze je cierny este samo o sebe nic neznamena. Ak si pri predchadazjucej vymene nepouzil preplachovy olej a nepreplachol prevodovku, na stenach a vo vani ostalo iste kopa sajrajtu co je tam uz cele veky. Tie sa ciastocne zamiesali do noveho oleja a zaspinili ho.

Ak si chces byt isty ze vsetko je OK>
- prezri olej ze v nom nie su vacsie leskle ciastocky
- prelej olej cez niekolko vrstiev gazy, alebo papierove filtre a prezri to lupou ci tam nie je kov
- zober extra silny magnet, ocisti ho a ponor ho na minutku dnu. Prezri povrch ci na nom nie je nejaky bordel
- odober cca 1 deci a posli na kontrolu oleja do http://www.oelcheck.com/home.html . Volakedy to stalo cca 40EUR, my to mame v praci za cca 20 (velky zakaznik) a od nich dostanes spravu kolko a coho tam bolo. Ak im napises z coho je to olej, aj ti napisu ci je to OK, alebo je tam nieco v neporiadku.


pokial viem, tak vo vsetkych autach je uz na spodku olejovej vane prevodovky magnet ktory priebezne zbiera ciastocky kovu aby sa neposkodila prevodovka. takze v tom odpustenom oleji piliny kovu neuvidi ....
VW Passat Variant, 140kW,´18
PEUGEOT 308 SW, 73kW,´16
LADA Granta Liftback, 72kW,´17
LADA Kalina SW, 72kW,´17

EX:
SKODA Octavia Combi, 110kW, ´17
PEUGEOT 301, 68kW,´14
ROVER 25, 63kW, ´00
CITROEN C3 Picasso, 68kW, ´13
SUZUKI SX4, 88kW, ´12
BMW E90 320D, 120kW, ´06
BMW E36/5 318ti, 103 kW, ´97
OPEL Ascona C, 1.6 SR, 55kW, ´82
ŠKODA 120LS, 40,5kW, ´86
 
Užívateľov profilový obrázok
salat
Príspevky: 1081
Registrovaný: 4.11.2010
Auto: BMW 320d E91 LCI
Kraj: Bratislavský

Re: cierny olej v prevodovke za kratku dobu

Sobota, 20. Apríla 2013, 20:17

V bmw prevodovke som ho nevidel, ale verim ze je tam. Je to standard a aj my davame "magnetschraube" na kazdej vypustnej a napustnej skrutke. Problem je v tom ze ten magnet tam nie je na to aby zachytil vsetky ciastocky, ale na to aby ukazal vzorku ci tam nejake plavu alebo nie. Totiz, len iste percento oleja ti prejde okolo toho magnetu a s jeho zaplnanim sa klesa ucinnost, takze v pripade problemov ti ich magnet nevyriesi, lebo sa zaplni.
A otazka je, kde ten magnet je? Vidis ho ked menil olej? Ak nie, tak ako mas vediet ze je nieco v neporiadku?
BMW 320d E91
Seat Ibiza ST, 1,2TSI DSG
EX - Seat Leon II

"Si to, čo tvoje auto. Neveríš? Bež do garáže, otvor bránu... pozeráš sa na seba!"
 
stanleyt318
Autor témy
Príspevky: 152
Registrovaný: 2.4.2012
Auto: E90, E38, E34
Kraj: Trnavský

Re: cierny olej v prevodovke za kratku dobu

Nedeľa, 21. Apríla 2013, 07:38

dakujem za nazory, zatial som sa rozhodol, ze na tom chvilku pojazdim, asi tak mesiac a pojdem ten olej zas skontrolovat, ze v akom bude stave... a podla toho sa rozhodnem co dalej, resp. napisem tu a dam vediet ako to vyzera a asi vyskusam spravit nieco podobne ako opisuje "salat", vdaka
kazdopadne ak este medzicasom niekoho nieco napadne tak von s tym :)
4. E90 320i ´05
3. E90 318d ´07
2. E38 750i ´94
1. E34 525tds ´93

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 37 neregistrovaných