... všetko o BMW ...

Moderátori: alfi666, fox1k

reklamne predmety bmwklub.sk
 
LMS
Autor témy
Príspevky: 38
Registrovaný: 23.5.2020
Auto: CL63 AMG
Kraj: Žilinský

RETROFIT - LED LCI predné svetlá do X6 e71

Piatok, 19. Júna 2020, 20:25

Ahoj,

máte niekto skúsenosť s výmenou bixenon svetiel na X6 za LCI LED? Prečítal som dosť zahraničných fór s touto témou a vyzerá to dosť nákladne a zložito. Svetlá sa mi naskytli za pár stoviek od známeho, skôr ma zaujíma kde zohnať ostatné potrebné diely ako FRM3 modul, kabeláž, ostrekovače, atď. a samozrejme montáž...elektrike sa veľmo nerozumiem, naposledy keď som niečo skúšal opraviť tak ma fajne skopalo :-k

Mimochodom zadné svetlá som pred pár dňami vymenil za LED LCI a je to neskutočný rozdiel. Tam to bolo dokopy o 8 skrutkách a 4 konektoroch, robota na 20 minút.
S tými LED prednými by to omladilo auto o zopár rokov, nehovoriac o svietivosti :)

Alebo je lepšie kašlať sa na to, kúpiť len kvalitné 4300k výbojky a LED H8 Angel Eyes?

Diky
 
Užívateľov profilový obrázok
mitocross
Príspevky: 1029
Registrovaný: 10.2.2011
Auto: X5 40d 2013 MCB
Kraj: Nitriansky
Bydlisko: doma

Re: RETROFIT - LED LCI predné svetlá do X6 e71

Pondelok, 22. Júna 2020, 09:45

Ja som skumal moznosti pre predfacelift E70. Je to podobne, akurat tam je to konkretne s origo LED svetlami (nie cinske napady) este horsie, cele svetla su totiz uzsie... lebo X5M (predok, naraznik,...), takze zostali moznosti len retrofit LCI svetiel, alebo prestavba starych.

Tak ci onak,aj so svetlami od znameho sa vo finale budes pohybovat okolo 2000,- s niekolkymi otaznikmi: svietivost starych LED bude otazna, ostrekovace pises, ze musis dorabat? Tomu som nepochopil, na tvojej E71 mas halogeny, ci?

Kvalitne vybojky ti budu na prd, ked mas stare a vypalene projektory.
Sebelepsie LED H8, kde je dolezite dostat dostatok svetla do vonkajsieho kruzku (a takych naozaj je minimum) , budu aj tak obmedzovane samotnou technologiou tych svetlovodov systemu Hella - uz pri pohlade mierne z boku to nedava dost svetla. Rozdiel medzi vnutornym a vonk.kruzkom bude vzdy. Toto je v oem konfiguracii neriesitelna vec. Da sa to len zmiernit spravnou volbou tych H8 - musia davat vela svetla pod spravnym uhlom do vstupov svetlovodov a nie prilis vela svetla do vnutorneho (tam kde su instalovane). Zaroven ale musi byt svetlo rovnomerne po obvode vnutorneho kruzku, co pri dvoch ci styroch cipoch do kocky je narocnejsie ako s 360° svetlom z klasickej ziarovky. 90% LED H8 tieto veci nezvlada - bud to nesvieti, alebo mas prehuleny maly kruzok a ok svetlo vo vonkajsom kruyku, ktore vsak vidis len cisto z priameho smeru.

Riesenim je prestavba - instalacia bud samostatnych LED kruzkov, alebo nieco take ako ponuka Crumar (tiez samostatne zdroje pre kazdy kruzok). Spolu s tym samozrejme vymena projektorov za moderne s cirou cockou (pozri Facebook SvitLip pre inspiraciu) a svetla bude az az. Cena komplet aj s novymi krytmi namiesto starych popraskanych je nizsia nez ten retrofit. Opat plati, ze pre konecny vysledok je dolezite, komu to das spravit....
... too old to be alternative, too alternative to be old ...
PRINCÍP FUNGOVANIA DPF: https://youtu.be/DMA3MsgjRy4
PREČO SÚ V SANÍ KLAPKY A PREČO SÚ DÔLEŽITÉ:
https://www.auto.cz/klapky-v-sani-proc- ... otor-96035
 
LMS
Autor témy
Príspevky: 38
Registrovaný: 23.5.2020
Auto: CL63 AMG
Kraj: Žilinský

Re: RETROFIT - LED LCI predné svetlá do X6 e71

Pondelok, 22. Júna 2020, 12:17

Presne tak, ak by si chcel na X5 Led svetlá z X5M/X6 tak by to obnášalo podstatne viac ako prerábka mojej X6- kapota, blatníky a možno ďalšie súčiastky kvôli inému tvaru tých svetiel. Tam by som to asi neriešil kvôli nákladnosti a komplikovanosti, ale na zahraničných fórach som videl aj takéto prerábky. Inak v prílohe je manuál na LCI Retrofit v pdf.

