... všetko o BMW ...

Moderátori: barabas, alfi666, jkk

obchodna sekcia
 
michal v
Autor témy
Príspevky: 23
Registrovaný: 13.4.2015
Auto: E87
Kraj: Žilinský

Occupancy/Mat Sensor NAD alebo POD dečkou výhrevu?

Štvrtok, 3. Marca 2016, 16:20

Priatelia,
dorobil som si do športových sedadiel na E87 výhrev. Sedadlá som vytiahol z auta, rozčalúnil - vložil nové výhrevné "dečky", všetko zložil a radoval sa, ako mi to parádne hraje pod zadkom. :-)
Problém nastal tento víkend, keď mi šikovný chalan mazal chyby, ktoré sa samozrejme objavili po odpojení sedadiel z auta (airbagy). Po vymazaní týchto chýb (kvoli odpojeným sedadlovým airbagom a napínacích patrón pásov), kontrolka airbagov stále svietila. :-/
Chyba, ktorú vyhadzovalo/uje: "009400 MRS: Incorrect installation, seat-occupancy mat".

Keďže v E87 je dečka len u spoljazdca (aspoň teda v tej mojej), viem na ktorej strane je problém, neviem však aký... ..aj keď trochu tuším. :-)

Otázka znie: má byť ten priesvitný plastový "occupancy senzor" POD, alebo NAD tou výhrevnou dečkou, ktorú som tam vkladal? :-))))

verz.1: pena sedadla - plastový occu senzor - výhrevná dečka - koža (podšitá výstelkou)
verz.2: pena sedadla - výhrevná dečka - plastový occu senzor - koža (podšitá výstelkou)

Čo je správne?

..prípadne tušíte, čo iné by mohlo byť problém?.. ..pred vložením výhrevných dečiek ten sitý occup. senzor chybu nehlásil. Manipuloval som s ním opatrne, neohýbal - tak ako píše servisný manuál.. ..stať sa ale mohlo všeličo.

Auto: E87 facelift (N43) / 118i / 08/2008

Ďakujem za prípadné info!

mv
 
acid
Príspevky: 199
Registrovaný: 26.2.2012
Auto: E60 530i 2004 MT
Kraj: Bratislavský

Re: Occupancy/Mat Sensor NAD alebo POD dečkou výhrevu?

Piatok, 4. Marca 2016, 09:34

Ahoj, ja som ten senzor menil na E60. A ak si dobre pamatam, bol hned pod penou.
 
michal v
Autor témy
Príspevky: 23
Registrovaný: 13.4.2015
Auto: E87
Kraj: Žilinský

Re: Occupancy/Mat Sensor NAD alebo POD dečkou výhrevu?

Piatok, 4. Marca 2016, 10:18

Priznavam, ze velmi nie som mudry z tvojej odpovede - "POD penou" by znamenalo na spodku sedacky. :-o
Ten senzor (myslim tym priesvitnu placatu vec) je v kazdom pripade NAD zltou penovou vyplnou (smerom k zadku sediaceho spolujazdca), ale otazka je, ci je decka vyhrevu nad tym senzorom, alebo pod nim.. ..spomenies si?
Ďakujem!
 
acid
Príspevky: 199
Registrovaný: 26.2.2012
Auto: E60 530i 2004 MT
Kraj: Bratislavský

Re: Occupancy/Mat Sensor NAD alebo POD dečkou výhrevu?

Streda, 9. Marca 2016, 22:55

No, poviem ti pravdu, ze som dostal sam seba:)) A asi som si tie spomienky vyfabrikoval, lebo som si fakt predstavoval, ako to je pod penou, co asi nedava zmysel, ako vravis.
Co si ale urcite pamatam, ze ked som to daval dole, tak som to vyslovene "odlepovoval" z tej peny, take to bolo vysedene, ze to vyzeralo ako prilepene na tu penu. Takze z toho mi vychadza, ze musi ist pena, senzor a potom vyhrev.
 
michal v
Autor témy
Príspevky: 23
Registrovaný: 13.4.2015
Auto: E87
Kraj: Žilinský

Re: Occupancy/Mat Sensor NAD alebo POD dečkou výhrevu?

Piatok, 11. Marca 2016, 11:59

Ďakujem za info!
V prvom rade: zistil som, že staršie stroje (E36), majú naozaj senzor úplne pod penou a je priamo položený/zalepený na kovovej základni sedačky. ( http://www.pelicanparts.com/bmw/techart ... Repair.htm ).
Moja E87 a tvoja E60 ale nebudú tento prípad - tam je senzor určite na vrchnej strane peny.

