... všetko o BMW ...

Moderátori: barabas, k33p, Hugino, voMacK

bmwtt.sk
 
Pr.danco
Autor témy
Príspevky: 514
Registrovaný: 3.9.2011
Auto: Vsetky
Kraj: Trnavský

Univerzalne pneu (celorocne)

Streda, 28. Augusta 2019, 19:35

Zdravim pani, vzhladom na nizky najazd na zeninom SUV zvazujem celorocne pneu (najazd tak 8-10tis km max) mate nejake skusenosti? Popripade mi to potvrdit alebo vyvratit? Byvam na zahori takze ziadna extremna zima..klasika. Ked tak to pojde max 2x za rok na lyzovacku..dakujem za rady..;)
 
bmwmpower82
Príspevky: 703
Registrovaný: 28.4.2009
Auto: Mondeo
Kraj: Bratislavský

Re: Univerzalne pneu (celorocne)

Streda, 28. Augusta 2019, 20:41

Začína to byť dosť populárne hlavne auta v pozicovniach v zahraničí. Mal som to Viac krat na takom aute a v pohode.
Myslím že dosť pokročili ale ak by som býval niekde na horách neriskoval by som. Kamoš si kúpil teraz myslím nexan či ako sa volajú a pochvaľuje si. Ale tiež nebýva nejak vyššie.
 
pablohablo
Príspevky: 2553
Registrovaný: 14.1.2019
Kraj: Zahraničie

Re: Univerzalne pneu (celorocne)

Streda, 28. Augusta 2019, 22:14

popoko
Naposledy upravil/-a pablohablo v Utorok, 14. Septembra 2021, 09:57, upravené celkom 3 krát.
 
RTG
Príspevky: 908
Registrovaný: 30.8.2012
Kraj: Žilinský

Re: Univerzalne pneu (celorocne)

Štvrtok, 29. Augusta 2019, 06:45

Je otazka asi kde sa to auto v zime pohybuje a o akych pneu sa hovori. Slusne celorocky su porovnatelne s tym priemerom ako v lete, tak v zime. Aktualne mam auto z vyroby na celorockach, tiez prvykrat a uvidim co to v zime bude robit. Normalne by som o tom tiez neuvazoval, ale v okoli poznam par ludi, co takto jazdia a s vyssim najazdom a nie su problemy, tak som sa rozhodol to vyskusat tiez.
 
Užívateľov profilový obrázok
robino
Príspevky: 161
Registrovaný: 18.9.2010
Auto: E61, F48
Kraj: Zahraničie
Bydlisko: Praha

Re: Univerzalne pneu (celorocne)

Štvrtok, 29. Augusta 2019, 07:16

Mal som to na H3 a hrôza....na mokrom o ničom...a na snehu už ani nehovorím....neusetris vôbec nič...akurát prezutie....ale aj to prezutie je dobré na vymenu ventilkou a vyváženie kolies....pochybujem že celoročne dokážu mať kvalitu zimných....
F48-aktual
E61-aktual
E39-ex
E46-ex
Hummer H3-ex
Fiat Bravo-ex
Nissan Serena-ex
Alfa Romeo166-ex
Alfa Romeo 156-ex
Hyundai-ex
Opel kadet-ex
 
Užívateľov profilový obrázok
Pilifo
Príspevky: 941
Registrovaný: 19.8.2013
Auto: BMW E61 530d
Kraj: Zahraničie

Re: Univerzalne pneu (celorocne)

Štvrtok, 29. Augusta 2019, 08:15

Tiež mám skúsenosť s celoročnými pneumatikami na služobnom aute a prijateľné vlastnosti majú fakt len na suchu. Inak ako spomínal robino, v daždi a snehu majú výrazne horšie vlastnosti ako letné alebo zimné pneumatiky. Jediný prípad, kedy by sa dala kúpa nejako odôvodniť, je jazda primárne po meste niekde na západe Slovenska, kde v zime ani nesneží. Ak jazdíš aj dlhšie trasy a chodievaš v zime na lyže, celoročky by som v žiadnom prípade nekupoval.

Je to taký nešťastný kompromis - v lete majú horšie vlastnosti ako letné gumy a v zime zase horšie ako zimné...
 
