... všetko o BMW ...

Moderátori: voMacK, alfi666

mmracing.sk
 
Laco19
Príspevky: 679
Registrovaný: 30.4.2012
Auto: E61 LCI 530xd + E60
Kraj: Košický

Re: geometria

Streda, 8. Mája 2013, 20:40

Vsade sa hovori o zatazovani ale v servisnych manualoch pisu ze zatazovat sa musi jedine M5 a ostatne E60 iba za urcitych specifickych okolnosti (po havarii, v podstate vsetko je spojene s nespravnymi vyskami auta).

Bez zataze sa zmeraju vysky a spolu s tlakom, hlbkou dezenu, atd. sa zadaju do PC. Takto by to mohli robit asi iba v BMW (urcite nerobia, "zbytocne" kroky sa vynechavaju :wink: ). Zrejme PC namerane hodnoty pri tomto postupe prepocitava podla zadanych udajov na "design position" lebo v manuali pisu o nastavovani na tabulkove hodnoty platne pre "design position".
Takze nastavit auto bez uvazovania vysok (tak ako som to doteraz videl v servisoch) na tabulkove hodnoty bude asi uplne nespravne alebo maju k dispozicii nejake vlastne hodnoty (ine ako v BMW) pre nezatazene auto.

Pri nastavovani so zatazou je zakladnym principom dostat auto na presne definovanu vysku "design position" s toleranciou 2mm (!). Najprv dat na sedacky a do kufra predpisane zataze (3 x 68kg + 21kg, to je "normal position", v tejto pozicii by mali byt vysky ked je auto OK podla tabulky s toleranciou 10mm) a potom posunom, pridavanim zataze atd. doladit vysky do tolerancie 2mm (to je "design position") a az v tejto pozicii treba nastavovat geometriu. Vysky asi nikto nekontroluje, takze ked je auto OK tak by mali byt tie vysky aspon priblizne podla tabulky ale ak nie tak sa to zisti az podla zjazdenych pneumatik.

Este doplnim: na E61 sa ma podla manualu pred zatazovanim vytiahnut poistka pre nastavovanie vysky.
 
Užívateľov profilový obrázok
VT-535BH
Príspevky: 1192
Registrovaný: 29.8.2009
Auto: E60 535d
Kraj: Prešovský

Re: geometria

Streda, 8. Mája 2013, 21:00

Zaujímavé info Laco. Isto by si týmto prekvapil nejednu obsluhu prevádzky geometrie. Naposledy som sa na geometrii informoval ako sa bude postupovať ak na dalšiu geometriu prídem so zníženým autom (pružiny 30/30). Odpoved bola že rovnako.
Tomáš

BMW E60 535d, ///M Sport Package, AC Schnitzer Roof Spoiler, 19" Styling 172 M, Hartge Springs, H&R spacers
 
Laco19
Príspevky: 679
Registrovaný: 30.4.2012
Auto: E61 LCI 530xd + E60
Kraj: Košický

Re: geometria

Streda, 8. Mája 2013, 21:29

VT-535BH napísal:
Zaujímavé info Laco. Isto by si týmto prekvapil nejednu obsluhu prevádzky geometrie. Naposledy som sa na geometrii informoval ako sa bude postupovať ak na dalšiu geometriu prídem so zníženým autom (pružiny 30/30). Odpoved bola že rovnako.

Nie som odbornik na geometriu, len som prestudoval manualy a napisal to skratene ale asi BMW netrva na presnych vyskach len tak.
Pre znizeny podvozok dodavany BMW su ine tabulky hodnot pre nastavenie.

Dnes som musel trosku postudovat, zimne gumy co boli na geometrii nastavenej v DE zjazdene symetricky na cca 4,8-5mm maju po zime vnutro zjazdene o 7mm viac. Ovela horsie je na tom PZ guma, ma uplne zjazdenu vnutornu stranu (o chvilu bude vidno droty) aj ked ma na vonkajsej strane 3,5mm a LP ma na vnutornej strane vytrhany dezen. Takze som zvedavy ako bola nastavena geometria.
 
PSnoopy363
Príspevky: 185
Registrovaný: 16.12.2012
Auto: BMW 530xd E60 LCI
Kraj: Banskobystrický
Bydlisko: Bušince

Re: geometria

Nedeľa, 15. Decembra 2013, 09:53

Laco19 napísal:
Nie som odbornik na geometriu, len som prestudoval manualy a napisal to skratene ale asi BMW netrva na presnych vyskach len tak.
Pre znizeny podvozok dodavany BMW su ine tabulky hodnot pre nastavenie.

Dnes som musel trosku postudovat, zimne gumy co boli na geometrii nastavenej v DE zjazdene symetricky na cca 4,8-5mm maju po zime vnutro zjazdene o 7mm viac. Ovela horsie je na tom PZ guma, ma uplne zjazdenu vnutornu stranu (o chvilu bude vidno droty) aj ked ma na vonkajsej strane 3,5mm a LP ma na vnutornej strane vytrhany dezen. Takze som zvedavy ako bola nastavena geometria.



