... všetko o BMW ...

Moderátori: salat, barabas, alfi666

bmwtt.sk
 
MMM123
Autor témy
Príspevky: 46
Registrovaný: 28.4.2014
Auto: E90 LCI 325i (3.00)
Kraj: Bratislavský
Bydlisko: BA

aktualizácia software - áno či nie ?

Štvrtok, 2. Októbra 2014, 16:59

Zdravím všetkých klubákov !

Som čerstvým majiteľom BMW 325i xDrive (PK31, E90 MUE, N53B30 3,00l 160kW, 59000km, r.v. 11/2008)
a rád by som sa spýtal či je potrebná aktualizácia software. Ten môj je asi pôvodný z výroby (E89X-08-09-530).
V autorizovanom servise mi dnes bolo povedané, že pokiaľ je všetko v poriadku radšej to neodporúčajú, môžu vraj nastať nejaké komplikácie (auto je momentálne bez akýchkoľvek chýb).

Na http://www.bmwdiag.cz/programovani.html však čítam niečo úplne iné - kopírujem :
Programování - flash aktualizace řídících jednotek
Jedná se v podstatě o totožnou věc, kdy si třeba nahráváte novou verzi operačního systému do Vašeho telefonu. BMW AG pravidelně každý půlrok vydává aktualizovaný software do řídících jednotek všech modelu počínaje od 8er E31 až po modely současnosti. Důvod je vychytávání chyb v jednotkách a jejich optimalizace. Nejčastěji se samozřejmě flashují řídící jednotky motoru, kde může nastat dokonce vyšší účinnost motoru a tímpádem snížení spotřeby, případně zploštění křivky točivého momentu. Přehrání softwaru v řídících jednotkách motoru doporučuji vždycky všem - jedná se totiž o oficiální software vydaný přímo od BMW AG. Nejedná se tedy o žádný chip - výkon motoru naroste jen nepatrně nebo zůstane zachován.


Takže, upgrade alebo radšej nie ??
- - -
A ešte prikladám ďalšiu otázku - uvedený motor sa robil aj s väčším výkonom (ak sa nemýlim 200kW). Je to otázka len preprogramovania riadiacej jednotky alebo to vyžaduje montáž ďalších dielov,.. skrátka je možné z mojich 160kW dostať väčší výkon a krútiaci moment ?? (okrem chiptunningu)
- - -
Ďakujem za každý názor.
 
Užívateľov profilový obrázok
kompre
Príspevky: 899
Registrovaný: 29.10.2012
Auto: ex E90 325i
Kraj: Žilinský

Re: aktualizácia software - áno či nie ?

Štvrtok, 2. Októbra 2014, 18:26

k tomu softu, urcite by som tam dal najnovsi soft, dokonca sa novsim softom riesil na N53ojke aj problem so vstrekovacmi a na pikacu chodom motora


je to ten isty motor ako v 330i 200kw az na par drobnosti :)
- nema trosjtupnove sanie (neni problem kupit a domontovat, pripadne dat tam performance sanie :) ale cena bude fajna)
- ma iny vyfuk (nema klapku ktora sa otvara pri vyssich otackach ako ma 330i) riesenie = bastuck, bmw performance vyfuk alebo eisenman
- ine brzdy (mensie kotuce tensie platnicky - v predu kotuc 314mm vs. 330mm zadok kotuc 300mm vs 336mm) jedina vyhoda je ze na to narves 16ky zimaky :D
- utlmena riadiaca (na nejakych chiperov tu na SK zabudni) ak tak si o tom pocitaj na ceskom fore (uzivatel budvlad) ale ma tam aj ine sanie iny vyfuk...
http://bmwklub.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=129777&start=15

vykaslal by som sa na to ako ja :)) bude ta to stat min. liter a pol a cestu do nemecka a to bude cisto soft bez trojstupnoveho sania (to trosku vyrovnava krutak) a bez vyfuku a k 200kw sa podla mna nedostanes.

