... všetko o BMW ...

Moderátori: Hugino, jararak

mmracing.sk
 
Užívateľov profilový obrázok
voMacK
Príspevky: 11610
Registrovaný: 9.9.2010
Auto: G31 540i
Kraj: Trenčiansky

Re: PRERABKA HALOGENOV NA XENON E 39

Nedeľa, 19. Septembra 2010, 13:01

ako som povedal, nie som odbronik na legislativu, chcelo by to vyjadrenie nejakeho odbornika...
nieco na tom, co hovoris bude..ale ako vieme byrokracia na slovensku je neskutocne absurdna...a su schopni ta dodrbat za cokolvek.
"Auto je napisane na mna, ale inak s nim nic nemam!"
-- P.R.
 
Užívateľov profilový obrázok
El_Scorpio
Príspevky: 222
Registrovaný: 24.4.2010
Auto: Ford Mondeo 2.0i
Kraj: Bratislavský
Bydlisko: Mordor

Re: PRERABKA HALOGENOV NA XENON E 39

Nedeľa, 19. Septembra 2010, 14:22

Tak byrokracia sa neguje korupciou, musíš len vedieť ako na to 8) Po nejakom tom fšimnom zrazu úradník nájde spôsob ako zapísať aj R19 do TP na Feliciu, alebo xenóny môžeš mať na Žiguláku a ujo na STK v tom nevidí problém, rovnako ako ujo zelený... Ja som dosť proti tomu, snažím sa mať káru v čo najlepšom stave aby nemohli pýtať za nič, ale som zvedavý čo si najbližšie vymyslia...
“Nothing will make a driver more faithful to a car than a car that is faithful to it's driver."
Obrázok
 
Užívateľov profilový obrázok
voMacK
Príspevky: 11610
Registrovaný: 9.9.2010
Auto: G31 540i
Kraj: Trenčiansky

Re: PRERABKA HALOGENOV NA XENON E 39

Pondelok, 20. Septembra 2010, 08:16

presne tak...ale v kazdom pripade, som silno zaujaty proti tomu, aby na starych kramoch, ci je to BMW, VW Golf alebo nieco ine, boli domontovane HIDky, kt. svieta jak letiskove svetla...
ked ma niekto cocky, dobre nastavene svetla..nech si to pouziva na vlastne riziko...ale co vidime dnes na cestach je miestami uz dost drze...
"Auto je napisane na mna, ale inak s nim nic nemam!"
-- P.R.
 
Užívateľov profilový obrázok
Patricius
Príspevky: 1176
Registrovaný: 11.9.2009
Kraj: Trenčiansky
Bydlisko: mám

Re: PRERABKA HALOGENOV NA XENON E 39

Pondelok, 20. Septembra 2010, 09:44

homologizácia- overenie zhodnosti, podobnosti

čiže, ak si dám do e39(alebo e46, či do iného modelu kde sa zároveň montovali aj halogénové aj xenónové svetlá) originál xenón montovaný(výrobcom) do daného vozu so všetkými súčasťami(reflektory, výbojky, štartéry, kabeláž, ostrekovače, gyroskopy), ďalší postup by mal byť:

1. osloviť výrobcu, alebo zástupcu výrobcu motorového vozidla, aby vydal doklad o zhode, či podobnosti(predpokladám, že bude treba návšteva a posúdenie montáže, prestavby)
2. návšteva odboru dopravy(nie DI) s posudkom(homologizáciou) v mieste prihlásenia vozidla a požiadanie o zápis do TP(rovnaký postup ako som absolvoval pri zápise alternatívneho rozmeru kolies)

Toto je myslím logický postup, a pokiaľ to niekto nevyvráti, postupoval by som takto.