Prečo myslíš že by to vyšlo až na 2000? Ten footwell modul som videl po bazároch za cca 150-400e(treba vybrať správny typ), kabeláž možno do 100vky a ostrekovače keby aj zostali pôvodné...kašlať ich. Plus samozrejme montáž, sám by som si na to netrúfol. Svietivosti by som sa nebál, u tých lediek je udávaná životnosť niekde na hranici životnosti auta. K tým ostrekovačom- do X6 sa myslím halogény ani nedávali, mám bixenón, t.j. aj ostrekovače, ale treba ich vraj meniť za LCI kvôli inému prúdu a smerovaniu ostreku. Ale po teréne s tým nechodím takže to nie je nutnosť, to len kvôli dotiahnutiu k dokonalosti :)

Ako spoznám že mám vypálené projektory? Dá sa to nejako v domácich podmienkach aspoň nahrubo skontrolovať? Inak svieti to slušne, sú adaptívne, tú prípadnú výmenu výbojok by som riešil len pre zlepšenie osvetlenia v noci(ak by som teda neriešil LCI prerábku na LED). Napr. na výbojky Philips WhiteVision gen2 som počul len chválu.
Angel Eyes sú v E71/70 technologicky riešené úplne naprd, ako píšeš je to spôsobené tým systémom vedenia svetelnej trubice. Vraj LUX to má pri svojich H8 LED vyriešené dobre, ale dávať 250e len za pár H8 žiaroviek nebudem, to radšej skúsim nejaké ebay H8, prípadne nejaké belšie ,,xenon efekt´´ halogény H8. Za skúšku by možno stála aj H8 HID sada. To len v prípade že sa nepustím do tej LCI prerábky.

Do výmeny samotných krúžkov by som sa asi nepúšťal, už len kvôli zachovaniu originality. Videl som také úpravy a väčšinou sa nové krúžky lepia na pôvodné. O výmene projektorov som ešte nepočul, ale diky za tip, pozerám tú ich stránku a úpravy aj čísla vyzerajú dobre. V prípade že by som neriešil LCI retrofit tak by som zvažoval úpravu od nich, ideálne by som rád zistil v akom stave mám svoje súčasné projektory. Aj keď pochybujem že ich niekto za 10 rokov jazdenia už menil. Predpokladám že výmena toho projektoru je v domácich podmienkach nereálna? Prípane len výmena samotnej šošovky asi nepomôže?
Inak kryty mám nepopraskané, takže len vyleštiť. Už som to robil na predchádzajúcom aute, takže to by som zvládol aj sám.
Prílohy
Manual_X5-X6 LCI LED Retrofit.pdf
(508.35 KiB) 128 stiahnutí
 
Užívateľov profilový obrázok
mitocross
Príspevky: 1029
Registrovaný: 10.2.2011
Auto: X5 40d 2013 MCB
Kraj: Nitriansky
Bydlisko: doma

Re: RETROFIT - LED LCI predné svetlá do X6 e71

Pondelok, 22. Júna 2020, 12:56

Nuz, este poriadne posurfuj na forach. Zistis o tom vela veci a uvedomis si, ze skratkami (stare svetlomety, len vybojky, len sosovky, H8 HID sada, apod.) sa nikam poriadne nedostanes.
Dolezite je si aj stanovit, ci chces original LCI vzhlad (tzn. retrofit), ci chces predovsetkym poriadne vidiet (prestavba na xenony najnovsej generacie) alebo chces jednoducho nieco LED, pretoze je to cool moderne (tam aj Cina uspokoji).
Ano, aj LUX H8 patria do tych 10%, so svojimi pre a proti.
SvitLip maju super prezentacie, bohuzial su az v Prahe a nerobia kruzky do predface.
Na Slovensku ti najlepsiu robotu ponukne asi Crumar. Aj s kruzkami. A mozno to nebude v tisicoch. Pozri tu na fore v jeho sekcii, alebo mu napis.
Teda ak ti vyda rozpocet, co je vlastne uplne hlavna vec.... Ked to ma byt napr. za 200€, tak je zbytocne sa bavit. Dobastli tam, co mas doma.
Ozaj, a napr. stary FRM3 treba tusim hladat az od urciteho datumu vyroby , aby sa dal nakodovat. Retrofit manual je fajn, ale je to navod pre autorizak a hlavne pre nove nepouzite veci z krabice.
... too old to be alternative, too alternative to be old ...
PRINCÍP FUNGOVANIA DPF: https://youtu.be/DMA3MsgjRy4
PREČO SÚ V SANÍ KLAPKY A PREČO SÚ DÔLEŽITÉ:
https://www.auto.cz/klapky-v-sani-proc- ... otor-96035
 
LMS
Autor témy
Príspevky: 38
Registrovaný: 23.5.2020
Auto: CL63 AMG
Kraj: Žilinský

Re: RETROFIT - LED LCI predné svetlá do X6 e71

Pondelok, 22. Júna 2020, 13:19

Žiadne skratky ani polovičaté riešenia nechcem. LCI retrofit zvažujem kvôli vzhľadu, svietivosti, omladeniu vozidla. Tam som si vedomý čo to obnáša, t.j. Lci svetlá, modul, kabeláž, prekódovanie, obtiažna montáž, atď. Tam akceptujem vyššiu cenu, skús mrknúť rozdiel pred a po: https://www.xbimmers.com/forums/showthread.php?t=990002
Nové LCI OEM svetlá stoja 4000eur a to by som musel byť psychicky v neporiadku toľko vraziť do svetiel na 10r auto. Jazdené by som mal za pár stoviek v top stave a viem ako svietili keď boli v aute, takže som si istý že sú 100% ok.
Zadné LCI LED som už vymenil a neľutujem, je to neskutočný rozdiel. Tie som kupoval síce nové, ale tam bola cena niekde úplne inde ako pýtajú za predné.


Ak by som sa do toho nepustil, v tom prípade by som aspoň vymenil tie projektory a výbojky pre lepšiu svietivosť, čo sa týka dizajnu auta, tam sa ale nič nezmení. Okrem tých krúžkov, tam by som možno laboroval so žiarovkami. Ak by svietili aspoň tak ako origo, len v bielej farbe bol by som spokojný. Ako som spomínal, nejaké dorábanie neorigo krúžkov do svetla sa mi nepozdáva, zaváňa mi to tuzingom a chcem zachovať originalitu. Skúsim kontaktovať toho Crumara čo ponúkne.
Rozpočet mám variabilný podľa toho čo za svoje peniaze dostanem :) Ak komplet retrofit na LCI, tam si priplatím, ak len vylepšenie svietivosti projektorov a AE, tak tam nechcem veľa investovať.
 
undy
Príspevky: 2193
Registrovaný: 14.11.2008
Auto: Xxxxxx
Kraj: Zahraničie

Re: RETROFIT - LED LCI predné svetlá do X6 e71

Pondelok, 22. Júna 2020, 14:09

Tomáš zo sviťlíp mi pred cca 2 mesiacmi robol svetlá na 10 ročnom CLS a odviedol 100% prácu. Svojho času som s ním hovoril i o prerábke svetiel na X5E70, projektory, šošovky, vyleštenie plexi, skratka komplet, s tým, že by svietivosť bola niekoľkokrát lepšia, ako u nových orig. svetiel. Cenovo to vychádzalo u najdrahšej verzie cca 1000E, ale to som už nestihol, auto som predal. Ale u Mercedesu to svieti ako raketoplán cca 120 sekúnd po štarte

Ráno o 8.00 som pristavil auto, poobede o 16.00 bolo hotové
 
LMS
Autor témy
Príspevky: 38
Registrovaný: 23.5.2020
Auto: CL63 AMG
Kraj: Žilinský

Re: RETROFIT - LED LCI predné svetlá do X6 e71

Pondelok, 22. Júna 2020, 17:24

Videl som na ich stránke tvoje céeleso, vyzerá že to svieti ako prístavný maják, v noci to musí byť radosť šoférovať.
Vieš mi povedať cenu prerábky, resp. možnosti aké ti v CZ ponúkli? Kľudne do správy, diky.
 
undy
Príspevky: 2193
Registrovaný: 14.11.2008
Auto: Xxxxxx
Kraj: Zahraničie

Re: RETROFIT - LED LCI predné svetlá do X6 e71

Utorok, 23. Júna 2020, 06:27

CLS je dcérine ale tak vybavoval som jej to ja, ona tam len bola potom. Ponúkal jej tuším 3 typy projektorov a 2 typy výbojok- ukazoval jej na stene, ako to svieti aj to meral luxmetrom. Cenovo to vyšlo na komplet cca 800 aj s demontážou/ montážou svetiel na auto a lestenim plexi+ jeden nový motorček náklonu projektoru. Ak mi dáš mail, pošlem ti fotky, ako to svietilo i pred úpravou. Rozdiel je obrovský, svieti to výrazne lepšie ako na mojom 2 ročnom aute s LED kami

EDIT: hľadal som fotky, ale nakoniec je to video, vybrala si tie druhé projektory a Osram NBU výbojky. Ak mi dáš do správy telefón, pošlem video na whatsapp alebo Viber
 
LMS
Autor témy
Príspevky: 38
Registrovaný: 23.5.2020
Auto: CL63 AMG
Kraj: Žilinský

Re: RETROFIT - LED LCI predné svetlá do X6 e71

Streda, 24. Júna 2020, 20:05

Dávali ste nakoniec tie Koito projektory? Ak si pamätáš, resp. dcérine dojmy, ktoré projektory ako svietili? Boli tam veľké rozdiely v svietivosti pri použití rovnakej výbojky?