Pr.danco
Autor témy
Príspevky: 514
Registrovaný: 3.9.2011
Auto: Vsetky
Kraj: Trnavský

Re: Univerzalne pneu (celorocne)

Štvrtok, 29. Augusta 2019, 08:34

Tak co som cital, tak je jasne ze sa celorocky nemozu vyrovnat zimnemu alebo letnemu prezutiu z dovodu ze zmes vlakna a dezen musi byt niekde uprostred letnej a zimnej (resp nakloneny k jednemu druhu) preto niesu urcene priamo do snehu / alebo kde je suvisla vrstva snehu..ale ak hovorim o takom min.najazde a ze nebude sa brodit snehom tak by to mohlo coto ustat..tak podla mojho nazoru neusetris len na prezuti ale aj na jednej sade pneu..a kedze u mna sa jedna o 19"pneu tak je userenie znacne..
 
RTG
Príspevky: 908
Registrovaný: 30.8.2012
Kraj: Žilinský

Re: Univerzalne pneu (celorocne)

Štvrtok, 29. Augusta 2019, 08:53

Mam to rovnako, ak mat 2 obutia, tak na dvoch sadach diskov. Jednak je clovek nezavisly od pocasia a vymeni si to sam kedykolvek ked potrebuje. A to je uz uspora vyrazna. Vyvazit si ich dam mimo hlavneho naporu prezuvania a naviac tiez je to zavisle od najazdu a povrchu a nemusi byt potrebne to robit kazdy rok a mozno ani kazdy druhy. Moj osobny test skoncil tak, ze po roku pouzivania, valania sa v pivnici a naslednom vyvazeni bolo treba na 2 kolesa pridat 5g. 2 boli OK. No sral pes take vyvazovanie. Tak vravim chlapovi, nech mi vyvazi aj tie co mam aktualne na aute, ze nech som tam nesiel zbytocne - tie mali za sebou este polovicu aktualnej sezony a situacia rovnaka.

Zaujimalo by ma na akych celorockach ste jazdili, pretoze ak hovorime o 4seasons, alebo crossclimate, tak budu horsie iba ak ich porovnavame s tymi kvalitnejsimi letnymi ci zimnymi. Rozhodne su lepsie ako lacne zimne/letne, co si mnohi kupuju bezne. Naviac tiez by som dal vahe najazdu - ak clovek najazdi 10-12k km rocne a naozaj nechodi na hory a mimo cestu, tak su dobra volba. A ak hovorime o celorockach, tak naozaj nekupovat nejake sunky, to zmysel nema uz vobec. Sam som zvedavy na zimu.
 
Užívateľov profilový obrázok
robino
Príspevky: 161
Registrovaný: 18.9.2010
Auto: E61, F48
Kraj: Zahraničie
Bydlisko: Praha

Re: Univerzalne pneu (celorocne)

Štvrtok, 29. Augusta 2019, 12:27

Tak já zimne používám 2 zimy.... A kupujem nové.... Posledně roky už len Nokian.... Letné zoderiem do maxima.... Prostě na tom by som nesetril.. Aspoň co sa zimnych týká....
F48-aktual
E61-aktual
E39-ex
E46-ex
Hummer H3-ex
Fiat Bravo-ex
Nissan Serena-ex
Alfa Romeo166-ex
Alfa Romeo 156-ex
Hyundai-ex
Opel kadet-ex
 
pablohablo
Príspevky: 2553
Registrovaný: 14.1.2019
Kraj: Zahraničie

Re: Univerzalne pneu (celorocne)

Štvrtok, 29. Augusta 2019, 13:14

bmv a setrim na gumach v nasich klimatickych podmienkach..
 
eld
Príspevky: 762
Registrovaný: 9.2.2010
Auto: E60, F25
Kraj: Trenčiansky

Re: Univerzalne pneu (celorocne)

Pondelok, 2. Septembra 2019, 11:38

Mam skusenost s novymi celorocnymi pneu od Hankooku a v zime to je KATASTROFA, kupil som auto a boli tam nahodene Hankook Kinergy 4S a nakolko to bolo auto na ktorom sa neplanovalo vela jazdit tak som si povedal, ze ich tam necham a vyskusam to aspon ved dezen je zhodny s Hankook Winter i*cept evo2

Na zadnom nahone mam odjazdenych vela zim, ale takto neprijemne ma zatial ziadne gumy neprekvapili a to jazdim kadeco (vzdy nove pneu) od "premiovej ciny" az po pirelli.