Otázne je, ako postupovať a či je to vôbec možné, ak si niekto dá dodatočne do auta neoriginálny xenón, možno aj certifikovanú sadu.
:?: :?: :?:

prestavby na HID ...čítajte Upozornenie

našiel som:
[youtube]yVuSSdZNsZw&feature=player_embedded#![/youtube]

No a nakoniec si môžte stiahnuť dokument a čítať... http://www.testek.sk/files/xenon.pdf ...z vyhlášky

Prípadne aj tu(bez obrázkov):
Výmena halogénových svetlometov za xenónové
Zákon č. 725/2004 Z. z. v paragrafe 21 ods. 2 písm. b) zakazuje v premávke na pozemných
komunikáciách používať vozidlo, ktoré sa nezhoduje so schváleným typom, alebo na ktorom boli
vykonané neoprávnené zásahy do systému, komponentu alebo samostatnej technickej jednotky. Ak
sa zistí, že k takejto úprave vozidla prišlo, môže byť prevádzkovateľovi vozidla od obvodného úradu
pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie uložená pokuta 331,94 eur podľa § 107 odsek 3 zákona
a vozidlo v konečnom dôsledku podľa paragrafu 24 ods. 3 písm. b) a c) zákona vyradené z premávky
na pozemných komunikáciách natrvalo. Tieto ustanovenia sa vzťahujú aj na náhradu pôvodných
svetlometov s halogénovou žiarovkou za svetlomety s výbojkovým svetelným zdrojom (tzv. xenónové).
Pre svetelné zariadenia vozidiel sa v Slovenskej republike vyžaduje európske schválenie, a to buď
podľa predpisov EHK OSN, alebo podľa smerníc ES/EHS. Schválené zariadenia sú označené
príslušnou schvaľovacou značkou. V blízkosti schvaľovacej značky svetlometov sa nachádzajú ďalšie
symboly a označenia, z ktorých sa dá okrem iného zistiť, aký svetelný zdroj má byť v danom prípade
použitý (podrobnejšie v prílohe č. 1). Práve podľa označenia svetelného zdroja svetlometu pri
schvaľovacej značke možno odhaliť najjednoduchšie prípady nelegálneho nahradenia
pôvodnej žiarovky výbojkou v svetlometoch, ktoré boli schválené na použitie výlučne s
halogénovými žiarovkami.
Zo schvaľovacích predpisov upravujúcich podmienky montáže zariadení na osvetlenie a svetelnú
signalizáciu vozidiel vyplýva, že montáž svetlometov so svetelným zdrojom, ktorý má svetelný
tok vyšší ako 2000 lúmenov (to sa týka najmä svetlometov s výbojkami), je možná výhradne
v kombinácii so schváleným zariadením na čistenie svetlometov a zariadením na automatické
nastavovanie sklonu stretávacích svetlometov (statickým alebo dynamickým, bližšie popísané
v prílohe č. 2). Dôvodom týchto požiadaviek je, že nečistoty na krycom skle alebo nesprávne
nastavený sklon svetlometu (napríklad už pri zaťažení batožinového priestoru v zadnej časti vozidla)
môžu spôsobiť oslnenie vodičov vozidiel idúcich v protismere, obzvlášť nepríjemné a nebezpečné
práve pri svetlometoch svietiacich s vyšším svetelným tokom. Nelegálne úpravy spočívajúce
v náhrade halogénových svetlometov výbojkovými možno často identifikovať podľa
pôvodného zariadenia na nastavenie sklonu stretávacích svetlometov manuálne ovládaného
z miesta vodiča a chýbajúceho zariadenia na čistenie svetlometov. V danom prípade môže byť
samotný vymenený svetlomet schválený na použitie s výbojkou (označený príslušným symbolom „D“
pri schvaľovacej značke), ostatné znaky na vozidle však jasne svedčia o neoprávnenom zásahu.
