... všetko o BMW ...

Moderátori: barabas, alfi666, Kraken, johnyfly1

bmwtt.sk
 
Užívateľov profilový obrázok
Slayer
Príspevky: 226
Registrovaný: 28.7.2014
Auto: E65 730D 2007
Kraj: Trenčiansky

Re: E36 318i - Trha motor, skace, dusi sa, neriesitelne

Utorok, 29. Augusta 2017, 20:49

OK, takže zhrňme si veci, ktoré ovplyvňujú voľnobeh a celkovo zmes paliva na motore M43B18 a ostatných podobných motoroch. Určite to do budúcna pomôže aj ostatným, ktorí budú riešiť podobné problémy:

  • falošný vzduch - u mňa by to malo byť ok, všetky hadice skontrolované 100x
  • váha vzduchu - vymenená za použitú
  • voľnobežný ventil - vymenený za použitý a vyčistený
  • škrtiaca klapka - vyčistená
  • separátor oleja - nový
  • sviečky - nové
  • káble ku sviečkam - nové
  • cievka - vymenená
  • snímač polohy škrtiacej klapky - nový
  • snímač teploty motora - nový
  • snímač polohy vačkového hriadeľa - nový
  • snímač polohy kľukového hriadeľa - nový
  • lambda sonda - nová
  • vstreky - vymenené všetky 4
  • palivové čerpadlo - nové
  • regulátor tlaku paliva - vymenený
  • palivový filter - nový
  • vzduchový filter - nový

Vysvetlíte mi niekto, ako je možné, že tomu voľnobehu to stále hrabe? Šak tam je toľko veci pomenených, že to auto musí ísť jak nové. Auto ide v otáčkach krásne, za jazdy nie je absolútne žiadny problém. Výkon krásny, žiadne strieľanie, dusenie, trhanie ani nič podobné. Len tomu voľnobehu to stále hrabe.
 
Užívateľov profilový obrázok
SurrendeR
Príspevky: 5328
Registrovaný: 25.5.2008
Auto: e36 328i Tour
Kraj: Bratislavský
Bydlisko: NM/BA

Re: E36 318i - Trha motor, skace, dusi sa, neriesitelne

Štvrtok, 31. Augusta 2017, 09:00

joj teraz mi napadlo .. volnobeh na M43 este ovplyvnuje aj DISA klapka .. tu si pozrel? aj na M52TU / M54 to vie narobit sarapatu..
 
Užívateľov profilový obrázok
Slayer
Príspevky: 226
Registrovaný: 28.7.2014
Auto: E65 730D 2007
Kraj: Trenčiansky

Re: E36 318i - Trha motor, skace, dusi sa, neriesitelne

Štvrtok, 31. Augusta 2017, 13:08

Nie, tú som ešte nepozeral. Čo na nej môže byť zlé? Ak mám horné sanie dole a skúsim s ňou pohýbať, tak tá klapka ide ľahko a pekne sa vracia. Čo mám na nej pozrieť?
 
Užívateľov profilový obrázok
SurrendeR
Príspevky: 5328
Registrovaný: 25.5.2008
Auto: e36 328i Tour
Kraj: Bratislavský
Bydlisko: NM/BA

Re: E36 318i - Trha motor, skace, dusi sa, neriesitelne

Štvrtok, 31. Augusta 2017, 13:48

len ci nema volu..
 
Užívateľov profilový obrázok
Slayer
Príspevky: 226
Registrovaný: 28.7.2014
Auto: E65 730D 2007
Kraj: Trenčiansky

Re: E36 318i - Trha motor, skace, dusi sa, neriesitelne

Štvrtok, 31. Augusta 2017, 15:44

To ešte pozrieť môžem, ale aj tak si myslím, že asi bude chyba niekde v elektrike. Podľa mňa je niekde pretrhnutý kábel a nebere údaje z nejakého snímača alebo čidla. Už sa mi kedysi stalo, že som náhodou našiel odtrhnutý káblik, čo ide do voľnobežného ventilu. Ten som pripajkoval a voľnobežný ventil začal ísť.