Písal som Crumarovi a vraj do mojich svetiel by pasovali iba G5 projektory, tak sa stále rozhodujem. Poslal som ti do správy email, whatsupp ani viber nemám.

Ďakujem
 
Užívateľov profilový obrázok
crumar
Príspevky: 1184
Registrovaný: 28.7.2007
Auto: 528i
Kraj: Žilinský
Bydlisko: Martin

Re: RETROFIT - LED LCI predné svetlá do X6 e71

Pondelok, 29. Júna 2020, 10:37

Trošku to uprením.

E60 LCI, E92, E70 X5, E71 X6 použivajú svetlovody z optického skla, ktoré je rovnaké, ako sa používa na výrobu čočiek, takže tam nie je problém, nakoľko tieto svetlovody prepustia viac, ako 90% svetla na vstupe. Na ich koncoch sú vstupy do polykarbonátového vonkajšieho krúžku, ktorý ma cca 1,5mm široké prizmy a tieto prizmy svetlo lámu o cca 42 stupňov kolmo na prednú stranu krúžku, čo je v rámci fyzikálnych vlastností polykarbonátu jediný efektívny systém, ako svetlo koncentrovať s minimálnym príkonom. Tento princíp používa okrem BMW aj Audi, Mercedes, Opel a iné automobilky.

Tým, že tieto prizmy majú veľmi malú širku, svetlo je koncentrované kolmo a nie do všetkých strán, inak by dochádzalo k veľkým stratám. Princíp denného svietenia pomocou polykarbonátových tyčí alebo krúžkov je svietiť dopredu a nie do strán. To, že nie je svetlo rovnako intenzívne pri pohľade zboku (45 a viac stupnov) nie je chyba svetelného zdroja a ani svetla. Takto to jednoducho funguje.

Aby bolo nasvietenie vonkajšieho krúžku čo najviac efektívne, svetlo musí do optického svetlovodu dopadať z čo najkratšej vzdialenosti, ktorá je ideálne od 0.6mm do 2mm. Toto však žiadna H8 LED žiarovka nedokáže, nakoľko vzdialenosť zdroja svetla je viac ako 40 násobne väčšia, takže nech sa použije akákoľvek LED žiarovka, stále to bude slabé.


mitocross napísal:
Toto je v oem konfiguracii neriesitelna vec. Da sa to len zmiernit spravnou volbou tych H8 - musia davat vela svetla pod spravnym uhlom do vstupov svetlovodov a nie prilis vela svetla do vnutorneho (tam kde su instalovane). Zaroven ale musi byt svetlo rovnomerne po obvode vnutorneho kruzku, co pri dvoch ci styroch cipoch do kocky je narocnejsie ako s 360° svetlom z klasickej ziarovky. 90% LED H8 tieto veci nezvlada - bud to nesvieti, alebo mas prehuleny maly kruzok a ok svetlo vo vonkajsom kruyku, ktore vsak vidis len cisto z priameho smeru....
 
undy
Príspevky: 2193
Registrovaný: 14.11.2008
Auto: Xxxxxx
Kraj: Zahraničie

Re: RETROFIT - LED LCI predné svetlá do X6 e71

Pondelok, 29. Júna 2020, 11:39

LMS napísal:
Dávali ste nakoniec tie Koito projektory? Ak si pamätáš, resp. dcérine dojmy, ktoré projektory ako svietili? Boli tam veľké rozdiely v svietivosti pri použití rovnakej výbojky?

Písal som Crumarovi a vraj do mojich svetiel by pasovali iba G5 projektory, tak sa stále rozhodujem. Poslal som ti do správy email, whatsupp ani viber nemám.

Ďakujem
Dávali sa tam tie druhé z videa, neviem značku. Ale svieti to ozaj fantasticky, rovnomerne to osvetľuje vozovku dopredu i do strán, nie sú žiadne výpadky svetla na ceste, krásne rovnomerne to svieti. Výbojky išli Osram NBU, biele svetlo, možno trochu nádych do žlta, ale len minimálne. Dobre to svieti i za dažďa, čo sa o modrejšom svetle nedá povedať.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných