... všetko o BMW ...

Moderátor: voMacK

reklamne predmety bmwklub.sk
 
Maxim2011
Autor témy
Príspevky: 182
Registrovaný: 22.4.2017
Auto: G31 530xd
Kraj: Banskobystrický

Bočné "chromové" lišty-nový lesk

Utorok, 12. Júna 2018, 19:57

Podelím sa s vami o moje skúsenosti s bočnými chrómovými lištami, ktoré ako vysvitlo ani nie sú chromové..
Na mojej F11 mi po čase bočné lišty okolo okien vybledli a úplne stratili lesk. Začali sa vytvárať fľaky ako od vodného kameňa, ale nijako sa nedali odstrániť. Strašne mi to vadilo, lebo to strašne bilo do očí. Ževraj luxusné auto a lišty ako zo stareho hrdzavujúceho Wartburgu :evil: ..
Začal som preskúmávať rôzne fóra ohladne témy, no dosť ľudí s tým má problémy. Objednal som rôzne zázračné pastičky a vosky, no nič nepomohlo. Časom som zistil, že problematiku som riešil úplne zle, keďže som k tomu pristupoval ako ku chromu!
Takže tu je návod:
Lišty sa daju celkom v pohode demontovať, treba dať pozor na gumy aby sa nepoškodili a lišty jednoducho odcvakať miernym ťahom. Ja som si pomohol nastrojom na demontáž čalúnenia. Na lištách sú ušká, ktoré sú zatlačené do gúm. Demomtovanú lištu som pomocou ušiek nastrčil na polystyrenovu dosku aby sa mi nehybala počas leštenia.
Lišty sú vyrobené z hliníka, ktorý sa následne leští a nanesie tenký povrch laku. Nemal by som s tým problém, že to nie je chróm (ako mimochodom udáva výrobca), keby hliník neoxidoval. Páni inžinieri to vyriešili tou vrstvou laku, lenže toto riešenie vydržalo asi tak 4-5 rokov (životnosť auta, aspoň podla nemčúrov :D ). Po čase na laku vznikajú mikro trhliny a tými trhlinamy sa dostane voda a hliník začne oxidovať. Vznikajú matné škvrny, ktoré sa nedajú jednoducho odstrániť. A keď je tých škvŕn dostatok, tak lišty úplne strácajú lesk a vyzerajú dosť lacno.
Jediným riešením (aspoň podľa mojich zistení) je odstránenie laku a následné preleštnie hliníka. Kamarát, ktorý sa zaoberá detailingom mi poradil 1200 leštiaci papier miernym tlačením. Lak som odtránil. Následne som lišty preleštil špeciálnou tekutou pastou na leštenie hliníka. Keďže lak je odstránený, povrch treba ošetriť aby sa znova nedostal do kontaktu s vodou. Jednou možnosťou je povrch nalakovať tenkou vrstvou laku čo je dosť náročné, alebo navoskovať približne každé tri mesiace. Ja som zvolil druhú možnosť. Robil som to dnes, takže neviem aké to bude trvácne. Vyzerá to o sto percent lepšie ako pred tým. Zajtra hodím foto predtým/potom..
Dúfam, že to niekomu pomôže, kto má podobný problém.
 
Maxim2011
Autor témy
Príspevky: 182
Registrovaný: 22.4.2017
Auto: G31 530xd
Kraj: Banskobystrický

Re: Bočné "chromové" lišty-nový lesk

Streda, 13. Júna 2018, 11:40

Pred/Po
Prílohy
20180613_111206.jpg
20180613_111147.jpg

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných