... všetko o BMW ...

Moderátori: salat, b0ris, barabas, alfi666

bmwtt.sk
 
Užívateľov profilový obrázok
ghul739
Autor témy
Príspevky: 3
Registrovaný: 11.3.2023
Auto: F30 320XD
Kraj: Žilinský

F30 Olej Prevodovka, X-Drive

Štvrtok, 11. Mája 2023, 08:00

Ahojte, idem si po radu. Kúpil som v zime BMW F30 320XD. Auto je kúpené na Slovensku a ma 134tisic km. Avšak ešte očividne nebol nikdy menený olej v prevodovke ani v rozvodovej. Pýtal som sa na Facebooku v skupinách avšak, tam každý povedal niečo iné.
V BMW v Žiline mi povedali, že ak ma auto 134 tisíc, to už určite nemeniť, že len čakať, kým odíde prevodovka, to si myslím, že je nonsens.

Dopočul som sa aj, že preplach tiež nie je bohvie čo a, že to vie niekedy dosť ublížiť prevodovke. V jednom servise mi poradili len spustiť olej naliať nový aj s novou vaňou pojazdiť 30-40 tisíc a vymeniť ho znovu. Čo si o tom myslite?

Auto nemá čo sa týka prevodovky žiaden problém, radi hladko, len keď ráno idem niekde a je studené, prvé 3 minúty cítiť, že radi (nie kope, len cítiť, že radi)

Jedine, čo som spozoroval je to, že keď v ostrej zatáčke vo väčšej rýchlosti pridam, auto trochu cuká ako keby od X-Drivu, inak to nerobí ani v kruháči ani nikde inde. Zaujímalo by ma, teda či teda práve aj v X-Drive je dobrý nápad meniť olej, alebo tam už ho radšej nechať tak. Pripadne, keď sa toto deje ide už rozvodovka kľaknúť?
(Gumy mám nové, dvojrozmer podľa TP, zjazdné rovnako)

Za všetky odpovede Ďakujem
 
Užívateľov profilový obrázok
mitocross
Príspevky: 1040
Registrovaný: 10.2.2011
Auto: X5 40d 2013 MCB
Kraj: Nitriansky
Bydlisko: doma

Re: F30 Olej Prevodovka, X-Drive

Štvrtok, 11. Mája 2023, 10:19

Ahoj.
Prvu moznost hovori autorizak BMW preto, lebo automobilka to tak robi (len vymena), takze hovoria ako ich naucili.
Druha moznost (len vypustit a napustit) je oficialny postup vyrobcu prevodovky (ZF).
Tretia moznost (s preplachom) je postup vacsiny servisov so strojom na vymenu oleja v prevodovke.
Medzi druhou a tretou moznostou nie je uplne jednoznacna zhoda medzi ludmi. Kazdy obhajuje svoje.
Urcite chod na vymenu oleja v prevodovke/rozvodovke aj v oboch diferencialoch. Kilometre nemas vobec prehnane.
Ak aj po vymene oleja v rozvodovke bude dalej trhat, skor nez ju celu vymenis, tak tunajsi clen fora TT-SIMIK ma na to svoj trik.
... too old to be alternative, too alternative to be old ...
PRINCÍP FUNGOVANIA DPF: https://youtu.be/DMA3MsgjRy4
PREČO SÚ V SANÍ KLAPKY A PREČO SÚ DÔLEŽITÉ:
https://www.auto.cz/klapky-v-sani-proc- ... otor-96035
 
Užívateľov profilový obrázok
ghul739
Autor témy
Príspevky: 3
Registrovaný: 11.3.2023
Auto: F30 320XD
Kraj: Žilinský

Re: F30 Olej Prevodovka, X-Drive

Štvrtok, 11. Mája 2023, 10:35

Dobre, ja mám rodinných známych čo majú veľkú predajňu dielov, nie som človek čo šetrí na aute ale nechcem preplácať ich strojový preplach a platiť 700€.

Cena vane s olejov originál ZF je 180€ a servisák mi to urobí za pár euro, keďže to nie je nejak ťažká robota. Avšak s rozvodovkov to neviem ako úplne je, tam sa meni len náplň? Je nejaký špecifický olej, ktorý sa tam dáva?

Chcem ešte pripomenúť, že mi to netrhá štýlom, ako som čítal, že niekomu to pri rozbehnutí, že niekomu to pri zrýchľovaní. Mne to robí, len keď idem v ostrej zákrute naozaj rýchlo a pridám, je to také mini trhanie, nie je to nejak, že by triaslo celým autom.

Každopádne Ďakujem. A ešte ma zaujima, či sa po výmene nemusí nejak resetovať prevodovka alebo práve rozvodovka.
 
Užívateľov profilový obrázok
mitocross
Príspevky: 1040
Registrovaný: 10.2.2011
Auto: X5 40d 2013 MCB
Kraj: Nitriansky
Bydlisko: doma

Re: F30 Olej Prevodovka, X-Drive

Štvrtok, 11. Mája 2023, 11:43

Musí, a aj preto to nerob po domácky alebo s nejakým "univerzálnym" servisákom, ktorý ti bude tlačiť svoje "skúsenosti" s prevodovkami iných áut v koncernových autách apod.
Ďalej si nechaj radšej poradiť tuná chalanmi, čo sa venujú priamo len BMW.
... too old to be alternative, too alternative to be old ...
PRINCÍP FUNGOVANIA DPF: https://youtu.be/DMA3MsgjRy4
PREČO SÚ V SANÍ KLAPKY A PREČO SÚ DÔLEŽITÉ:
https://www.auto.cz/klapky-v-sani-proc- ... otor-96035
 
Užívateľov profilový obrázok
ROKI49
Príspevky: 2998
Registrovaný: 10.8.2012
Auto: G20 330i
Kraj: Bratislavský

Re: F30 Olej Prevodovka, X-Drive

Štvrtok, 11. Mája 2023, 21:29

ghul739 napísal:
V BMW v Žiline mi povedali, že ak ma auto 134 tisíc, to už určite nemeniť, že len čakať, kým odíde prevodovka, to si myslím, že je nonsens.
Z takychto reci ma ide vzdy rozjebat :D Vsak origo napln je na tych 100k uplne v pohode a tu pani uz zo 134 robia prevodovku na vymenu. Ja som menil zhodou nahod pri 134k (predpokladam, ze to bola prva vymena) a o dalsich 100k funguje stale dobre.
PRÍBEH: ex E39 525d, 2003, Individual Obrázok
ex F30 330d, 2013 Obrázok
G20 330i, 2022 Obrázok

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 13 neregistrovaných