... všetko o BMW ...

Moderátori: voMacK, alfi666

mmracing.sk
 
Simonis
Autor témy
Príspevky: 106
Registrovaný: 27.10.2018
Kraj: Košický

Prosim o radu- kde hladat chybu- vibrovanie zadn. napravy

Piatok, 23. Apríla 2021, 21:33

Pozdravujem vsetkych, rad by som poprosil o radu skusenejsich,uz druhu sezonu riesim vibrovanie zadnej napravy pri rychlosti od 105 do 120 km/h (ak idem pomalsie/rychlejsie vibracie nie su citit) a rad by som sa poradil kde zacat, resp. co najskor vylucit. aby som zbytocne nemenil vsetko a bude to nejaka "malickost"
Problem je: BMW E60 LCI 2009, 180tis. realnych km, vibracie od zadnej napravy citit pod sedadlom, na podlahe, problem len pri letnych pneumatikach velkost 245/45 znacka Vredestein Ultrac Sessanta, disky R18 aj gumy kupovane ako nove pred mozno 5-6 rokmi. Roky s nimi nebol problem avsak disky: neoriginalne, nutnost pouzivat vymedz. kruzky- nevytrcaju z disku (skusane rozne vymedz. kruzky), sedia presne. Vibracie zacali minulu sezonu od zadnej napravy,

Zatial boli:
Odstranene rozsirovacie podlozky, skontrolovane naboje, naprava, kardan, automat, diferencial, geometria, gumy, vyvazenie, rovnost diskov vsetko OK.

Ako dalej postupovat?
1. kedze to robi len na letnych, na zimnych R16 originaloch nie, mozu to byt gumy alebo disky, prehodit z predu do zadu a naopak a pojazdit tak? pomenit aj krizom?

2. dvihol som oba napravy, prilozil som kusok drievka stabilne k disku a tocil kolesom, najviac odchylka (osmicka) sa mi zdala na spolujazdcovom zadnom kolese, v servise nic take nevidia a vraj tam ziadnu osmicku nerobi ani jedno koleso, pri prezuvani mi toto ako jedine koleso po odkruteni vsetkych srub "vyskoci" z naboja ako keby nesedelo rovno- viac krat zhodene a nahodene kolesa spat- vylucujem zle nasadenie na naboj- lepsie to uz nenasadia ani v F1.... podla viacerych pneuservisov disky su rovne, gumy OK rovnomerne zjazdene, merana aj odchylka na naboji vsetko rovne...

3. na dvoch vyvazovackach su vraj vsetky 4 disky super rovne, odporucite mi pneuservis kde to fakt vedia na 100% povedat? okolie Kosice Presov? staci na to obycajna vyvazovacka? ako to zistit na 100% ci su rovne?

4. ked vylucim prvu a tretiu moznost co menit? vsetky silentbloky vzadu, zavesenia ramena atd postupne vsetko? napr. aj poloos to moze byt? tu asi treba rozobrat aby bolo vidno.... avsak preco vibracie nie je citit na R16 zimnych, moze to klamat tym ze mensia a uzsia guma menej vibracii resp. sa nemusia prenasat vobec ako na 245 R18? preco vibracie iba od urcitej rychlosti no pri vyssich rychlostiach uz necitit vobec?

5. ak nepomoze vyssie uz len kupit nove gumy...

Dakujem za vsetky rady.
 
Užívateľov profilový obrázok
ALAS
Príspevky: 1876
Registrovaný: 9.7.2013
Auto: E39 525d
Kraj: Nitriansky

Re: Prosim o radu- kde hladat chybu- vibrovanie zadn. napravy

Piatok, 23. Apríla 2021, 21:50

Podobny problem mam na jednej sade diskov, viem naisto ze to je nimi a proste ich nepouzivam.
Pises ze to robi iba na letnych takze diagnoza je podla mna jasna, a 5 rocne gumy tomu tiez nemusia pomoct, obzvlast ked su nerovnomerne zjazdene alebo maju pilovy profil.
Najprv skus vymenit gumy a ked nepomoze tak disky.
BMW E39 525d | BMW E39 540it 6q | Honda Accord (CH1) TypeR 2.2 VTEC | JEEP Cherokee XJ 4.0 | Mercedes Benz S204 200CDI
 
Simonis
Autor témy
Príspevky: 106
Registrovaný: 27.10.2018
Kraj: Košický

Re: Prosim o radu- kde hladat chybu- vibrovanie zadn. napravy

Piatok, 23. Apríla 2021, 22:05

ALAS napísal:
Podobny problem mam na jednej sade diskov, viem naisto ze to je nimi a proste ich nepouzivam.
Pises ze to robi iba na letnych takze diagnoza je podla mna jasna, a 5 rocne gumy tomu tiez nemusia pomoct, obzvlast ked su nerovnomerne zjazdene alebo maju pilovy profil.
Najprv skus vymenit gumy a ked nepomoze tak disky.

Ale disk je bud rovny alebo krivy... ked roky sluzili bez vibracii a minuly rok uz vibruju nebude len jednoducho krivy disk a v obycajnom pneuservise to nevedia zistit? disky boli pekne drahe aj ked nie su original, nerad by som ich len niekde nechal v pivnici odlozene... neskusal si tie svoje dat vyrovnat ? gumy mozem kupit nove ale tie 5 rocne gumy najazdili len velmi malo km hoci guma starne to je pravda ale maju este velmi zahovaly dezen... na koho sa obratit aby som zisitl ci disk je krivy alebo nie? poradis nejakeho odbornika? ale ak by to robili gumy tak ak ich poprehadzujem tak tie co sposobuju vibracie vzadu budu vibrovat v predu?
 
