... všetko o BMW ...

Moderátor: voMacK

bmwtt.sk
 
Užívateľov profilový obrázok
kompre
Príspevky: 899
Registrovaný: 29.10.2012
Auto: ex E90 325i
Kraj: Žilinský

Re: F07 GT530d - Výměna oleje v aut. převodovce

Nedeľa, 14. Februára 2016, 19:54

Dva krat som sa uz snazil po zmazani adaptacii (davnejsie novy soft a nedavno vymena oleja v pakre) jazdit sviznejsie, podrzat plyn dlhsie nech sa nauci radit o niekolko otacok vyssie (zase nie do 5000), ale zmenu som nezaznamenal. Radi si pri plynulej jazde stale tak isto v +- tych istych otackach, teda nizko nizko nizko.

ci tam prebieha nejaka adaptacia aj neskor v case to neviem, ale keby ano, asi by nebolo potrebne robit reset len pojazdit a hotovo
 
maupassant
Príspevky: 23
Registrovaný: 21.1.2016
Auto: 525d F10 6cyl
Kraj: Trnavský

Re: F07 GT530d - Výměna oleje v aut. převodovce

Nedeľa, 14. Februára 2016, 20:25

smith666 napísal:
Mazanie adaptácií je súčasť výmeny oleja, a keďže Pakra nemá sama HW a SW na BMW, tak musia chodiť do toho neorigo servisu v Jihlave, ktorý je najbližšie. A asi to je aj lacnejšie ako v autorizáku. Povedali mi, že za to platia 500 Kč (20€).

Druhú časť otázky ti zodpovedia povolanejší...


Aha, vdaka. V BMW ma vyslo zresetovanie na cca 25 eur.

voMacK napísal:
Radi ti to inak, lebo ti zmazali adaptaciu. Tak sa prevodovka naucila radit odznova a trosku inac ako predtym.


sry, mozno som to popisal nezrozumitelne, uz je to poopravene. Automat zacal citelne inak radit este pred resetom adaptacii, po tom co mi na dialnici odisla RJ palivoveho cerpadla, auto mi hodilo do nudzoveho rezimu a zhaslo po 200m.
Ani po zresetovani adaptacii a kompletnej diagnostike v BMW, vymene RJ sa zda byt radenie trosku tazkopadne, radi skor, podtaca motor aj pri stupani do kopca.
BMW F10 525d AT 150kW
Honda Accord Tourer 2.2 i-DTEC 110kW ex
Seat Leon 1.9 TDI 77kW ex
 
Užívateľov profilový obrázok
voMacK
Príspevky: 11614
Registrovaný: 9.9.2010
Auto: G31 540i
Kraj: Trenčiansky

Re: F07 GT530d - Výměna oleje v aut. převodovce

Nedeľa, 14. Februára 2016, 23:38

bruno75 napísal:

Zas si nepochopil, co sa pytam Mlho...
Ja nechcem nic mazat ani menit, len sa pytam, ze kolko asi moze trvat (BEZ ZMAZANIA ADAPTACIE!!!), kym si auto zvykne na mna, ked na nom Nemcuri nalietali 25t km inym stylom ako jazdim ja...
Ja nie som precitlively na to, kedy ako prevodovka radi (pokial ma to nerusi napr. tym, ze trhne alebo preradi v uplne nevhodny okamih - co nastastie nerobi), iny mod radenie skor vidim na spotrebe, ale zda sa mi, ze po cca 3t km sa to zacina priblizovat k tomu, na co som bol zvyknuty...
A len tak ma zaujimalo, ze ako dlho si prevodovka drzi v pamati hodnoty z minulosti alebo, ci si pocita nejaky dlhodoby "priemer" vodica od poslednej adaptacie...


Ty si to nepochopil
Tvoja rpevodovka sa uz neuci. Nema preco. Urobila si adaptacie na zaciatku a tych sa drzi. Neni to tak, zeby sa ucila stale. Kolko krat ti to mam este napisat???
"Auto je napisane na mna, ale inak s nim nic nemam!"
-- P.R.
 
bruno75
Príspevky: 2379
Registrovaný: 21.2.2007
Kraj: Trenčiansky

Re: F07 GT530d - Výměna oleje v aut. převodovce

Pondelok, 15. Februára 2016, 08:36

voMacK napísal:


Tvoja rpevodovka sa uz neuci. Nema preco. Urobila si adaptacie na zaciatku a tych sa drzi. Neni to tak, zeby sa ucila stale. Kolko krat ti to mam este napisat???


