... všetko o BMW ...

Moderátori: alfi666, BinKooL, fox1k

obchodna sekcia
 
physicist113
Autor témy
Príspevky: 2
Registrovaný: 30.10.2019
Auto: BMW e46 330Ci
Kraj: Žilinský

E46 330Ci prasknutý hriadeľ na servo čerpadle

Streda, 30. Októbra 2019, 12:16

Zdravím BMWčkári !

Na mojej e46 330Ci praskol hriadeľ, ktorý poháňa servo čerpadlo (vraj ide o častý problém na autách s čerpadlami LF20, ktoré je v mojom aute). Rátam s tým, že systém je zasvinený (po prasknutí hriadeľa sú v oleji zrejme už aj kovové častice), takže s čerpadlom idem meniť aj nádobku na olej, v ktorej je filter.

Moje otázky na vás:

Je potrebné vymeniť aj hadice ? Čo by ešte bolo potrebné vymeniť, resp. vykonať ?

A ešte jedna otázočka na záver, môžem s tým jazdiť ? To, že nejde posilňovač riadenia mi až tak nevadí, ale servo čerpadlo je poháňané tým istým remeňom, ktorý poháňa aj alternátor a vodné čerpadlo. A keďže je hriadeľ prasknutý, tak sa obávam, aby nevyletel z čerpadla spolu s kladkou počas jazdy, čo by malo rovnaký efekt, ako prasknutie remeňa.

Za všetky odpovede vopred ďakujem !
 
Užívateľov profilový obrázok
janest
Príspevky: 675
Registrovaný: 9.5.2010
Auto: E 46 318i Touring
Kraj: Prešovský

Re: E46 330Ci prasknutý hriadeľ na servo čerpadle

Piatok, 1. Novembra 2019, 08:22

A stojí ti zato jazdiť bez neho ? Pri cene cca 70 € ! Kukni tu ! LF 30 , ....alebo LF-20 tu za 100 €.
A objednaj aj napínacie kladky budeš mať rázom tichší agregát :)
Kvapalinu nevylievaj ale prefiltruj čo sa v nej nachádza, stačí textilná vreckovka do ktorej vlož magnet. Podľa toho aký je tam bordel bude treba premyť hadice. Tie pokiaľ nie sú mechanický poškodené je zbytočne meniť. Maximálne tak kúp dve nádobky myslím že jedna stojí 10 € a cez jednú to ešte raz prefiltruj a druhú použij na prevádzku. Čisto teoreticky keby si vypustil kvapalinu zo sytému tak je to to isté ako jazdiť s prasknutou hriadeľkou ale kto vie kde je seknutá, ja by som na tom nejazdil. Teda pokiaľ nechceš narobiť prípadnú galibu v motorovom priestore.
A ešte taká otázočka ako vieš, že je hriadeľ prasknutý ??? Ja by som to skôr tipol , že čerpadlo je nefunkčné a nejde ti posilovač. Iba ak by si to mal rozobraté tak by si mohol tvrdiť to čo píšeš. Moje skúsenosti sú také, že na starých autách za väčšinu podobných problémov môžu staré tesnenia. Rokmi stvrdnú a prestanú tesniť no a potom všetko čo pracuje s nejakou hydraulikou a tlakom robí psie kusy.
 
physicist113
Autor témy
Príspevky: 2
Registrovaný: 30.10.2019
Auto: BMW e46 330Ci
Kraj: Žilinský

Re: E46 330Ci prasknutý hriadeľ na servo čerpadle

Piatok, 1. Novembra 2019, 11:10

Ďakujem za odpoveď !

Jazdením som mal na mysli max 10 km v takomto stave, len kým nenatankujem plnú a nedopravím auto do garáže, kde prečká zimu. Počas zimy mám naplánovanú výmenu remeňov, kladiek + teraz už aj toto. Urobím preplach a dám tam novú kvapalinu, nech mám istotu.

Som si 120% istý, že ten hriadeľ praskol, lebo s kladkou, ktorá servo čerpadlo poháňa môžem s použitím väčšej sily (väčšia sila preto, lebo je na nej natiahnutý remeň) pohybovať dopredu a dozadu. Keby som dal ten remeň dolu tak sa ten hriadeľ dá jednoducho vybrať. A ak to počas jazdy vyletí von, tak prídem o chladenie.

Bolo by teda lepšie to auto odtiahnuť, alebo by to mohlo tých pár km vydržať ? Možno mám prehnané obavy, ale predsa ide o bavoráka =)
 
Užívateľov profilový obrázok
janest
Príspevky: 675
Registrovaný: 9.5.2010
Auto: E 46 318i Touring
Kraj: Prešovský

Re: E46 330Ci prasknutý hriadeľ na servo čerpadle

Piatok, 1. Novembra 2019, 11:58

Tak na túto teóriu že to nevyletí ti nik nedá ruku do ohňa. Ale ...
Napínacia kladka je na pružine, založ orech na stredovú maticu( tuším 15 alebo 16) + ráčňa a remeň je dole na šupu. A potom skúšaj vytiahnúť obežné koleso zo servočerpadla ! Mimochodom skrutka kladky má opačný závit. Takže potiahnutím proti smeru hod. ruč. ( pre uvoľnenie remeňa ) ju doťahuješ. Daj dole remenicu a poriadne popozeraj čo je tam povolené, nijako sa mi nezdá tá prasknutá hriadeľ. Alebo si ju mal vonku ? Ja by som to v prípade zlomenej hriadele radšej ťahal lebo také roztočené koliesko čo vyletí v motore urobí viac škody než len to že odrie plechy.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 28 neregistrovaných