... všetko o BMW ...

Moderátori: salat, barabas, alfi666

reklamne predmety bmwklub.sk
 
Užívateľov profilový obrázok
eniac
Autor témy
Príspevky: 282
Registrovaný: 24.6.2011
Auto: E91 330xd M-Paket
Kraj: Bratislavský
Bydlisko: Bratislava

Trhanie pri vyradení rýchlosti 330xd - Vyriešené

Pondelok, 19. Októbra 2015, 17:59

Čaute

Už dlhšiu dobu pozorujem na aute pri vyradení 1 a 2 rýchlosti, čudné búchanie niekde v prevodovke alebo v rozvodovej prevodovke (transfer case). Pri vyššej rýchlosti to je v poriadku ale ako náhle vytlačím spojku tak asi po 1 sekunde niečo dole zadrnčí, zabúcha na dobu asi 2s. Niekedy to robí aj pri 3 a 4 rýchlosti, keď uberiem plyn ale zvuk je nie klepanie ale skôr rezonovanie. zaujímavé zistenie je, že som ráno auto naštartoval (bol motor studený) a skoro to nebolo počuť.

Bol som s tým v 1. servise a tam mi povedali že asi je problém v prevodovke, nejaké ložisko alebo niečo podobné. To sa mi aj celkom zadalo lebo ten zvuk vychádzal priamo z prevodovky. A keď som bol pod autom rovno pri tej prevodovke ozaj s ňou aj zatrasie pri vyradení a to je len na voľnobehu.

Nedalo mi to a tak som zašiel do 2. servisu (bmw) a tam mi s určitosťou nevedeli problém presne identifikovať (čo je pochopiteľné) na diagnostike všetko OK. Ale podľa ich skúseností s daným modelom je veľmi pravdepodobné, že odchádza medzinápravová prevodovka (transfer case). Pretože manuálne prevodovky sa nezvyknú tak kaziť, a že ich osobne menili celé iba 2 krát za celú ich históriu.

Mám model rozvodovky ATC 300 a 225 000 km najazdené. Olej v nej bol menený. Myslíte si, že je teda táto prevodovka na pokraji smrti? Dá sa nejako daná prevodovka opraviť? Viem že opravu bežných prevodoviek robí viacero firiem ale nič nikde som nenašiel že by vedeli opraviť aj túto? je teda nutné ju celú vymeniť? Na ebay som ich našiel idú použité okolo 500eur.

ďakujem za každú pomoc alebo nejaké rady ako s určitosťou zistiť kde je problém.
Prílohy
Transfer case ATC 300.jpg
Naposledy upravil/-a eniac v Pondelok, 13. Júna 2016, 13:25, upravené celkom 1 krát.
Súčasnosť: E91 330d x-drive 2006 M-Paket
Ex1: E46 330xd Touring 2003
Ex2: E46 320i 1999
 
Laco002JT
Príspevky: 49
Registrovaný: 5.7.2015
Auto: 330xd e91
Kraj: Košický

Re: Trhanie pri vyradení rýchlosti 330xd

Utorok, 20. Októbra 2015, 01:29

Tiez zazivam nieco podobne. Ked vyradim rychlost nieco mi tak mechanicky buchne pod autom. No nestava sa mi to pravidelne tak to pripisujem mojej neschopnosti narabat so spojkou. Taktiez som mal podobny problem pri uberani plynu. Mozno ti to piska/rezonuje ako som to popisal tuna(je tam aj nahraty zvuk): bmw3-e90-e91-e92-e93/piskanie-330xd-t102990.html No bohuzial k nicomu som sa nedopracoval a to piskanie zmyzlo samo od seba a teraz neviem co mam riesit, rozoberat a ake diely mam zhanat. Dufam ze budes mat viac stastia.
 
Užívateľov profilový obrázok
eniac
Autor témy
Príspevky: 282
Registrovaný: 24.6.2011
Auto: E91 330xd M-Paket
Kraj: Bratislavský
Bydlisko: Bratislava

Re: Trhanie pri vyradení rýchlosti 330xd

Nedeľa, 25. Októbra 2015, 12:30

Škoda že sa nenájde nik, čo by mal aspoň podobnú skúsenosť. V servise mi povedali že veľmi často xdrive trpia chybami medzinápravovej prevodovky. To potvrdzuje aj internet kde aj iným odišla pri 200 000 km.

Otázkou pre mňa je či je to fakt ona, aby som nekupoval úplne iný diel než ten ktorý je pokazený. A tak som sa snažil niečo nájsť na EU fórach a z veľkého množstva chýb automatických prevodoviek (čo nie je ale môj prípad) som našiel aj chyby ATC300. Škoda len že nemali presne ten istý problém ale príznaky ktoré mali ako napríklad trhanie, rezonovanie, búchanie pri posúvaní na 1-tke boli rovnaké. Oni mali veľakrát aj trhanie pri rozbiehaní. A tak si myslím že asi bude fakt pokazená tá malá prevodovka.

Na internete som sa o nej dočítal celkom dosť, aj veľa pekných videí som videl ako funguje, a tak som si povedal, že v nej dokopy veľa toho nieje čo by sa mohlo pokaziť. je tam zopár koliesok z ocele, tie predpokladám že asi sa nezodrali. Potom tam je také niečo ako mokrá spojka a nejaké lamely a tie by sa mohli zodrať. Potom dosť masívna reťaz, tá by sa mohla asi jedine vyťahať...netuším. To by mohlo spôsobovať to klepanie pri voľnobehu. Ale ak by bola roztrhnutá určte by sa to prejavilo inak. A nakoniec je tam taký servo-motorček ktorý bol u viacerých problémom, pretože on vo vnútri obsahuje nejaké plastové ozubené koliesko, ktorým riadia tie lamely cez nejaké tiahla a ozubenia. To koliesko bolo na veľa fotkách zodraté. Lenže to koliesko ak sa nemýlim funguje len keď sa chce pripnúť predná náprava, napríklad na ľade. A tak si to nebude ono. Ale ak ten motorček riadi tie lamely aj na suchej rovnej ceste, problém by bol skoro vyriešený.

A tak som teda dospel k záveru, že odborník ktorý sa venuje opravám prevodoviek, by s identifikáciu chyby a opravy nemal mať veľký problém. Čo sa týka náhradných dielov, videl som na ebay kopu koliesok presne na túto prevodovku. Ich cena nebola veľká. A teda oprava by nemala byť drahá ak sa nemýlim (som elektrotechnik do prevodoviek sa veľmi nevyznám)

Máte nejaké odporúčania na niekoho kto sa venuje takýmto opravám? Nemusí to byť len BA som ochotný aj zájsť niekde inde, ak si s tým budú vedieť poradiť.
Súčasnosť: E91 330d x-drive 2006 M-Paket
Ex1: E46 330xd Touring 2003
Ex2: E46 320i 1999
 
Užívateľov profilový obrázok
lulu991
Príspevky: 557
Registrovaný: 4.9.2012
Auto: BMW 330xd
Kraj: Prešovský

Re: Trhanie pri vyradení rýchlosti 330xd

Pondelok, 26. Októbra 2015, 08:43

Len pre upresnenie, pri E90/91 je v xdrive to ozubene koliesko zelezne, ale vie sa zodrat takisto (uz som presiel jeho vymenou). Ak je problem s nim, je zobrazena aj chyba rozvodovky, takze s tym problem mat nebudes.

Ked som s nim mal problem, takisto som pocul take tlmene buchanie hlavne pri rozjazde alebo stati na semafore, ale to bolo sposobene preskakovanim zubov na tom zodranom koliesku...
 
Užívateľov profilový obrázok
eniac
Autor témy
Príspevky: 282
Registrovaný: 24.6.2011
Auto: E91 330xd M-Paket
Kraj: Bratislavský
Bydlisko: Bratislava

Re: Trhanie pri vyradení rýchlosti 330xd

Pondelok, 26. Októbra 2015, 11:16

Dik za informáciu :) Tak mi z toho teda vyplýva, že ten motorček riadi prevodovku aj po rovine a na suchej ceste. Tak potom už len možno tá reťaz alebo tie lamely. Ale mne to robí len pri plynulom vyradení alebo voľnobehu tak to asi lamely nebudú. Z toho asi vyplýva iba reťaz alebo ešte nejaké ložisko. Ale zas tie by nemali byť z cukru, pretože ani iný nemali s nimi problém.
Súčasnosť: E91 330d x-drive 2006 M-Paket
Ex1: E46 330xd Touring 2003
Ex2: E46 320i 1999
 
