... všetko o BMW ...

Moderátori: alfi666, BinKooL, fox1k

bmwtt.sk
 
Užívateľov profilový obrázok
Slafi
Autor témy
Príspevky: 239
Registrovaný: 3.11.2013
Auto: E91 325i
Kraj: Žilinský
Bydlisko: Trstená

Chvenie auta po vymene brzd

Piatok, 12. Júna 2020, 20:05

Caute, vymenil som predne brzdy aj s platnickami . Vsetko v poriadku. Po mesiaci som vymenil zadne kotuce, platnicky a pakne.
Ked idem nad 70 chveje mi autom ako keby bol krivy disk. Tusim nad 100 to prestane. Ked som auto odparkoval , tak zadne kotuce horuce. Povolil som aj pakne na rucnej , ale stale to iste. Ked som skusal par krat dupnut na brzdu pri 100 tke tak to prestalo uplne. Auto postalo 2-3 hodiny idem na cestu a zase nad 70 chvenie autom. Treba tie brzdy zadne zabehnut alebo kde moze byt problem. Drzme sa iba brzd lebo nic ine som nemenil . Este povolit pakne ? Potom ale bude rucne slabucko brzdit. Alebo zeby nevracali lanka na rucnej ? Neviem uz ozaj
Obrázok
 
Užívateľov profilový obrázok
fafa111
Príspevky: 1093
Registrovaný: 2.5.2011
Auto: E36 320i coupe
Kraj: Prešovský
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Chvenie auta po vymene brzd

Piatok, 12. Júna 2020, 20:47

Ci suchaju pakne, zistis, ked zatocis kolesom rukou. Skor by som tipoval na hrdzave valceky, teraz ked si dal nove dosky a valceky zatlacil na max, mohlo sa to pridriet.
 
Užívateľov profilový obrázok
janest
Príspevky: 675
Registrovaný: 9.5.2010
Auto: E 46 318i Touring
Kraj: Prešovský

Re: Chvenie auta po vymene brzd

Sobota, 13. Júna 2020, 04:08

Nastavenie ručnej brzdy musí byť podľa návodu, tam ti nejaké povoľovanie nepomôže. Lamely musia byť práve že čo najbližšie k bubnu. Tam to vracia mechanika cez pružinu. Dotiahnutím lanka iba nastavuješ dĺžku chodu ručnej páky teda o koľko zubov cvakne kým dosiahneš plný účinok. Lenže aby si mohol toto nastaviť prv musíš mať v poriadku plávajúce strmene. Tie vlastne vystreďujú brzdovú čeľusť oproti kotúču. Na nich musí strmeň chodiť a musíš byť schopný rukou ním hýbať. To je tá dvojica válčekov čo ma na jednej strane závit a z druhej otvor na imbus. Toto musí byť dokonca namazané a uzavreté prachovkou, nehovoriac o tom že to nikto nemení a potom je problém.

Lebo plávajúci strmeň je základná konštrukčná súčiastka brzdy na ktorej to celé funguje ! Hydraulický piest máš iba z jednej strany ale pritláča brzdiace plochy z oboch strán na kotúč a to je možné práve (a len tým), že je tam ten plávajúci strmeň.

Kotúč a platnička je iba spotrebný materiál. Potom je potrebné venovať pozornosť tým malým plôškam a drážkam na strmeni v ktorých sa pohybuje kovový základ brzdovej platničky. Tam sa to zvykne vydrieť a pokiaľ to urobí nejaký zub pričom nová platnička nemá vždy rozmery starej môže ju na tom prechode zasekávať. Samozrejme v neposlednom rade mohla byť poškodená aj prachovka brzdového valčeka a celé to zahrdzavelo. Nuž to sa dá len tak zistiť že sa to rozoberie a to už je na repas strmeňa. Preto stále hovorím že kým vyhodíš strú súčiastku odfoť ju. Zopár ľudí vie poznať príčinu problémov podľa pôvodného stavu. Z nových bŕzd to nezistíš iba čo ich poškodíš. V tvojom prípade prehreješ kotúč a ten ti následne môže prasknúť alebo sa pokriviť.
To že máš problém s plávajúcim strmeňom poznáš podľa toho, že to po obvode disku narobí vydreté kružnice, a stáva sa aj že napríklad vnútorná strana nemusí vôbec brzdiť a je celá hrdzavá. Prípadne to brzdí iba na časti disku ako keby sa spriečila platnička čo je vlastne aj pravda lebo ju zadretý strmeň vykriví.
Aby si to teraz zistil v akom stave to je môžeš permanentnou fixou nakresliť čiaru od stredu k okraju disku ( cez celú brzdnú plochu ) hrubú aspoň 0,5 cm z oboch strán disku. A tým ako budeš brzdiť uvidíš kde to odmazáva čiaru, dôležité je aby to bolo rovnomerne. Aby si vylúčil problém s ručnou brzdou mal by si prejsť bez brzdenia pár km. To znamená, že keď nebrzdíš nohou musí to teplo vznikať na bubne ručnej brzdy a jej nastavenie je samostatná kapitola.
Ja tvrdím - strmeň,... v horšom prípade válček. Určite by som to rozobral, vyčistil a správne poskladal. Nie je dôvod aby tak jednoduchá a potrebná vec nefungovala správne !
Tiež je potrebné riadne očistiť dosadaciu plochu disku a kotúča od hrdze a rovnomerne dotiahnúť skrutky na kolese. Dosadacie plochy môžeme natrieť vazelínou skrutky však nie !

P.S.: Hádanka pre lepšiu náladu.
Z fyziky to má po celú dobu štúdia známku 3 a viac. Matematike to vôbec nerozumie. Čo to je ?
Mechanik v autorizovanom servise :)

Šoféra poznáš podľa toho v akom stave má brzdy. Dementa podľa toho aký veľký má spojler na kufri a koľko kokotpruhov na kapote. Smrtka nikoho nenaháňa ale pred každým stojí a čaká - či to ubrzdíš !
 
Užívateľov profilový obrázok
Slafi
Autor témy
Príspevky: 239
Registrovaný: 3.11.2013
Auto: E91 325i
Kraj: Žilinský
Bydlisko: Trstená

Re: Chvenie auta po vymene brzd

Sobota, 13. Júna 2020, 08:44

Tie posledne vety nemuseli byt. Ale dakujem za reakciu. Vzdy som mal v poriadku brzdy. Vsak preto som ich menil nie ? Keby mi to bolo fuk nemenim. Pritom platnicky neboli ani napol zodrate. Takze zhodilsom platnicky s prasiatkom. Kotuc ide tahsie , povolil som stelovaci srob na paknach a kotuc ide lahko. Pre istotu som pakne zhodil cele som to vystriekal cisticom brzd. Dosadacie plochy pakni natrem vazelinou na brzdy . Ale k problemu , vsimol som si ze ked potiahnem rucnu ten mechanizmus , ktory roztahuje rucnu sa len pritlaci k plechu akoby ale nic sa neroztahuje. Ten mechanizmus by mal chodit nie ? Idem este pozret videa.
Obrázok
 
Užívateľov profilový obrázok
Slafi
Autor témy
Príspevky: 239
Registrovaný: 3.11.2013
Auto: E91 325i
Kraj: Žilinský
Bydlisko: Trstená

Re: Chvenie auta po vymene brzd

Sobota, 13. Júna 2020, 10:09

Mechanizmus som dal.dole rozobral na bruske s drotovym kotucom som to pekne obrusil , zvnutra smirgom . Premazal krasne to funguje. Este hor sa na druhu stranu.
Obrázok
 
Užívateľov profilový obrázok
janest
Príspevky: 675
Registrovaný: 9.5.2010
Auto: E 46 318i Touring
Kraj: Prešovský

Re: Chvenie auta po vymene brzd

Sobota, 13. Júna 2020, 12:08

Posledné vety nemajú adresáta platia všeobecne. A to čo robíš, robíš pre seba. Teraz budeš vedieť na čo sa spoľahnúť. Ostatní len dúfajú, že im to ktosi riadne poskladal. Veľa šťastia a neber vety osobne. Radšej to dvakrát poriadne popozeraj nech to nemusíš trikrát rozoberať :)
 
Užívateľov profilový obrázok
Slafi
Autor témy
Príspevky: 239
Registrovaný: 3.11.2013
Auto: E91 325i
Kraj: Žilinský
Bydlisko: Trstená

Re: Chvenie auta po vymene brzd

Sobota, 13. Júna 2020, 12:27

Ja som.menil pred rokom pakne a nebol problem. Kotuc bol uz horsi ked som bol na stk nebol problem s ucinkom brzd. Vzhladom na ten kotuc som menil.vsetko naraz nech mam pokoj. Za ten rok sa to riadne pridrelo. Ano je pravda ze som si to mal poriadne pozret nielen vymenit ako spominas :) Dakujem za odpovede. Poskusam to este
Obrázok
 
Užívateľov profilový obrázok
Slafi
Autor témy
Príspevky: 239
Registrovaný: 3.11.2013
Auto: E91 325i
Kraj: Žilinský
Bydlisko: Trstená

Re: Chvenie auta po vymene brzd

Utorok, 16. Júna 2020, 18:26

Tak uz je to v poriadku. Bolo zadrete Čislo 3 na obrazku. Na oboch stranach. Stale vsak citim vibracie okolo 80-90. Zrejme nevyvazene pneu. Vsimol som si akoby sa odlepili zavazia na diskoch dvoch. Takze dam prevazit kolesa. Dakujem za rady vsetkym
Obrázok
Obrázok

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 29 neregistrovaných