... všetko o BMW ...

Moderátori: Hugino, jararak

reklamne predmety bmwklub.sk
 
chicon
Autor témy
Príspevky: 19
Registrovaný: 10.12.2019
Auto: BMW 525 TDS e39
Kraj: Zahraničie

Proplach (vyčištění) chladícího okruhu

Štvrtok, 25. Januára 2024, 10:48

Mám v chladícím okruhu namísto modré jakousi rezavou kapalinu (je to E39 525TDS 105kW), tak bych ji chtěl kompletně vyměnit a s ní raději dát i nový chladič, termostat a vodní čerpadlo. Ale ještě před tím bych chtěl okruh pořádně propláchnout - je na to nějaký postup? Co nějaká čistící kapalina? Dělal jste to už někdo?

Známý mechanik mi řekl, že buď mám oddělat chladič i termostat a pak to za studena propláchnout hadicí napojenou na vodovod... a nebo vypustit chladící kapalinu a místo ní dát čistou destilovanou vodu (až bude teplé počasí) a chvíli na ni jezdit a pak vypustit a dát správnou chladící směs.

Ta první varianta mi přijde dost divoká (a stejně by se ta voda nedostala do výparníku pro vytápění interiéru), ta druhá už mi dává větší smysl, ale zase by se ten okruh pořádně nevyčistil.
Někdo zase doporučuje směs destilované vody a ocet...

Díky všem za nápady a postřehy! :thumbup:
 
Užívateľov profilový obrázok
ALAS
Príspevky: 1882
Registrovaný: 9.7.2013
Auto: E39 525d
Kraj: Nitriansky

Re: Proplach (vyčištění) chladícího okruhu

Štvrtok, 25. Januára 2024, 10:55

Idealne je spravit 2. moznost co ti radil mechanik, ale opakovat to aspon 2-3x s destilkou.
BMW E39 525d | BMW E39 540it 6q | Honda Accord (CH1) TypeR 2.2 VTEC | JEEP Cherokee XJ 4.0 | Mercedes Benz S204 200CDI
 
bmwrider
Príspevky: 88
Registrovaný: 4.11.2021
Kraj: Zahraničie

Re: Proplach (vyčištění) chladícího okruhu

Štvrtok, 25. Januára 2024, 17:12

Tohle není špatné: MANNOL Radiator Flush 9965,ocet ne,kyselina octová žere hliník,nikdy to na 100% z toho ven nedostaneš,dávala se citronová a v barvách se to i na čištění chl soustav prodává

Nechej to tam podle návodu,nikdy ne déle,je to svinstvo , 4-6 hodin postačí,ideálně s tím jezdit,vypustit,napustit 1 i běžnou vodu,zahřát s topením na plný průtok,2 náplň obyč voda plus ideálně to zneutralizovat,už nevím,co se dává,tuším trochu jedlé sody - kyselina se neutralizuje zásadou a naopak,nejsem chemik,pak zase proplach a nakonec 1:1 destilka + G 11 nebo G 48 (velvana,pentosin),....vypouštěj i šroubem z bloku plus chladič /spodní hadici nemusíš demontovat,není na nejnižším místě,tpení je stále na plný průtok otevžřeno,motor musí mezi jednotlivými proplachy vychladnout/,...sračky z chladiče klidně vypusť na zem,.......že někde chcípne veverka nebo nějaký zelený buzerant dostane infarkt nemusíš řešit,..potřebuješ jezdit ,ne?? D:).....jak říkám,aj oleje atd,...když to ze země vytáhli,tak to patří zase zpátky,vona si to příroda sama přežvejká.
 
chicon
Autor témy
Príspevky: 19
Registrovaný: 10.12.2019
Auto: BMW 525 TDS e39
Kraj: Zahraničie

Re: Proplach (vyčištění) chladícího okruhu

Piatok, 26. Januára 2024, 07:16

Díky za postřehy :thumbup:
Jak jsem se díval, tak těch prostředků pro čištění chladícího systému je opravdu hodně, některý z nich vyberu a jak se oteplí, tak to udělám následovně:

1) odsaju část chladící kapaliny a nahradím ji čističem (dle návodu) a nechám ho působit podle doporučení výrobce
2) vypustím všechnu kapalinu (z chladiče i z bloku motoru)
3) dám celou náplň jen čistou destilovanou vodu a tak týden budu jezdit (tohle udělám 2x)
4) zase vše vypustím, vyměním chladič, termostat a vodní pumpu a dám směs (mám už koupenou G11 od FEBI, namýchaných 10L na -35°C - konkrétně: FEBI)

Tak snad se to zadaří [-o<

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Lukassssqw a 30 neregistrovaných