Užívateľov profilový obrázok
mikem101
Príspevky: 194
Registrovaný: 20.6.2011
Auto: E90 330xd, 170kw.
Kraj: Banskobystrický

Re: Trhanie pri vyradení rýchlosti 330xd

Piatok, 4. Decembra 2015, 11:16

Nechcem byť nejaký múdry ale určité trhanie, alebo zvuky pri vyradzovaní rýchlostí (či už na suchu ale za iných poveter. podmienok) môžu spôsobovať aj diferáky a v neposlednom rade hardy spojky. Mne to robilo a po výmene hardy spojok trhanie prestalo.
E90 330xd M6 M57D30 - 3,00l (170kW), r.v. 04/2006 ......príbeh......
Ex: 330xd AT, 2003, combi, facelift
Ex: Alfa Romeo 156, 1.9JTDm, 103kw/140PS
 
Užívateľov profilový obrázok
eniac
Autor témy
Príspevky: 282
Registrovaný: 24.6.2011
Auto: E91 330xd M-Paket
Kraj: Bratislavský
Bydlisko: Bratislava

Re: Trhanie pri vyradení rýchlosti 330xd

Piatok, 4. Decembra 2015, 17:53

čau mikem101, hardy spojku som dal vymeniť tak že tá to nerobí určite (ale aj tak bola popraskaná). Čo sa týka diferákov tie som nevidel rozobraté ale bol som pod autom a ten zvuk vychádza presne zo stredu auta (prevodovka alebo rozvodovka), normálne aj vidieť ako s ňou zatrasie pri ubratí na voľnobehu.

Zistil som ale jednu dôležitú skutočnosť a to tú, že v ATC-300 nie je reťaz , (to ma celkom potešilo - tú som tam ani nikdy nechcel ) tá je iba v ATC-400, ktorá vyzerá skoro rovnako, ale dáva sa do X suv rád BMW. Tak že budem musieť zistiť či je pokazené ložisko v ATC alebo prevodovke. Ja to osobne neviem zistiť, ale pôjdem po zime do servisu kde to zistiť vedia. Ale čo som počul tak štatisticky odchádza skôr niečo v ATC ako v manuálnej prevodovke. To si osobne myslím aj ja veď tie manuály musia niečo vydržať. Veď aj v E46 som mal skoro pol milióna km a nič v nej neklepalo. O pár mesiacov dám vedieť čo to robí ak to zistíme. Prikladám ešte reálne zloženie tej ATC300.
Prílohy
ATC-300.jpg
Súčasnosť: E91 330d x-drive 2006 M-Paket
Ex1: E46 330xd Touring 2003
Ex2: E46 320i 1999
 
Užívateľov profilový obrázok
eniac
Autor témy
Príspevky: 282
Registrovaný: 24.6.2011
Auto: E91 330xd M-Paket
Kraj: Bratislavský
Bydlisko: Bratislava

Re: Trhanie pri vyradení rýchlosti 330xd - Vyriešené

Pondelok, 13. Júna 2016, 13:30

Čaute

Po dlhšom čase som vyriešil môj problém s trhaním auta pri prechádzaní zákrut a pri vyradení rýchlosti. Spôsobovala to rozvodovka ATC-300. Nová stojí veľké prachy tak som si zohnal použitú a okamžite to prestalo trhať. Z mojej som si len prehodil motorček riadenia spojky nakoľko ten bol dobrý.
Samozrejme som ešte pred tým vymenil spojku a zotrvačník nakoľko už boli jeho typické príznaky počuť.

Auto už ide úplne plynulo tak ako má.  :smile:
Súčasnosť: E91 330d x-drive 2006 M-Paket
Ex1: E46 330xd Touring 2003
Ex2: E46 320i 1999
 
riofide23
Príspevky: 11
Registrovaný: 15.7.2012
Kraj: Prešovský

Re: Trhanie pri vyradení rýchlosti 330xd - Vyriešené

Štvrtok, 5. Januára 2023, 10:12

Je potrebna kalibracia po vymene. Atc 300 ?
 
Užívateľov profilový obrázok
PeqpeK
Príspevky: 7485
Registrovaný: 16.1.2012
Auto: povacsine BMW
Kraj: Bratislavský
Bydlisko: MA

Re: Trhanie pri vyradení rýchlosti 330xd - Vyriešené

Štvrtok, 5. Januára 2023, 11:08

ano

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 8 neregistrovaných