... všetko o BMW ...

Moderátori: alfi666, BinKooL, fox1k

bmwtt.sk
 
h0rac
Autor témy
Príspevky: 101
Registrovaný: 3.5.2014
Auto: BMW e91 325d
Kraj: Žilinský

E46 sedan, hrdza na kasni a jej oprava

Štvrtok, 12. Septembra 2019, 08:56

Ahojte, potreboval by som od Vás pomoc. Ako všetci vieme tak e46 nie je najmladšia a jedna z chorôb týchto áut sú prehnité zadné lemy ale k tým sa dostanem.

Zistil som že mi zateká do auta cez zadné dvere za šoférom ( lišta pri okne pravdepodobne lebo kanáliky sú čisté ) očividne už roky. Auto je 98 ročník.

Auto nie je garážované a Všimol som si čoraz častejšie že sa mi rosia sklá tak som pátral až som našiel že koberček je mokrí. Včera som sa konečne dokopal k tomu sa pozrieť ako vyzerá to miesto kde bol koberec mokrí lebo zospodu auto nevyzeralo nejak zle, mierna povrchová vrstva hrdze.
Vyhádzal som takmer celý interiér aby som dostal aspoň zadný koberec von ( ešte stále mokrí aj keď už týždeň neprší ) a pozrel sa aj na ostatné časti a vyzerá to nasledovne :

Pravá zadná strana ( za spolujazdcom ) nevyzerá to až tak zle.

https://imgur.com/nW7FoeP

Ľavá strana za vodičom ( kam to tieklo )
https://imgur.com/yfEPecC


Skúsil som rukou či je to povrchové alebo prehnité a bolo to prehnité na komplet, len pri dotyku začali kusy plechu odpadávať.
https://imgur.com/VDrk84M

Moja otázka znie, ako to najlepšie ošetriť / urobiť aby to bolo dobre a vydržalo. Navariť nový plech a prispôsobiť ho ? alebo vyrezať túto časť so zdravého auta a prevariť to ?

Je to 2,8 i a som s ním maximálne spokojný, do auta bolo už dosť investované od motorových častí, prednej / zadnej nápravy, interiéru atď. Auto si chcem nechať takže určite budem musieť vyriešiť vyvarenie zadných lemov a prehnitej časti pod kufrom. O tomto už dlhšie viem, je to vyhnité aj zvnútra lemov takže celkovo vyspraviť. Viem že keď to nie je povrchové ale už také reálne poškodené tak čo ľudia zvyknú robiť je vyrezať tie časti so zdravých kasní a navariť a nastriekať. Tu by som sa chcel opýtať, čo si myslíte o tejto variante.
Kúpiť tieto " opravné " plechy čo sú nové, relatívne lacné a vyrezať plechy a navariť tam tieto a dať to nastriekať ?
https://www.depoauto.sk/plechove-a-plastove-diely+193/bmw-3-e46-98-801-zadny-lem-zadny-pravysdnkombi/
https://www.depoauto.sk/plechove-a-plastove-diely+193/bmw-3-e46-98-801-zadny-lem-zadny-lavysdnkombi/
A tá zadné čelo :
https://www.depoauto.sk/plechove-a-plastove-diely+193/bmw-3-e46-98-801-zadne-celosdn/

Otázka teraz je čo robiť? diera v aute ma páli najviac takže tú budem musieť zafixovať. Lenže keď si predstavím vyvariť lemy, kufor + lakovať, vyvariť spodok kasne tak ak to dám urobiť nejakej firme tak to je možno 2000€ a viac. Čo je asi aktuálna trhová hodnota auta. Ďalšia vec že firma čo to urobí za 2k napríklad nie je záruka že robotu neodfláknu / nesfušujú a za chvílu som na tom istom. A po mojich skúsenostiach čo ma zapálilo niekoľko mechanikov a šuplikantsky mi poopravovali auto a sfušovali ho a jediný kto na to doplatil a ešte aj zaplatil som bol ja. Napádajú mi aj myšlienky či by nebolo " jednoduchšie " nájsť zdravý skelet a proste to všetko tam prehádzať. Svojpomocne si viem prehodiť cca 70% vecí auta a zvyšok by mi už môj mechanik pomohol. Tie zadné lemy a hrdza pod kufrom to má v podstate ešte " čas " a kľudne sa to môže urobiť po zime. Len dopredu aby som sa vedel pripraviť na opravu zadnej časti auta, rád by som počul Vaše odporúčania a skúsenosti ak niekto napr použil už tieto diely čo som dal vyššie či to pasovalo, či je to dobrá voľba alebo nie.