Legálnym spôsobom, ako vozidlo dodatočne vybaviť xenónovými svetlometmi, je odborná montáž
sady (systému) xenónových svetlometov obsahujúcej všetky požadované zariadenia, ktorá je na tento
účel a pre konkrétny typ vozidla schválená. Takáto sada je spravidla v porovnaní s nelegálnou
úpravou výrazne drahšia.
Keďže vybavenie vozidla xenónovými svetlometmi sa do osvedčenia o evidencii nevyznačuje,
odhalenie nelegálnej montáže je možné len na základe prehliadky príslušných častí vozidla. Postup
kontroly možno zhrnúť do nasledujúcich bodov:
1. Identifikácia svetlometu (schvaľovacia značka, symbol zdroja svetla pri schvaľovacej značke,
príslušnosť svetlometu ku kontrolovanému vozidlu) a posúdenie toho, či mu namontovaný zdroj
svetla skutočne zodpovedá.
2. Kontrola zariadenia na čistenie svetlometov (posúdenie montáže na vozidle, prípadne kontrola
funkčnosti).
3. Kontrola zariadenia na automatické nastavovanie sklonu svetlometov (identifikácia jednotlivých
súčastí zariadenia a ich montáže na vozidle, prípadne kontrola funkčnosti, ak ide o dynamické
zariadenie).
TESTEK, s.r.o., poverená technická služba technickej kontroly vozidiel
2
Príloha č.1
Schvaľovacie značky svetlometov
Príklady akceptovaných schvaľovacích (homologizačných) značiek EHK OSN (vľavo) a ES (vpravo).
Číslo v značke je rozlišovacím znakom krajiny, v ktorej bolo príslušné schválenie udelené, a môže byť
odlišné od číslice 1 uvedenej v príkladoch:
Symboly pri schvaľovacích značkách svetlometov a ich význam (sú obdobné pre oba druhy
akceptovaných schvaľovacích značiek):
3
Niektoré časti svetlometov, napr. krycie alebo rozptylové sklá, môžu byť použiteľné vo viacerých
vyhotoveniach (s rôznymi svetelnými zdrojmi). Potom sú označené alternatívne podľa príkladu na
obrázku. Tie ich časti, ktoré sa dajú použiť len pre jedno vyhotovenie s konkrétnym svetelným
zdrojom, už nesú len jedno z označení:
4
Schvaľovacia značka môže byť aj spoločná, pre viaceré svetelné zariadenia v skupinovom svetle:
Symbol  pri obrysovom svetle označuje smer väčšieho vyžarovacieho uhlu – šípka musí smerovať
od stredu vozidla.
5
Príloha č.2
Statický a dynamický systém automatického nastavovania sklonu svetlometov
Statické automatické zariadenie na prispôsobenie sklonu svetlometov:
Funguje tak, že riadiaca jednotka prijíma signály o polohe karosérie z nápravových snímačov a signál
o rýchlosti z elektronického tachometra alebo jednotky ABS (určuje, či vozidlo stojí, alebo sa
pohybuje). Reguluje len dlho pretrvávajúce náklony karosérie – napr. statické rozloženie zaťaženia pri
rozjazde alebo rozloženie zaťaženia pri jazde konštantnou rýchlosťou.
Dynamické automatické zariadenie na prispôsobenie sklonu svetlometov:
Pracuje v dvoch režimoch – statický režim funguje pri jazde konštantou rýchlosťou, dynamický (s
rýchlejšou reguláciou) sa zapína pri akcelerácií a brzdení.
Komponenty a činnosť automatického zariadenia na prispôsobenie sklonu svetlometov:
podľa: Vlk F.:Elektrická zařízení motorových vozidel, Brno 2005,
http://www.meeknet.co.uk/E38/E38_Xenon_Lights.pdf
6
Príloha č.3
Súčasti systému súvisiaceho s montážou xenónových svetlometov
podľa: http://www.hella.de a http://www.meeknet.co.uk/E38/E38_Xenon_Lights.pdf
[E61 525dA] ex
[E39 530dA] ex
 
Užívateľov profilový obrázok
voMacK
Príspevky: 11610
Registrovaný: 9.9.2010
Auto: G31 540i
Kraj: Trenčiansky

Re: PRERABKA HALOGENOV NA XENON E 39

Pondelok, 20. Septembra 2010, 10:57

Dobry prispevok Patrricius...k veci a jasne :)
"Auto je napisane na mna, ale inak s nim nic nemam!"
-- P.R.
 
Užívateľov profilový obrázok
matomendoza
Príspevky: 78
Registrovaný: 12.4.2008
Auto: e39,e38
Kraj: Nitriansky
Bydlisko: LV-HK-PD

Re: PRERABKA HALOGENOV NA XENON E 39

Sobota, 19. Februára 2011, 21:49

trochu neskor ale dako som to prehliadol
mam doma original hella predne kryty
s halogen svetla(h7) a xenon svetla(d2s)
len tak prezaujimavost som to pozeral
a nenasiel som tam ziadny rozdiel
moze to byt?
lebo aj tie kryty by mali byt homologizovane pre
dany svetelny zdroj,aspon tak pise vyhlaska
diky za vysvetlenie
b m w e 38 735 i A individual
geboren in Dilgolfing am 24.04.2001
Gewicht:1925 kg/Länge:4984 mm
b m w e 39 525 t d s
geboren in Dingolfing am 6.11.1997
Gewicht:1655 kg/Länge:4805 mm
vw passat 2.8 v6 synchro excrash
 
Užívateľov profilový obrázok
Bengalll
Príspevky: 588
Registrovaný: 8.10.2010
Auto: zobrala leasingovka
Kraj: Žilinský

Re: PRERABKA HALOGENOV NA XENON E 39

Nedeľa, 20. Februára 2011, 06:39

Čaute, ja som si doviezol auto minulý rok z ČR a xenony mám zapísane v TP a kamarát to má tak isto zapísané, ale na Slovensku je celkovo čo sa týka aut na úradoch problém, pokiaľ niekomu nedáťe aspoň 20 evri na kávu, tak sa nedá nič - neochota veľkého kalibru!!!!
aktualne audi a6 4G
ex:audi a6 c6 avant 3,2 FSI
ex: audi a6 c6 3,2 FSI
ex: volvo S80II D5
ex: octavia2 RS 2,0TDI
ex: e39 touring 530d
ex: e60 530i
ex: e39 523i
 
Užívateľov profilový obrázok
jararak
Príspevky: 11355
Registrovaný: 13.5.2008
Auto: skodofka 120l
Kraj: Bratislavský
Bydlisko: Kostoliste

Re: PRERABKA HALOGENOV NA XENON E 39

Nedeľa, 20. Februára 2011, 23:44

ja mam e39 a v technicaku nemam o xenonoch ani ciarku, pri prepise som sa na DI nato pytal a nemali s tym absolut ziaden problem, ze to tam nemam.

mimoto stacia predne xenon svetla a bud dat len ostrekovac do naraznika, alebo ho aj sprevadzkovat (co bude asi vecsi problem koli tomu lcm), gyroskopy domontovat, neviem ci je vobec mozne (prakticky, v teoretickej hladine samozrejme ano)

btw ak mate auto starsie ako 1.1.96 nepotrebujete gyroskopy ani ostrekovace :)
bmwcoding.sk
bmw maps 2023/fsc/carplay/ cz/sk pre cic/nbt
kluce pre bmw/mini, klonovanie riadiacich jednotiek, chiptunning, egr/dpf/scr off
oprava frm, upravy CAS/FEM/BDC, DME/DDE, virgin prevodovky a budikov
 
Užívateľov profilový obrázok
Patricius
Príspevky: 1176
Registrovaný: 11.9.2009
Kraj: Trenčiansky
Bydlisko: mám

Re: PRERABKA HALOGENOV NA XENON E 39

Pondelok, 21. Februára 2011, 08:28

jedna vec je istá, nikto nebude kontrolovať dorobené xenóny na aute...aspoň som o tom ešte nepočul (možno časom). Aj môj príspevok vyššie pojednáva len o legislatíve (ako to má byť správne), nie o praktickej stránke veci.

Jasné že to čo má byť na aute od výroby, nemá prečo byť dopísané do TP, ale môže sa to týkať starších prestávb- veď aj do embéčiek sa kedysi dal zapísať motor z "Hamra".

