... všetko o BMW ...

Moderátori: alfi666, fox1k

reklamne predmety bmwklub.sk
 
Užívateľov profilový obrázok
Hermo
Autor témy
Príspevky: 230
Registrovaný: 20.6.2009
Auto: F10 530xd
Kraj: Trenčiansky

[DIY] - Light package , Lichtpaket E60

Sobota, 1. Júna 2013, 10:53

Skúsim vytvoriť návod na dorobenie osvetlenia interiéru do E60ky. Za prípadné poškodenie nenesiem následky :) Ja som ho montoval do E60 530xd po fl ale malo by to byť vo všetkých E60kach rovnaké. Osvetlenie je napojené na osvetlenie otvárania okien takže intenzita sa dá regulovať ovládaním na palubnej doske.
Jedny dvere trvajú tak do 2 hodín, záleží na zručnosti a rýchlosti akou sa komu podarí dať dole tapacír.

Materiál:
63 31 6 983 038 alebo 63 31 9 138 422 Light guide, door handle, right 2ks - 1,66€ s DPH 1ks na objednávku
63 31 6 983 037 alebo 63 31 9 138 421 Light guide, door handle, left 2ks - 1,66€ s DPH 1ks na objednávku
63 31 6 983 039 LED module, door opener 4ks - 7,01€ s DPH 1ks na objednávku

63 31 6 983 035 Light guide, door trim panel, left 3ks -1,66€ s DPH 1ks na objednávku
63 31 6 983 036 Light guide, door trim panel, right 3ks - 1,66€ s DPH 1ks na objednávku
63 31 6 983 040 LED door/side trim panel lighting 6ks - diel má náhradu 9 159 377 -4,90€ s DPH 1ks na objednávku

Ceny sú z T.O.B. Trenčín.

ďalej je treba

vrták 2,5 a 3,5 mm,
rýchlo-spojky na prepájanie káblov 2x pre každé dvere takže 8ks celkom,
šrumšlauchy 16ks ( neviem origo názov, tepelne tvárne gumové hadičky, viď foto ),
orech 10 mm,
spojky na káble (samec a samica :) 8ks samcov a 8ks samíc,
krížový šrobovák,
izolačná páska,
pilník,
nožík,
kliešte na konektory.

Postup:

Fotky sú iba z montáže pre zadné dvere, predné sú obdobné len namiesto dvoch krížových šrobov ich drží jeden krížový a jeden hviezdicový T- 20. Ako je na fotkách vidieť tak na zadných dverách sú dva krížové ukryté pod čapičkami, tie stačí opatrne plochým šrobovákom vylúpnuť. Na predných dverách je hviezdicový šrób pod plastovou krytkou AIRBAG. Vylúpanie tapacíru je asi najhoršia vec na celej práci. Ideálne to robiť s kľudom a rovnomerne aby nedošlo k poškodeniu. Ja som na to použil kus plechu ktorý sa používal na otváranie dverí keď ste sa vymkli :) Tí čo bývajú na byte určite poznajú. Zádrheľ je v tom, že tapacír je pripevnený ešte aj zhruba v oblasti kľučky, na youtube sú videá kde ho krútia až kým nepovolí ale prišiel som na to, že po uvoľnení všetkých úchytov dookola stačí tapacír iba povysunúť smerom nahor a stredový úchyt sa vysunie z puzdra. Potom už stačí len poodpájať konektory. Pri predných dverách som mal problém s konektorom od airbagu. Neviem ako sa odpája takže som ho nechal zapojený a airbag som odšróboval z tapacíru a nechal na dverách. Sú to 4 hviezdove šróby.
Po tejto náročnej časti prichádza už pohodová práca. Ešte dodám, že sa toho netreba báť, občas ten tapacír drží ako kliešť.
Všetky miesta sú pred pripravené takže sa nie je treba báť, že niečo prevŕtate na zlom mieste.
Zbytok už je dúfam jasný z fotiek.
V prípade akýchkoľvek otázok, nejasností ma kontaktujte cez pm, rád zodpoviem ak budem vedieť. Za názvy sa vopred ospravedlňujem, nie som elektrikár takže niektoré označenia neovládam.
Prajem úspešnú montáž.
Prílohy
0.jpg
Väčšina použitého náradia.
1.jpg
Dvere okrem klasických zacvakávačiek držia 2 krížové šróby.
2.jpg
3.jpg
Skoro všetko je pred pripravené.
4.jpg
5.jpg
Netreba si popliesť diely, inak budu pasovať zle :D
6.jpg
7.jpg
Uchytenie kľučky.
8.jpg
Treba poctivo predkresliť, od vŕtané sa ťažko dorába :D
9.jpg
Pripravené šrumšlauchy a konektory.
10.jpg
Zatavené spoje.
11.jpg
Rýchlo spojky.
12.jpg
Finálne prepojenie na osvetlenie otvárania okien.
13.jpg
Výsledok :D
Hermo_TN

F10 530xd biely luxus
Ex E60 530xd cierny luxus
E46 330ci cabrio zlaty poklad
Ex E46 330d 150kw
 
Laco19
Príspevky: 679
Registrovaný: 30.4.2012
Auto: E61 LCI 530xd + E60
Kraj: Košický

Re: [DIY] - Light package , Lichtpaket E60

Sobota, 1. Júna 2013, 20:06

Pekny navod :wink: .
Ja by som iba doplnil co som robil inac. Diery do calunenia som nevrtal vrtackou ale plochym skrutkovacom - je to iba hrubsi papier. Otvory do kluciek som po predvrtani (2mm) dokoncil rucnou frezku (Dremel).

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 12 neregistrovaných