MySh0
Príspevky: 213
Registrovaný: 11.5.2015
Kraj: Bratislavský

Re: Prosim o radu- kde hladat chybu- vibrovanie zadn. napravy

Pondelok, 26. Apríla 2021, 12:26

Simonis napísal:
na koho sa obratit aby som zisitl ci disk je krivy alebo nie? poradis nejakeho odbornika?

https://www.google.sk/search?q=rovnanie ... nt=gws-wiz

Tam ti to pozru.
 
eld
Príspevky: 763
Registrovaný: 9.2.2010
Auto: E60, F25
Kraj: Trenčiansky

Re: Prosim o radu- kde hladat chybu- vibrovanie zadn. napravy

Utorok, 27. Apríla 2021, 07:34

nechapem preco riesis problem, ktory si uz odhalil no nie si ochotny ho akceptovat. Ved kup nove gumy (a hlavne v spravnom rozmere 245/40 R18), ktore potrebujes tak ci tak..
 
Simonis
Autor témy
Príspevky: 106
Registrovaný: 27.10.2018
Kraj: Košický

Re: Prosim o radu- kde hladat chybu- vibrovanie zadn. napravy

Utorok, 27. Apríla 2021, 18:07

eld napísal:
nechapem preco riesis problem, ktory si uz odhalil no nie si ochotny ho akceptovat. Ved kup nove gumy (a hlavne v spravnom rozmere 245/40 R18), ktore potrebujes tak ci tak..

no velmi neodhalil, moze to byt cokolvek, gumy urcite kupim ale ak to nebudu gumy moze to byt cokolvek takze ak to budu gumy akceptujem to velmi rad.... rozmyslam vsak kupit rozmer 235 a nie 245, kedze 245 taha strasne do kolajov a pridu mi zbytocne siroke, resp. do predu urcite 235 ,vzadu by aj mohol dany rozmer ostat... ak nepomozu gumy a potvrdi sa rovnost diskov zacnem menit sucasti na zadnej naprave... dufam ze takto pomaly pridem na problem... ake gumy odporucate? vredenstein asi nie je dobra volba, s cim mate dobre skusenosti?
 
Užívateľov profilový obrázok
Abyssko
Príspevky: 4186
Registrovaný: 12.8.2018
Auto: E60 535d, e91 330xd
Kraj: Žilinský
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: Prosim o radu- kde hladat chybu- vibrovanie zadn. napravy

Utorok, 27. Apríla 2021, 18:17

Počuj, ty nekupuj gumy ako si myslíš že by bolo lepšie ale kúp tak, ako hersteller nakázal. Nájdeš to v technickom ak to tam niekto už nepozmenil.
Odporúčam gumy značky Pirelli PZero alebo Michelin pilot šport 4
 
eld
Príspevky: 763
Registrovaný: 9.2.2010
Auto: E60, F25
Kraj: Trenčiansky

Re: Prosim o radu- kde hladat chybu- vibrovanie zadn. napravy

Utorok, 27. Apríla 2021, 19:00

Gumy netahaju do kolaji podla sirky ale podla toho ci kupis obycajne alebo XL. Jednoznacne kupovat XL a ziadne ine a nebudes mat problemy.

A rozhodne to nebude cokolvek ine kedze ti to na zimnej sade nerobi. Prinajhorsom zozenies original R18 disky, ktore nemaju vymedzovacie kruzky...
 
Simonis
Autor témy
Príspevky: 106
Registrovaný: 27.10.2018
Kraj: Košický

Re: Prosim o radu- kde hladat chybu- vibrovanie zadn. napravy

Utorok, 27. Apríla 2021, 22:42

Gumy nekupujem prvy krat, v technickom mam zapisane 235 aj 245 R18. Do predu mi vsak pridu 245 celkom siroke niekto mozno dava aj 225 ak ma uzsi disk ...no ja som rozmyslal nad 235 na miesto 245... co sa tyka tej XL pneumatiky? to su pneumatiky ktore vydrzia vacsiu zataz? co maju spolocne s tahantim/netahanim do kolaji? napr. tie Pirelli PZero vyzeraju dobre ale nenasiel som u nich verziu XL...
 
eld
Príspevky: 763
Registrovaný: 9.2.2010
Auto: E60, F25
Kraj: Trenčiansky

Re: Prosim o radu- kde hladat chybu- vibrovanie zadn. napravy

Streda, 28. Apríla 2021, 09:17

predpisany rozmer vyrobcom je 245/40 R18 bud na vsetky 4 alebo na zadok 275/35 R18. Nic ine by tam nemalo byt, ak tam mas nieco ine tak su to bludy.

XL gumy maju zosilenu bocnicu (extra load), ktora sa nedeformuje tolko a netaha auto po kolajach - nie su to runflat a nie su nepohodlne ako runflat.
 
Užívateľov profilový obrázok
boborjelotor
Príspevky: 4538
Registrovaný: 24.4.2019
Kraj: Trenčiansky

Re: Prosim o radu- kde hladat chybu- vibrovanie zadn. napravy

Streda, 28. Apríla 2021, 09:39

nekupujem gumy prvykrat...ale rozmyslam, ze tam dam co uznam za vhodne. trikrat bolo povedane, ide si svoje, takze naco dalej diskutovat.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Google [Bot] a 15 neregistrovaných