Takže prakticky by som si po prestavbe dával bacha aby som nikoho neoslňoval a mal svetlá pokiaľ možno čisté a nezabudnúť znížiť sklon svetiel...nie ako na embéčkach (fábiach a ocktáviách)...obrúsené zadné zásterky a svietim pánu Bohu do okien :wink: .
[E61 525dA] ex
[E39 530dA] ex
 
Užívateľov profilový obrázok
DERFO318
Autor témy
Príspevky: 66
Registrovaný: 13.11.2009
Auto: BMW E36 1.8i
Kraj: Žilinský
Bydlisko: martin

Re: PRERABKA HALOGENOV NA XENON E 39

Utorok, 22. Februára 2011, 20:27

kurna to som netušil aku debatu rozputam, ale super aspon každy vie čo ma a čo nema =D>
ex bmw e36 1.8i limo
ex bmw e39 2.0 limo
Bmw e36 1.8i limo
 
Užívateľov profilový obrázok
arg7
Príspevky: 242
Registrovaný: 30.5.2011
Auto: E46 320d limo
Kraj: Košický
Bydlisko: Košice

Re: PRERABKA HALOGENOV NA XENON E 39

Utorok, 9. Augusta 2011, 09:31

Mozno trosku amaterska otazka, ale som tu novy: ako zistim ci mam original xenon z vyroby ci domontovany? Mam 320d 9/2000.
 
Užívateľov profilový obrázok
Patricius
Príspevky: 1176
Registrovaný: 11.9.2009
Kraj: Trenčiansky
Bydlisko: mám

Re: PRERABKA HALOGENOV NA XENON E 39

Utorok, 9. Augusta 2011, 10:51

poziadaj o vypis vybavy na BMW zakaznicky servis, e-mail tu je kdesi na fore, pohladaj. Poslu ti presne vybavu tvojho kusu.
[E61 525dA] ex
[E39 530dA] ex
 
Užívateľov profilový obrázok
voMacK
Príspevky: 11610
Registrovaný: 9.9.2010
Auto: G31 540i
Kraj: Trenčiansky

Re: PRERABKA HALOGENOV NA XENON E 39

Utorok, 9. Augusta 2011, 11:56

ja som pisal do ZIliny..tam su velmi ochotni..vypis prisiel asi do hodiny: md-bavaria@md-bavaria.sk
"Auto je napisane na mna, ale inak s nim nic nemam!"
-- P.R.
 
Užívateľov profilový obrázok
Darkness
Príspevky: 277
Registrovaný: 25.7.2011
Auto: X5 3.0D
Kraj: Bratislavský

Re: PRERABKA HALOGENOV NA XENON E 39

Streda, 10. Augusta 2011, 20:01

ak si z e39 vyberes xenon a das do svojej e39 +vsetky veci co k nim musis mat tak ta za to nikto nikdy nebude buzerovat ... jebali by ta ak by si si to dal do bmw do ktorych sa xenon nemontoval inac bez problemov prejdes cez KO stk aj cez rakusakov len si to musis presne tak porobit aby vsetko fungovalo ako ma
EX e-46 330xi
pribeh
post1064004.html#p1064004
 
Užívateľov profilový obrázok
bibikuba
Príspevky: 34
Registrovaný: 27.12.2010
Auto: BMW E39 Touring
Kraj: Zahraničie

Re: PRERABKA HALOGENOV NA XENON E 39

Nedeľa, 28. Augusta 2011, 00:25

využiju tady debatu o Xenonech :D mám origo xenony Hella na E39 rok 99 a všimnul jsem si že mi to svítí nějak všelijak :shock: pak jsem koukal pod autem na ramena a našel jsem závadu...Upadlej plast u snímače regulace nastavení světel-tedy mi upadla ta tyčka co vede od snímače k tyčce na nápravě a ještě jsem zjistil že mám upadlej jeden drát ze zásuvky do snímače..Nemá někdo tušení co stojí novej ten snímač nastavení a jak se dá opravit ta svorkovnice??Drát mi upadl hned za zásuvkou a zajímá mě jestli se dá koupit třeba v BMW novej ten pin kterej bych dal na drán a znovu nacvakl do svorkovnice nebo musím sehnat novou zástrčku s kouskama drátů ????Na obrázku je vidět kde mi upadl ten plast od snímače-asi myslím se to opravit nedá a musím koupit celé čidlo snímače??
Prílohy
Fotografie0506.jpg
4.png
4.png (13.66 KiB) 2320 zobrazení

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 41 neregistrovaných