Za každú radu a rozumný komentár ďakujem
 
Užívateľov profilový obrázok
janest
Príspevky: 675
Registrovaný: 9.5.2010
Auto: E 46 318i Touring
Kraj: Prešovský

Re: E46 sedan, hrdza na kasni a jej oprava

Nedeľa, 15. Septembra 2019, 07:36

Keď sú chytnuté nosné časti tak to asi už nebude mať cenu, zvyšok je len otázka peňazí a času. Podľa zbežného popisu to však nemá cenu, prípadná rekonštrukcia bude nad morálnu hodnotu vozidla. Prehodenie na zdravý skelet je cesta zarúbaná kvôli takmer totálnej nemožnosti taký skelet nájsť no a v neposlednom rade aj administratívny problém s VIN číslom. Vždy existuje bod za ktorý už nemá význam ísť a neviem či si sa k nemu nepriblížil. Zloženie auta z viacerých vozidiel je vždy riziko ktoré podstupujú kšeftári aj aj to len kvôli predaju a nie pre vlastnú potrebu. Nie je lepšie ( lacnejšie a rozumnejšie ) vybrať motor, interiér a čo to z náprav ( do ktorých si už investoval) a kúpiť také isté v lepšom stave , než sa pustiť do časovo náročnej rekonštrukcie s neistým výsledkom za rovnaké ak nie väčšie peniaze ?
Za vodičom tie plechy navaríš to problém nie je, ale koľko vydržia, tipujem tak 4 roky. Lemy pokiaľ sa dajú tak oprav tmelom so skleným vláknom a podlož hliníkovou mriežkou. To nájdeš na YT ako svojpomocne opraviť dieru v karosérií. Podľa mňa je hranica čo má význam do toho investovať tak do 500 € a to neviem či som to neprehnal. Potom sa ti napríklad objavia praskliny na uložení zadnej nápravy a sám to vyhodíš.
 
Užívateľov profilový obrázok
Zeky3
Príspevky: 695
Registrovaný: 2.4.2015
Auto: Imola E46
Kraj: Žilinský

Re: E46 sedan, hrdza na kasni a jej oprava

Nedeľa, 15. Septembra 2019, 15:38

Tak ja myslím že opraviť sa to dá, ale presne ako si napísal, bude to stáť asi toľko ako je cena auta-je na Tebe či si ochotný toľko investovať.
To prehodenie vecí do inej kasne by som vylúčil-janest Ti už o tom napísal dosť.
Skús to ukázať pár ľudom čo sa oprave karosérií venujú a uvidíš čo Ti na to povedia oni-potom budeš múdrejší.
 
jurasek
Príspevky: 155
Registrovaný: 29.11.2008
Auto: E46 sedan 320d 330xi
Kraj: Trenčiansky
Bydlisko: prievidza

Re: E46 sedan, hrdza na kasni a jej oprava

Sobota, 2. Marca 2024, 23:25

Ahoj ,zaujímalo by ma ako si sa rozhodol ,tiež riešim dilemu, či sa do toho pustiť
 
Užívateľov profilový obrázok
l€1t0
Príspevky: 26
Registrovaný: 16.2.2014
Auto: bmw e46 330xd
Kraj: Trenčiansky

Re: E46 sedan, hrdza na kasni a jej oprava

Utorok, 16. Apríla 2024, 20:52

ak mas co2 zvaracku alebo tig a vies s tym alebo nikoho poznas tak sa to da vies najst aj dake zamocnictvo kde by sa daly zohnat plechy pripadne uhnut ja som sa tak do toho pustil mam nove spodkyod kolesa po koleso 2mm plechu som kupil oli mi ju a doma som flexou prisposobil a privaril co2ckou
ako tak by som opravil velke casti podlahu prahy nosne casti a male dierky a blatniky tmelom s hlinikovym praskom alebo sklenenim vlaknom a na jutube najdes aj navody ako a co
vela stastia do oprav

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 29 neregistrovaných