Nejaké videá na jutjube, kde sa refituje kúrenie do sedačiek, alebo výmena occu. senzoru, naznačujú (nikde to žial nevidím úplne presne), že správne poradie je: pena - ocuu - výhrev - koža.
Ďalšia info do kolegu, ktorý robí sedačky pre Hynd/Kia, hovorí tiež o "senzor rovno na penu - výhrev na to", aj keď to v žiadnom prípade neznamená, že to platí aj pre BMW. :-)
Rovnako si vravím, že ten senzor je "odporový" (so záťažou meniaci sa odpor), takže by pre neho vlatne nemuselo byť až také rozhodujúce, či je pod alebo nad výhrevom - tá hmotnosť zatlačenia tam bude plusmínus rovnaká v oboch prípadoch.

Z toho mi vychádza, že to mám zložené (skôr) správne (dal som senzor rovno na penu a výhrevy nad neho) a že chyba bude skor v nejakej kalibrácii, alebo to bude treba cez diagnostiku celé nejako zresetnúť. :-/

Tuto chalaník robí niečo také na E90 (najbližšia mojej E87)
https://www.youtube.com/watch?v=LiAe5zejNnw
"Once the new cushion was installed, I had to use ISTA/P to properly code the new sensor. Before coding, the airbag control module had a hard fault code in regards to improper coding or sensor "missing". After properly coding the module to accept the new sensor, no fault codes returned and everything related functioned properly."

Môj senzor síce nie je "nový" (predtým v sedačke bez kúrenia fungoval), ale mám pocit, že toto bude cesta.
 
acid
Príspevky: 199
Registrovaný: 26.2.2012
Auto: E60 530i 2004 MT
Kraj: Bratislavský

Re: Occupancy/Mat Sensor NAD alebo POD dečkou výhrevu?

Piatok, 11. Marca 2016, 12:47

Ked sa teraz tak viac o tom bavime. Tak si pamatam, ze som celu tu penu sedaka daval dole zo sedacky. Neviem, ci by to malo zmysel davat dole, ak by ten senzor nebol pod penou. Ale naozaj uz nie som si isty.

Co sa tyka "kodovania", ja som iba diagnostikou vymazal chybu occupancy senzora a vsetko fungovalo ako malo odvtedy. Ziadna kalibracia. Neviem si predstavit, co by sa malo na tom kalibrovat. Bud tam sedi tych >15kg alebo nesedi:)
 
michal v
Autor témy
Príspevky: 23
Registrovaný: 13.4.2015
Auto: E87
Kraj: Žilinský

Re: Occupancy/Mat Sensor NAD alebo POD dečkou výhrevu?

Piatok, 11. Marca 2016, 13:42

E60 je naprikald tu:
https://www.youtube.com/watch?v=Bvc-kgj ... &index=109
otvori to v 9:20 a jasne to tam vidieť hore.
 
Užívateľov profilový obrázok
mathew144
Príspevky: 483
Registrovaný: 17.11.2011
Auto: e46 320D Tour 191PS
Kraj: Košický
Bydlisko: Haniska pri Košiciach

Re: Occupancy/Mat Sensor NAD alebo POD dečkou výhrevu?

Piatok, 18. Marca 2016, 17:58

Je pod dečkou výhrevu
 
michal v
Autor témy
Príspevky: 23
Registrovaný: 13.4.2015
Auto: E87
Kraj: Žilinský

Re: Occupancy/Mat Sensor NAD alebo POD dečkou výhrevu?

Pondelok, 11. Apríla 2016, 14:14

Ďakujem všetkým, čo prispeli!
Occu plastový senzor má byť pod výhrevom, čiže medzi penou a výhrevným MAT-om.
V poradí nakoniec problém zrejme nebol - pretože takto (správne) som ho hneď pri prvom rozobratí sedačiek a vložení výhrevných mat-ov aj založil. Zrejme som ho ale pri manipuláciou nejako poškodil (bmw serviska hovorí o potrebnej "very carefully" manipulácii).. Naštasie sa ku mne zatúlal druhý occu senzor tiež z E87 (aj keď predfaceliftovej) - podľa ETK kompatibilný, a ten po založení žiadnu chybu nehlási! Samozrejme, nevyhol som sa opätovnému rozčalúneniu sedačky, čo zaberie dosť času - našťastie to kvôli výmene occu sens. netreba rozobrať celé - dá sa dostať aj tak zvláštne "zboku". 8-)

Poučenie je nasledovné: chyba s názvom "Incorrect installation, seat-occupancy mat" nemusí znamenať len to, že je mat "nekorektne nainštalovaný", ale aj to, že je sám o sebe chybný!!! :-)

Fit!

mv
 
Užívateľov profilový obrázok
H@wky
Príspevky: 464
Registrovaný: 28.12.2008
Kraj: Trenčiansky
Bydlisko: TN, Dca, IL

Re: Occupancy/Mat Sensor NAD alebo POD dečkou výhrevu?

Pondelok, 11. Apríla 2016, 20:11

:thumbup: :smile:

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 21 neregistrovaných