Tak, s tymto by som nesuhlasil [-(
Ak to prezeniem, tak podla tejto teorie, ak by niekto prvy rok po vyrobe jazdil ako pretekar a dalsich 5 rokov by sa jazdilo "na dochodcu", tak prevodovka by stale radila "pretekarsky".... To je IMHO blbost [-X
Prevodovka sa "uci", prisposobuje jazde stale, len som chcel vediet, aky dlhy casovy usek berie spatne do uvahy.
Samozrejme, po vymene oleja treba robit adaptaciu (vymazat hodnoty), aby sa s novym olejom znovu naucila radit (ina hustota oleja, drobne necistoty a pod.)
 
mexican
Príspevky: 3925
Registrovaný: 12.8.2011
Auto: modré géčko
Kraj: Trenčiansky
Bydlisko: bazmekistan

Re: F07 GT530d - Výměna oleje v aut. převodovce

Pondelok, 15. Februára 2016, 09:14

Ja som sem dávno (je to už niekoľko rokov a bola to úplne iná téma) dával nejaký výcuc niekoľkostranového dokumentu z TIS-u kde boli uvedené nejaké všeobecné technické informácie ohľadom automatov. Týkal sa síce ešte 6-stupňových automatov ZF, ale pochybujem, že u 8-stupňových sa to bude v príncípe diametrálne líšiť.

Z toho dokumentu vyplynulo niekoľko zásadných informácií:

- Prevodovka sa nič neučí. Prevodovka má prednastavených niekoľko programov pre každý z režimov (pre D a M/S) a medzi nimi prepína podľa potreby, t.j. keď tomu dávaš plný kotol, tak prepne na dynamickejší program, a keď sa dlhšiu dobu nič nedeje a plynový pedál iba hladkáš, tak prepne na ekonomickejší program. Tak isto pri každom zastavení vozidla sa nastavenie zresetuje na "štandardný" program. V niektorých špecifických situáciách adaptívne prepínanie programov nefunguje. Napr. pri studenom motore a zaradenom D sa naschvál neaktivuje super ekonomický program z dôvodu aby sa rýchlejšie zohrial motor.
Okrem toho, prevodovka sa nemá ako učiť radiť. Z toho, že dostáva vstup z plynového pedálu sa podľa mňa naučí holý kokot, lebo prevodovka netuší v akom momente by vodič by chcel preradiť a tak si môže radiť jedine sama podľa seba. Z pohybou plynového pedála tak môže akurát vydedukovať, či chce vodič jazdiť dynamickejšie alebo komótnejšie a tomu prispôsobí aktuálny výber programu.

- A reset adaptácií znamená v zásade to, čo predomnou napísal Otík, t.j. že sa jedná o nejaké prevádzkové parametre, ktoré môžu súvisieť napr. s hustotou oleja, opotrebovaním lamie a pod.
Ex: Honda Accord 2.0iS (CC7), Audi A4 2.8 quattro (B5), BMW 320d touring E46, BMW 535i touring F11 Príbeh, Audi A6 Avant 3.0 TDI quattro (C7)
BMW 540xi touring G31 - socka s odvetranými sedačkami.
Obrázok
 
Užívateľov profilový obrázok
ROKI49
Príspevky: 3002
Registrovaný: 10.8.2012
Auto: G20 330i
Kraj: Bratislavský

Re: F07 GT530d - Výměna oleje v aut. převodovce

Pondelok, 15. Februára 2016, 10:08

mexican ma pravdu, presne takto to funguje, prevodovka je naprogramovana na par alternativ, ale to je tak vsetko. Adaptacia nie je ako si niektori myslia to, ze sa zrazu vyresetuje to, ako prevodovka radi podla vodica. Ide skor o reset jej vnutornych prevadzkovych parametrov/velicin, ktore sa opotrebenim menia ako hovori prispevok vyssie, hlavne suvisiacuch s opotrebenim lamiel, tlakom oleja a pod....Samozrejme clovek to moze pisat znova a znova, bruno sa to bude pytat dookola ako dilino.....
PRÍBEH: ex E39 525d, 2003, Individual Obrázok
ex F30 330d, 2013 Obrázok
G20 330i, 2022 Obrázok
 
PrevlecenejVlk
Autor témy
Príspevky: 163
Registrovaný: 5.12.2015
Auto: BMW 530d GT F07
Kraj: Zahraničie

Re: F07 GT530d - Výměna oleje v aut. převodovce

Pondelok, 15. Februára 2016, 11:14

Hm, to zni vic nez logicky. Takze prubezna adaptace je skutecne jen prizpusobeni se stavu opotrebeni, kdy se tam vnitrne upravuji nastaveni pro predpokladam tlaky, sily a podobne věci, aby stale vse fungovalo co nejblíže továrnímu nastaveni tech několika predpriravenych rezimů. Reset po vymene oleje rekne převodovce, ze se stalo něco zavaznejsiho, skoková změna stavu, takze zacne se adaptovat od "nuly" namisto toho, aby se desila co se to nahle stalo oproti stávajícímu stavu a blaznive se to snažila nejak dohánět. Hle, konec záhady :D
 
bruno75
Príspevky: 2379
Registrovaný: 21.2.2007
Kraj: Trenčiansky

Re: F07 GT530d - Výměna oleje v aut. převodovce

Pondelok, 15. Februára 2016, 12:06

ROKI49 napísal:
Samozrejme clovek to moze pisat znova a znova, bruno sa to bude pytat dookola ako dilino.....


No dobre, tiez nemusim vediet vsetko.... :oops: tak som sa zase nieco naucil... vdaka Ropko... :thumbup: (a dilino si ty :mrgreen: )
vychadzal som z toho, ze po vymene oleja (a adaptacii prevodovky) na E60 mi mechanik povedal, citujem: "prvych 500 km ju setrite a potom prejdite cez vsetky jazdne rezimy - rychla jazda po dialnici, kludnejsia jazda po okreske, mesto, dynamicka jazda..."
myslel som si, ze tym striedanim jazdnych rezimov sa ma prevodovka nastavit na moj styl jazdy... no tak som sa mylil... :-k :-#
 
Užívateľov profilový obrázok
TT-SIMIK
Príspevky: 12280
Registrovaný: 8.9.2007
Auto: BMW
Kraj: Trnavský
Bydlisko: SERVIS BMW Mobil:0917 741480 www.bmwtt.sk

Re: F07 GT530d - Výměna oleje v aut. převodovce

Sobota, 20. Februára 2016, 12:10

Nemylil si sa!!!!!


Na bmw je 100% prevodovka ucenliva podla stylu jazdy sofera!!!!Uz E46 radila podla stylu vodica....Ano rezim S a M su predvolene styli,ale ostatne vsetko sa prisposobuje.....(radsej som si to overil-teraz som dovolal z mojim prevodovkarom)....takze ak budes jazdis agresivnejsie tak aj prevodovka bude radit vyssie a neskor,ked sa budes sprtkat stale po meste,tak casom prevodovka zlenivie....kazdy rok riesim par meskych aut ktore jazdia na 90% mesto a po case im to auto nechce mimo mesta podradovat,tocit vyssie otacky(hlavne ked predbiehaju).... atd...Po adaptaciach a naslednej jazde mimo mesta maju na par mesiacov pokoj.....Riesil som to na vela autach a viem o com hovorim.....Denne to zazivam na mojom aute.ked raz tyzden jazdim lazoplazo a dalsi tyzden jak pretekar......
SERVIS BMW TT-SIMIK
Obrázok
http://www.ttsimik.sk
Mám v živote dve lásky, SIMONKU a BMW
AJ MÚDRI SÚ OBČAS SPROSTÍ,AJ SPROSTÍ SÚ OBČAS MÚDRI!!!!!
https://www.instagram.com/ttsimik/
 
Užívateľov profilový obrázok
rebuss
Príspevky: 1012
Registrovaný: 9.12.2010
Auto: Efko
Kraj: Košický

Re: F07 GT530d - Výměna oleje v aut. převodovce

Nedeľa, 21. Februára 2016, 09:22

No ty kks ked sa teraz bruno dozvie ze mal takmer pravdu tak sme v haji....
F11 520d LCI
F20 116d
Ex F11 520d
EX Superb3V|E60|A8|ML|Superb1
V rodinnej garazi:
E71 30d
 
bruno75
Príspevky: 2379
Registrovaný: 21.2.2007
Kraj: Trenčiansky

Re: F07 GT530d - Výměna oleje v aut. převodovce

Nedeľa, 21. Februára 2016, 19:47

TT-SIMIK napísal:
Nemylil si sa!!!!!
...

:thumbup:
 
mexican
Príspevky: 3925
Registrovaný: 12.8.2011
Auto: modré géčko
Kraj: Trenčiansky
Bydlisko: bazmekistan

Re: F07 GT530d - Výměna oleje v aut. převodovce

Pondelok, 22. Februára 2016, 08:38

Našiel som spomínaný dokument z ktorého som čerpal informácie o prevodovkách
http://www.motor-talk.de/forum/aktion/A ... tId=681806

Je to na stranách 4-5

Čiže z toho, čo sa napísalo tutok na fóre vyplýva, že BMW a ZF vo svojej technickej dokumentácii zavádzajú a podstatné sú subjektívne názory ľudí na fóre.
A možno fakt na E46 bola prevodovka učenlivá, a novšie modely sú naučené rovno z výroby, tak sa nemusia učiť :mrgreen:

Mimochodom, nedávali sa do niektorých verzií E46 náhodou prevodovky GM ?
Ex: Honda Accord 2.0iS (CC7), Audi A4 2.8 quattro (B5), BMW 320d touring E46, BMW 535i touring F11 Príbeh, Audi A6 Avant 3.0 TDI quattro (C7)
BMW 540xi touring G31 - socka s odvetranými sedačkami.
Obrázok
 
Užívateľov profilový obrázok
kompre
Príspevky: 899
Registrovaný: 29.10.2012
Auto: ex E90 325i
Kraj: Žilinský

Re: F07 GT530d - Výměna oleje v aut. převodovce

Utorok, 23. Februára 2016, 12:50

aj v niektorych e92ojkach bola GM prevodovka (napr. Milos mal tusim vo svojej e92ojke 330i GM prevodovku ak si pamatam a zistil to az ked bol v Pakre menit olej :-({|= )

ten dokument samozrejme dava logiku (dve mapy v kazdom rezime + dalsie rezimy ako snow, z kopca do kopca atd... ), vsetko ostatne tu spomenute mozu byt len pocity a dojmy z radenia pri danom aute.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 10 neregistrovaných