Presne nejak takto som to mal aj ja, s tým rozdielom, že na sedane a tiež 4x4. Teraz chcem ísť niekam na geometriu a buď na nejaké odporúčané miesto, kde vedia ako treba zaťažiť aj so znížením 35/35, alebo kto vie povedať? :) Zaťažím si to sám ak nebude nič iné na výber. Ďakujem
 
Laco19
Príspevky: 679
Registrovaný: 30.4.2012
Auto: E61 LCI 530xd + E60
Kraj: Košický

Re: geometria

Nedeľa, 15. Decembra 2013, 12:31

Laco19 napísal:
Dnes som musel trosku postudovat, zimne gumy co boli na geometrii nastavenej v DE zjazdene symetricky na cca 4,8-5mm maju po zime vnutro zjazdene o 7mm viac. Ovela horsie je na tom PZ guma, ma uplne zjazdenu vnutornu stranu (o chvilu bude vidno droty) aj ked ma na vonkajsej strane 3,5mm a LP ma na vnutornej strane vytrhany dezen. Takze som zvedavy ako bola nastavena geometria.

K tomu este doplnim dalsie skusenosti. Bal som sa namontovat takmer nove letne a kym som spekuloval co robit tak som jednu zadnu zimnu na vnutornej hrane predral uplne. Takze som si aspon vyskusal ako sa jazdi na RFT gume s dierou do ktorej dokaze vliezt macka a celkom sa dalo jazdit.
Trosku to skratim, problematicke boli tie RFT pneumatiky. Na geometrii som nebol, na letnych (nie RFT) som odvtedy najazdil cca 15t. km a su zjazdene symetricky. Kupil som si dojazdovu rezervu, zdvihak a kluc (poriadny teleskopicky, originalny nie je velmi pouzitelny), vozim so sebou maly kompresor (pozostatok z casov ked som este nemal rezervu ale je to perfektna vec) a RFT uz nechcem ani vidiet.
 
PSnoopy363
Príspevky: 185
Registrovaný: 16.12.2012
Auto: BMW 530xd E60 LCI
Kraj: Banskobystrický
Bydlisko: Bušince

Re: geometria

Pondelok, 16. Decembra 2013, 16:31

Takže geo pre E60 530xd má byť pod závažím a to nasledovne: šofér a spolujazdec po 68kg, vzadu na ľavej aj na pravej strane 34kg (stred voľný), kufor 21kg a full nádrž. Tak sa má robiť geometria na sedan! Mám už síce znížený podvozok, ale asi prvý krát mi to spravili tak, ako by to malo byť správne, neviem či sa to líši v závislosti od výšky podvozku ako takej, podľa mňa by sa nemalo, i keď sa do toho nevyznám...možno niekto bude vedieť poradiť na 100%, tak ako ja som napísal ako 100%-ne majú byť tie závažia.
 
Laco19
Príspevky: 679
Registrovaný: 30.4.2012
Auto: E61 LCI 530xd + E60
Kraj: Košický

Re: geometria

Pondelok, 16. Decembra 2013, 22:48

PSnoopy363 napísal:
Takže geo pre E60 530xd má byť pod závažím a to nasledovne: šofér a spolujazdec po 68kg, vzadu na ľavej aj na pravej strane 34kg (stred voľný), kufor 21kg a full nádrž. Tak sa má robiť geometria na sedan! Mám už síce znížený podvozok, ale asi prvý krát mi to spravili tak, ako by to malo byť správne, neviem či sa to líši v závislosti od výšky podvozku ako takej, podľa mňa by sa nemalo, i keď sa do toho nevyznám...možno niekto bude vedieť poradiť na 100%, tak ako ja som napísal ako 100%-ne majú byť tie závažia.

Precitaj moj prvy prispevok na tejto strane, tam som popisal ako sa to ma robit podla manualu ale jediny rozdiel je ze tebe dali dozadu 2x34kg na strany namiesto 1x68kg do prostriedku co je myslim jedno. Nasledne meranie vysok a doladenie zavaziami ako popisuju v manuali ti nerobili ale ani mne a geometriu mam OK.
Co sa tyka samotneho nastavenia, v prilohe mas hodnoty pre standardny podvozok E61 a pre E60/61 so sportovym podvozkom tak si mozes pozriet ake su rozdiely ked je znizeny podvozok. Hodnoty pre standardny podvozok E60 najdes v TISe.
Prílohy
Geometria Standars E61.pdf
(43.17 KiB) 314 stiahnutí
Geometria E61 long sport.pdf
(44.14 KiB) 197 stiahnutí
 
PSnoopy363
Príspevky: 185
Registrovaný: 16.12.2012
Auto: BMW 530xd E60 LCI
Kraj: Banskobystrický
Bydlisko: Bušince

Re: geometria

Utorok, 17. Decembra 2013, 17:11

Laco19 napísal:
Precitaj moj prvy prispevok na tejto strane, tam som popisal ako sa to ma robit podla manualu ale jediny rozdiel je ze tebe dali dozadu 2x34kg na strany namiesto 1x68kg do prostriedku co je myslim jedno. Nasledne meranie vysok a doladenie zavaziami ako popisuju v manuali ti nerobili ale ani mne a geometriu mam OK.
Co sa tyka samotneho nastavenia, v prilohe mas hodnoty pre standardny podvozok E61 a pre E60/61 so sportovym podvozkom tak si mozes pozriet ake su rozdiely ked je znizeny podvozok. Hodnoty pre standardny podvozok E60 najdes v TISe.



Ano, ano jasné. O to nejde, len tuším plnú nádrž si tam nespomínal, ak sa mýlim, tak sorry. Inak ešte mi nerobili. Idem tento piatok na geometriu a závažia si beriem sám, lebo v servise nemajú, geometriu ti síce "nastavia" aj si za ňu zaplatíš, ale za zlú ;) Stroj im síce všade vypíše, že treba záťaž, ale "Hej, malo by sa zaťažovať, ale my to tak nerobíme...robíme takto..." to bola odpoveď ;) Takže si závažia zoberiem sám a nech mi nastavia geometriu už len to neviem, či mám dať spraviť ako na štandardný podvozok, alebo ako na M podvozok, neviem ako by to bolo so 4x4, ale ak sa nemýlim, tak m-podvozky (znížené) mali aj štvorkolky, či? Čo by malo byť lepšie? Znížený som 35/35. V TIS to vidím po anglicky a im to asi nič nepovie a mne tiež nie, lebo sa do geometrie nevyznám, angličtina je síce ok. Mimochodom stroj by mal mať aj hodnoty pre M podvozok, či nie? Už len vedieť teda, či radšej štandardné hodnoty, alebo ako pre M podvozok :-k
 
Užívateľov profilový obrázok
Peped
Príspevky: 1303
Registrovaný: 3.9.2006
Auto: g31 530d
Kraj: Nitriansky
Bydlisko: Nitra

Re: geometria

Utorok, 16. Januára 2018, 13:54

Hladam nejaku dobru geometriu v Nitre a okoli, vsade kde som sa pytal nerobia so zatažou, že vraj to netreba. Ze hodnoty su rovnake so zavazim aj bez.

Chcem to mat ale dobre spravene, tak nechcem to dat fuserom.

Vie niekto zistit resp. ma pristup k udajom ako to je na e60 545i limo? Ci to predpisuju?
g31 530d
e61 550i LCI
e60 545i ex
e46 320d touring ex
e36 328i coupe ex
e36 325tds touring ex
 
PetoK
Príspevky: 9688
Registrovaný: 11.7.2007
Kraj: Žilinský

Re: geometria

Utorok, 16. Januára 2018, 17:54

Choď do BMW, tam to urobia ako treba.
 
wikyxxx
Príspevky: 651
Registrovaný: 12.12.2012
Auto: E60 530d
Kraj: Bratislavský

Re: geometria

Utorok, 16. Januára 2018, 22:37

Dnes mi robili na e60 v proracingu v Ba aj zo zatazou. Mam Mfakrwerk od vyroby to tam zadal a podla toho meral vysky + nalozil zavazie nastavil presne na stred vsetko a 50€. Auto ide rovno netaha do strany.
 
Užívateľov profilový obrázok
DARKEN26
Príspevky: 724
Registrovaný: 3.11.2009
Auto: F07 35d 400ps
Kraj: Prešovský

Re: geometria

Streda, 17. Januára 2018, 08:42

tak nejako si to predstavujem
https://www.youtube.com/watch?v=NJ1nUj418kc
 
Užívateľov profilový obrázok
Peped
Príspevky: 1303
Registrovaný: 3.9.2006
Auto: g31 530d
Kraj: Nitriansky
Bydlisko: Nitra

Re: geometria

Streda, 17. Januára 2018, 21:04

Tak toto mi pomohlo. Skúsim zavolať do bmw, len sa bojím tých normohodin 80€ :). Ako to majú nacenene, či to robia na hodiny alebo majú nejaku sumu za geometriu.

Takze je nutná ta záťaž. Tu mame samých fuserov v Nitre resp. mali odborníkov keď mi 4ria povedali že netreba :))
g31 530d
e61 550i LCI
e60 545i ex
e46 320d touring ex
e36 328i coupe ex
e36 325tds touring ex
 
wikyxxx
Príspevky: 651
Registrovaný: 12.12.2012
Auto: E60 530d
Kraj: Bratislavský

Re: geometria

Streda, 17. Januára 2018, 22:54

Ved zbehni do Ba z nr to mas hod cesty ... a pocitam ze v bmw geo tak 150€ ... a v ba mas za 50€
 
Užívateľov profilový obrázok
Peped
Príspevky: 1303
Registrovaný: 3.9.2006
Auto: g31 530d
Kraj: Nitriansky
Bydlisko: Nitra

Re: geometria

Štvrtok, 18. Januára 2018, 21:35

Skúsim ešte do pár servisov zavolať a keď nič pôjdem do tej ivanky z videa.
g31 530d
e61 550i LCI
e60 545i ex
e46 320d touring ex
e36 328i coupe ex
e36 325tds touring ex

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 14 neregistrovaných