Neviem však, ako na takýto problém prísť. Moc sa mi nechce rozoberať celú elektriku a hľadať, či niekde nie je pretrhnutý kábel. Asi už na to serem a zmierim sa s plávajúcim voľnobehom. Keby to bolo len trošku, tak mi to nevadí, ale kolísanie od 600 - 900 otáčok je aj cítiť, aj vidieť, aj počuť. Och... :roll: :(
 
Užívateľov profilový obrázok
fafa111
Príspevky: 1093
Registrovaný: 2.5.2011
Auto: E36 320i coupe
Kraj: Prešovský
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: E36 318i - Trha motor, skace, dusi sa, neriesitelne

Štvrtok, 31. Augusta 2017, 16:16

Skus pozriet s inpou live data, co sa este zmeni, ked to zacne s otackami, mozno si nieco vsimnes a budes vediet pocom ist.
 
Užívateľov profilový obrázok
Slayer
Príspevky: 226
Registrovaný: 28.7.2014
Auto: E65 730D 2007
Kraj: Trenčiansky

Re: E36 318i - Trha motor, skace, dusi sa, neriesitelne

Štvrtok, 31. Augusta 2017, 16:40

Skúsim zohnať človeka, ktorá má takú diagnostiku, lebo všetci majú len akési z Číny.

Inak ešte zaujímavá vec: Ak za jazdy vyradím na neutrál, tak otáčky si na voľnobehu krásne drží. Niekedy trošku vyššie (950 ot/min) inokedy celkom normálne (850 ot/min). Čo je ale veľmi zaujímavé je to, že pokiaľ som s autom v pohybe, tak otáčky vôbec nekolíšu, ale hneď ako zastavím, tak tomu začne hrabať.

Vôbec v tom nevidím logiku. Ako je možné, že hneď po zastavení auta tomu začne hrabať a voľnobeh začne kolísať, ale za jazdy je voľnobeh krásny a vôbec nekolíše? Skúšal som to aj počas dlhšej jazdy na neutráli (dole kopcom cca 2 km). Ručička sa na voľnobehu po celý čas ani nepohla, ale akonáhle som zastavil, tak už zas začal voľnobeh kolísať.

Nejaké tipy, kde mám ešte hľadať chybu? Už som z toho na nervy... :evil:
 
Užívateľov profilový obrázok
Slayer
Príspevky: 226
Registrovaný: 28.7.2014
Auto: E65 730D 2007
Kraj: Trenčiansky

Re: E36 318i - Trha motor, skace, dusi sa, neriesitelne

Piatok, 1. Septembra 2017, 12:59

Ok, na nedeľu mám vybaveného kamaráta, ktorý príde s diagnostikou a popozeráme to. Aj kompletne resetneme ECU, pretože teraz som pomenil veľa vecí a ako som už spomenul - pri smoke teste som našiel menšiu netesnosť, ktorú som už samozrejme odstránil.

Ak to mám zhrnúť, tak som dosť dlhú dobu jazdil s odpojenou lambdou, s odpojeným voľnobežným ventilom a ešte dokonca aj s dierou v saní. Hodnoty v RJ musia byť pravdepodobne dosť na hovno, keďže po čase si na takéto vady "zvykne" a potom podľa toho upravuje zmes.

Teraz je už všetko pomenené a pozapájané, ale RJ o tom možno ešte nevie, takže je možné, že aj preto tomu ešte stále hrabe. Alebo stačí iba odpojenie baterky na dlhšiu dobu a tým sa tieto hodnoty resetnú?
 
Užívateľov profilový obrázok
Arnold
Príspevky: 2086
Registrovaný: 13.1.2011
Auto: E36 E87
Kraj: Košický
Bydlisko: MI/PO

Re: E36 318i - Trha motor, skace, dusi sa, neriesitelne

Piatok, 25. Mája 2018, 15:06

Obnovím tému. E36 316i, M43B16.

Problém je následovný; ak ráno naštartujem, tak nemá veľmi kľudný voľnobeh, behá to v rozmedzí cca 900-1000 ot/m, po 30 sekundách sa to ustáli. Beží avšak na bohatú zmes, sviečky sú čierne ako noc, pod plynom sa to pridusí aj na 2 - 3 sekundy až potom vyletia otáčky, strieľa to do sania a do výfuku. Najprv som šiel po tesnosti sania - všetko ok, nová lambda, nový snímač polohy vačky, nový regulátor tlaku paliva, vymenená podtlaková hadička do regulátora, prečistený voľnobežný ventil - hrká a hýbe sa ľahko, snímač polohy klapky premeraný a je ok, vyčistená klapka, po odpojení váhy to ide oveľa horšie tak predpokladám, že je ok, separátor ok aj hadica na odvetrávanie. Po odpojení ventilu na odvetrávanie nádrže nenastane žiadna zmena, skúšal som aj zablendovať spodný vývod z klapky do toho ventilu ale nič sa nezmenilo.

Akonáhle teplota prejde tesne za modré pole všetky problémy zmiznú a ide ako má, výkon má, nedymí, nemá vysokú spotrebu, má dobrú reakciu na plyn. Zdá sa mi avšak, že má aj za tepla vysoký voľnobeh - tesne pod 1000 ot/m, niekedy spadne na cca 850 ot/m ale skutočne málokedy. Vodu nežerie ani olej.
Už fakt neviem čo s tým, nevedel by niekto poradiť?
 
Užívateľov profilový obrázok
janest
Príspevky: 675
Registrovaný: 9.5.2010
Auto: E 46 318i Touring
Kraj: Prešovský

Re: E36 318i - Trha motor, skace, dusi sa, neriesitelne

Štvrtok, 31. Mája 2018, 23:38

Zanesený katalyzátor ? Zober rukavicu a pritlač dlaň na výfuk na cca 3-5 sec. či ho natlakuje, prípadne pokus zopakuj na inom ( rovnakom ) aute a porovnaj.
Zvlášť pre tvoju zmienku : " Ak to mám zhrnúť, tak som dosť dlhú dobu jazdil s odpojenou lambdou, s odpojeným voľnobežným ventilom a ešte dokonca aj s dierou v saní...."
 
Užívateľov profilový obrázok
johnyfly1
Príspevky: 5880
Registrovaný: 1.9.2008
Auto: E36/316i compact
Kraj: Žilinský

Re: E36 318i - Trha motor, skace, dusi sa, neriesitelne

Piatok, 1. Júna 2018, 18:10

mne ked katalyzator upchal vyfukove potrubie robilo to nasledovne...nemohol som ist viac ako 60...na video rvem plny plyn a auto vobec neslo....
https://youtu.be/ooDHNHRmYkY
E36 compact 316i           (||||)(||||)
 
Užívateľov profilový obrázok
janest
Príspevky: 675
Registrovaný: 9.5.2010
Auto: E 46 318i Touring
Kraj: Prešovský

Re: E36 318i - Trha motor, skace, dusi sa, neriesitelne

Utorok, 5. Júna 2018, 12:04

Slayer napísal:
Nejaké tipy, kde mám ešte hľadať chybu? Už som z toho na nervy... :evil:

Spätný ventil podtlaku, diel č. 6 na obrázku : http://cz.bmwfans.info/parts-catalog/E36-Sedan/Europe/316i-M43/browse/engine/vacuum_control_vacuum_tube/
Buď je naopak alebo je poškodený, prípadne prepúšťa v oboch smeroch. Správne má byť priechodný k saciemu potrubiu a nepriechodný k regulačnej jednotke. E 46 to má na jednej strane čierne ( k sániu motoru) a na druhej strane biele ( v tvojom prípade ku podtlakovej nádobke )
 
Majok21
Príspevky: 2
Registrovaný: 25.6.2018
Auto: BME E36 318i
Kraj: Žilinský
Bydlisko: Petro

Re: E36 318i - Trha motor, skace, dusi sa, neriesitelne

Štvrtok, 18. Apríla 2019, 22:52

Jedine čo mi dava súvislosti podľa tohoto čo popisuješ je vaha vzduchu a jej riadenie a elektronické vedenie všeobecne. Pokiaľ si v pohybe tak máš vysoký prísun vzduchu. A pokiaľ stojíš tak nie. Jednostranný ventil odskúšať jednoducho. Fukni do neho smerom do sania a mal by ísť bez problemov. A fukni smerom do filtra a nemal by ísť.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 14 neregistrovaných