Pri prvej jazde na snehu - mierna vrstva na vozovke - som mal chut to zabalit nechat odstavene a ist autobusom. Predok nezatacal a zadok mal chaby zaber o nejakom brzdeni sa nemusime ani bavit. Tie gumy su na snehu uplne nepouzitelne.

Co sa tyka leta, tepla, dazda... vsetko OK, ale zima a aky kolvek naznak snehu neprichadzaju do uvahy.
 
Užívateľov profilový obrázok
boborjelotor
Príspevky: 4538
Registrovaný: 24.4.2019
Kraj: Trenčiansky

Re: Univerzalne pneu (celorocne)

Pondelok, 2. Septembra 2019, 11:57

dezen pneumatiky nie je nic ine len marketing. ked zmenis sikme drazky za vlnovky, absolutne nic sa nezmeni.
za kvalitu celorocnych zmesi hovori to, ze na parkovisku vyvojoveho centra pneumatik, kde pracuje 3000 ludi nenajdete jedno auto, ktore ma celorocky obute.
aj obycajny preliaceny blatnik, ked auto vyleti do priekopy a nikomu sa nic nestane, bude na spoluucasti pre poistovnu stat viac, ako dve sady kolies a par eur za prevazenie a prezutie. Nizky rocny najazd nijako neznizuje rizika na ceste. To ze auto najazdi 8000 rocne ho nerobi menej nachylnym pred aquaplanningom alebo smykom v zakrute.
 
RTG
Príspevky: 908
Registrovaný: 30.8.2012
Kraj: Žilinský

Re: Univerzalne pneu (celorocne)

Pondelok, 2. Septembra 2019, 12:58

Mna napriklad od isteho casu kokotiny na internete nezaujimaju. Uz len vlastne skusenosti. Sada diskov cca od +/- 70 nejake R16, cim vecsi priemer, tym viac. Za take 4x R18 je to v pohode 400 a to nerozhadzujes, zimne pneu = 4x150 podla rozmeru - aspon teda na moje. To mas liter. Najazd 12-15k rocne. Na poslednom aute som presiel presne 7149 km na zimnych za 2 roky. Takze predpoklad ze po 5tich sezonach budu mat tie pneu ledva 20k je uplne ine cislo ako ked to niekto natoci za rok. Riziko sa neznizuje, pravdepodobnost vsak ano.
Druha vec je samotna povaha tras kazdeho dotycneho. Preto sa neda pausalizovat.
Spoluucast pri standarndych podmienkach je 150/5, cize aby sa ten liter vratil by som musel spravit skodovu/e udalost/i za 20k a to preukazatelne v dosledku zleho dezenu.
Aktualne mam na aute Continental ContiCrosscontact LX2 225/55 R18 V. Idem s tym o mesiac sa posmykat este pred zimou a potom pocas zimy som zvedavy. Ak to bude chujovina zahodim to a kupujem druhu sadu. Nemam s tym najmensi problem ale kym sa nepreukaze opak, tak to menit nebudem.
 
pablohablo
Príspevky: 2553
Registrovaný: 14.1.2019
Kraj: Zahraničie

Re: Univerzalne pneu (celorocne)

Pondelok, 2. Septembra 2019, 13:41

"Kupim si BMV xdrive a SUV kvoli bezpecnosti, hurr durr" a potom jeeeb obujem tam all season pneu lebo dva krat do roka prezuvat disky po 30 euro je proste neprimerana financna zataz. Na snehu bude lepsie RWD na zimnych ako 4x4 na celorocnych. Vobec nie je treba mat separe sadu diskov, dake 4 smejdy za 400 Eur co sa rozbiju na prvej jame to radsej budem prezuvat gumu za gumu kazdy rok, ale stale lepsie ako seba ci niekoho ineho prizabit.
 
RTG
Príspevky: 908
Registrovaný: 30.8.2012
Kraj: Žilinský

Re: Univerzalne pneu (celorocne)

Pondelok, 2. Septembra 2019, 14:16

Neviem kde si nabral dojem, ze mam bmw, alebo 4x4? Presne nazory takych s nulovymi skusenostami mam upici :) Prezuvanie v servise je o strate casu, 2 sady riesia problem s aktualnym pocasim, ale vsak vies lepsie.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 17 neregistrovaných