ako prve ti odporucam vymenit olej a vsetky filtre a idealne tam dat olej 5w40 alebo 5w50 ak s tym budes jazdit svizne a menit ho kazdych 12-15tis km
zisti si ci nebola na tvoje auto zvolavacka (cievky) a ci ich uz nemenili a chod si ich zadara vymenit
setri na vstrekovace moje vydrzali 80000km (celkova vymena v automotive cez 900eciek)
ostatok ma este cas u teba (respektive nemas na to este najazd, ale cas mozno uz aj bude = olej v prevodovke, v difer., v xdrive) ked chces byt pedant
vymen runflaty za normal pneu. ak chces mat aspon naznak komfortu a kup lepiacu sadu


uzivaj auto :)) je to taka mierne sviznejsie plecka s dobrym zvukom
 
MMM123
Autor témy
Príspevky: 46
Registrovaný: 28.4.2014
Auto: E90 LCI 325i (3.00)
Kraj: Bratislavský
Bydlisko: BA

Re: aktualizácia software - áno či nie ?

Štvrtok, 2. Októbra 2014, 21:46

Ďakujem ti za odpovede, kompre.

- k aktualizácii software: ja sa logicky prikláňam tiež za akualizáciu, veď za 5 rokov muselo byť opravených mnoho chýb a pridané vylepšenia. Len sa mi zdalo blbé oponovať technikovi autorizovaného servisu, ktorý mi odporúčal neaktualizovať, aby sa náhodou niečo nepokašľalo...

- úprava N53 na 200kW: to ma zaujímalo len čisto teoreticky, na základe tvojej odpovede to už ďalej neriešim, 160kW a 270Nm mi postačuje.

- výmena olejov a filtrov: olej (5W30) + filter bol menený pred 500km. To mám ten nový olej vyliať a dať 5W40 pri 59000km ??? Samozrejme olej budem meniť max. za 15000km. Mozes poradit aký? 5W30 alebo nieco iné ??
trochu ma serie, že povodny majitel nemenil olej po zábehu (3-5 tis. km) a že dodržoval longlife. To znamena, ze auto ma za 59000km len 2x menený olej, ale co už, je to tak..

- cievky: sú vymenené v rámci zvolávačky (to vozidlo bolo od zakúpenia doteraz riadne servisované v RIJA Bavaria Nitra)

- podľa dnešnej diagnostiky (z kluca) mi technik dal vypis, podla ktoreho sa mam v servise ukázať v 09/2016
 
Užívateľov profilový obrázok
ice.blade
Príspevky: 6519
Registrovaný: 14.7.2008
Kraj: Bratislavský

Re: aktualizácia software - áno či nie ?

Štvrtok, 2. Októbra 2014, 22:39

odporucal ti neaktuzalizovat z dovodu mozneho padu koli roznorodej poruche a naslednemu zhananiu kodovaniu novej RJ pre tvoje auto... par technikov z bmw je toho isteho nazoru z diplomatickeho dovodu :D okrem ineho sa u novsich aut nahrava soft do viac jednotiek sucastne tzn trva to zopar hodin...

kazdopadne aktualizacie prinesu zmeny len k lepsiemu, ci uz inzinieri zistili rozne odchylky (od povodnych nastaveni) po istom case a prisposobilichod motora potrebam alebo zistili nejake chyby ktorym sa da predist upravou software atd...
 
MMM123
Autor témy
Príspevky: 46
Registrovaný: 28.4.2014
Auto: E90 LCI 325i (3.00)
Kraj: Bratislavský
Bydlisko: BA

Re: aktualizácia software - áno či nie ?

Štvrtok, 2. Októbra 2014, 23:00

ice.blade: hlavne ma nastrašili tým, že pokiaľ v priebehu aktualizácie dojde k nejakej chybe a proces sa nedokončí, bude nutná výmena RJ za neviem koľko €... Ja by som samozrejme najnovší software chcel,.. ale,.. nie štýlom " aha, niečo sa nepodarilo, musíš kúpiť novú RJ":::::_ vie mi toto niekto zaručiť?
 
Užívateľov profilový obrázok
ice.blade
Príspevky: 6519
Registrovaný: 14.7.2008
Kraj: Bratislavský

Re: aktualizácia software - áno či nie ?

Štvrtok, 2. Októbra 2014, 23:15

vzdy sa da povodna RJ zazalohovat a az potom updatovat, tiez som si v RJ odfaklil bootloader a RJ ostala odparovana ale co sa pokazi da sa vzdy opravit a ak su zalohy ide to lahko :) okrem toho napr v bmw trencin alebo zilina (teraz nepamatam presne kde) su zevraj sikovni chalani ze vedia nakodit do auta pouzivanu RJ, vedia ju virginnut ze ju klasickym bmw softom nastavia znova pre konkretne auto... skus sa tam spytat
 
hansm5
Príspevky: 647
Registrovaný: 16.1.2009
Bydlisko: CR

Re: aktualizácia software - áno či nie ?

Piatok, 3. Októbra 2014, 14:47

MMM123 napísal:
ice.blade: hlavne ma nastrašili tým, že pokiaľ v priebehu aktualizácie dojde k nejakej chybe a proces sa nedokončí, bude nutná výmena RJ za neviem koľko €... Ja by som samozrejme najnovší software chcel,.. ale,.. nie štýlom " aha, niečo sa nepodarilo, musíš kúpiť novú RJ":::::_ vie mi toto niekto zaručiť?


nechal jsem to udelat v bmw D-bez jakychkoliv reci to udelali,umrelo pritom ccc a to mi dali na jejich naklady uplne novy.stalo mne to 80 eur :wink:
 
MMM123
Autor témy
Príspevky: 46
Registrovaný: 28.4.2014
Auto: E90 LCI 325i (3.00)
Kraj: Bratislavský
Bydlisko: BA

Re: aktualizácia software - áno či nie ?

Piatok, 3. Októbra 2014, 22:14

bmw D - to je kde ?
"umrelo pritom ccc" - co je ccc ?

Dakujem
 
 
MMM123
Autor témy
Príspevky: 46
Registrovaný: 28.4.2014
Auto: E90 LCI 325i (3.00)
Kraj: Bratislavský
Bydlisko: BA

Re: aktualizácia software - áno či nie ?

Sobota, 4. Októbra 2014, 19:46

to kompre: písal si k úprave 325i na 330i -
- - -
"je to ten isty motor ako v 330i 200kw az na par drobnosti :)
- nema trosjtupnove sanie (neni problem kupit a domontovat, pripadne dat tam performance sanie :) ale cena bude fajna)
- ma iny vyfuk (nema klapku ktora sa otvara pri vyssich otackach ako ma 330i) riesenie = bastuck, bmw performance vyfuk alebo eisenman
- ine brzdy (mensie kotuce tensie platnicky - v predu kotuc 314mm vs. 330mm zadok kotuc 300mm vs 336mm) jedina vyhoda je ze na to narves 16ky zimaky :D
- utlmena riadiaca (na nejakych chiperov tu na SK zabudni) ak tak si o tom pocitaj na ceskom fore (uzivatel budvlad) ale ma tam aj ine sanie iny vyfuk...
http://bmwklub.cz/modules.php?name=Foru ... 7&start=15

vykaslal by som sa na to ako ja :)) bude ta to stat min. liter a pol a cestu do nemecka a to bude cisto soft bez trojstupnoveho sania (to trosku vyrovnava krutak) a bez vyfuku a k 200kw sa podla mna nedostanes.
"

- - -

natrafil som na toto :
http://mosselmanturbo.com/remapping-car ... e90-218hp/
- za tie prachy by to asi stálo (mať z 325i 330i). Tá krivka vyzerá úžasne. Mať 270hp a 320Nm k dispozicii od cca 1800rpm musí byť skvelý pocit. A ešte by som pri kľudnom presúvaní jazdil ekonomickejšie...:) Btw: o výfuku tam nepíšu nič. Čo si o tom myslíte ?? Má niekto skúsenosti s týmto performance package skúsenosti ?
 
Užívateľov profilový obrázok
kompre
Príspevky: 899
Registrovaný: 29.10.2012
Auto: ex E90 325i
Kraj: Žilinský

Re: aktualizácia software - áno či nie ?

Sobota, 4. Októbra 2014, 20:27

nikto tu na SK nema skusenost :) takuto upravu spravit, alebo aspon som sa k tomu nedopatral (ani MMracing take nieco nerobil a nerobi, pustili by sa do toho ale bol by si prvy a pokusny a boh vie za aku cenu), pisal som so slecnou (alebo pani) Elisou z Mosselmanu niekedy na jar naposledy, dokazu ti to cele poslat tu na SK a cenu ti skopirujem z mailu.


Pricing Performance Package N53: http://mosselmanturbo.nl/tuning-chiptun ... 0-218hp-2/

- performance package N53 stage 2.1 (hardware + software) 1579,-Euro incl. 21%taxes
- iMoss 192,-Euro incl. 21%taxes
- shipping to Bratislava with UPS 99,- Euro incl. 21%taxes
- shipping to Bratislava with TNT 45,00 Euro incl. 21%taxes


potrebujes este sikovneho mechanika a nejakeho elektrikara/softveristu co sa vyzna aby si ten soft naladoval do riadiacky :) bal by som sa toho. U nich by som sa to dat spravit nebal, maju kopec pozitivnych ohlasov na facebook fanpage a kazdu chvilu riesia x25i prestavbu ci uz v bmw jednotk,e trojke alebo 5ke https://www.facebook.com/MosselmanTurboSystems


je to riziko to dat nahodit niekde tu (ten soft, to sanie nahodi hocijaky mechanik) a celkovo sa budes hybat niekde k 2 litrom s robotou minimalne, ten rozdielny vyfuk tam je ale az taku rolu vo vykone ta klapka nehra.


odloz 2000eciek do suflika, pojazdis s autom a za par rokov vyberies 2000eciek zo sufla a ked budes vyberat nove auto prihodis ich k tym co budes mat :)) a kupis nieco vykonnejsie.. aj tych dajme tomu 190kw, ktore by si z toho asi dostal, by ti za chvilu bolo malo to je proste o tom, ze si na ten vykon zvyknes a budes chciet viac.
 
MMM123
Autor témy
Príspevky: 46
Registrovaný: 28.4.2014
Auto: E90 LCI 325i (3.00)
Kraj: Bratislavský
Bydlisko: BA

Re: aktualizácia software - áno či nie ?

Sobota, 4. Októbra 2014, 21:31

cena je predsa uvedená v tom linku :
http://mosselmanturbo.nl/tuning-chiptun ... 0-218hp-2/

dokopy aj s inštaláciou cca 1800.-€. Keby to bolo tu na SK - neváham. Ludia tu za tú cenu riesia hovadiny ako neviemkolkopalcove disky, listy, spojlery a inee cacky-mačky. Sa divím, že to za tie roky ešte nikto neinštaloval.
To predsa musí byť pecka (pokiaľ to funguje tak, ako je na grafe).
 
 
MMM123
Autor témy
Príspevky: 46
Registrovaný: 28.4.2014
Auto: E90 LCI 325i (3.00)
Kraj: Bratislavský
Bydlisko: BA

Re: aktualizácia software - áno či nie ?

Sobota, 4. Októbra 2014, 21:50

ice.blade napísal:
za 50HP/50Nm dat 1800 a viac €? no neviem neviem


... ale pozri sa, aký je rozdiel napr. pri 2000rpm, to je pre mňa ďaleko zaujímavejšie ako + 50HP/50Nm pri 6500rpm. Fascinuje ma ten plný výkon od minimalnycj otáčok a ten absolútne lineárny priebeh.
Prílohy
bmw_N53_325i_performance_package_02.jpg
 
Užívateľov profilový obrázok
ice.blade
Príspevky: 6519
Registrovaný: 14.7.2008
Kraj: Bratislavský

Re: aktualizácia software - áno či nie ?

Sobota, 4. Októbra 2014, 21:56

citas ten graf spravne? linearnejsie su povodne hodnoty... pri 2000rpm mas +20hp a +30Nm ako jasne ze to je citit (ak buds pri 3tis rpm radit Nm pri beznej jazde) ale tie peniaze to podla mna nestoji
Naposledy upravil/-a ice.blade v Sobota, 4. Októbra 2014, 21:59, upravené celkom 1 krát.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní