... všetko o BMW ...

Moderátori: voMacK, alfi666

reklamne predmety bmwklub.sk
 
Palko98
Autor témy
Príspevky: 7
Registrovaný: 14.4.2017
Auto: 320i M54 Touring
Kraj: Prešovský

E36 318tds, daily za pár šupov

Piatok, 14. Apríla 2017, 12:03

Zdravím vás tu, už dlhšie som sa zberal, no až dnes, už asi po siedmich mesiacoch som sa rozhodol založiť vlastný príbeh. K bmw som mal akýsi "vzťah" už dlhšie, no z dôvodu nedostatku financií som si týždeň po svojej 18-tke kúpil feldu. No nevydržalo mi to dlho. Prešli asi 4 mesiace, spravil som na nej asi 10k km a prestalo ma to baviť. Vysoká spotreba, žiadna pohodlnosť.. Proste to chcelo lepšie auto. Vzhľadom na to, že dochádzam denne do školy asi 45km, tak som bol rozhodnutý pre diesel. Peňazí veľa nebolo (ani nie je), tak som išiel pozrieť tú najlacnejšiu e36 na slovensku, ktorá bola momentálne na predaj. S predajcom sme sa stretli v Poprade, čakal som ho tam asi len 20 minút, no prišlo mi to ako večnost. Zrazu k nám prišiel strieborný touring s otrasnými puklicami. Po otvorení kapoty sa na mňa vyvalil smrad nafty a oleja. Po nasadnutí som si všimol, že to auto nemá spínačku. Vraj častá závada, zlomený medzikus medzi vložkou a elektronickou časťou. Poprevracal som očami a išli sme sa previezť. Majiteľ mi ukázal ako sa to štartuje hocičím. Previezli sme sa asi 5 kilometrov a ja som si všimol nasledujúce nedostatky. Nenormálne trasúce kotúče, nefunkčné ABS, nefunkčná ručná, na voľnobehu nepravidelný chod (čo s vami tu plánujem riešiť), nefunkčné šoférové okno a klíma (vraj iba naplniť). Po tom čo som sa pozrel pod auto, som ostal trošku zhrozený. Hrdza všade. Ale to sa dalo čakať od auta ako je e36. No nebolo to až tak strašné, až na dve diery v prahoch. Čiže prahy sa budú určite variť druhé. Majiteľ bol ochotný spustiť ešte nejakú tú stovku na spínačku, cestu a mechanizmus okna. Kúpil som pojazdný vrak. Na výjazde z mesta som mu trochu šľapol na dvojke a ostal za mnou riadny kúdoľ dymu. Pripadalo mi to ako keby tomu autu nikto nepridal za posledný rok. Odvtedy auto nejak výrazne už nedymilo. Auto mám už 7 mesiacov a spravil som na ňom asi 17 000km. Za ten čas som stihol vymeniť žhaviče, prepadové hadičky (čím sa podstatne zlepšila spotreba, kedže dosť púštali a zbavil som sa smradu), zohnal som používanú spínačku z e34 a nový ten kovový medzikus z poľska, vymenilo sa turbo, ktoré odišlo z ničoho nič a stiahlo so sebou všetok olej, úplne do sucha a naposledy som menil mechanizmus okna. Ako som písal, jazdím denne okolo 100 kilometrov, poväčšine sme v aute štyria alebo piati. Nohu mám kľudnú a tak sa s týmto pomerne ťažkým autom a slabým motorom pohybujem okolo šiestich litrov na stovku. Ak idem na dlhšiu trasu len s priateľkou, čiže len dvaja v aute, tak viem urobiť spotrebu 5.3 až 5.5 litra. Tieto údaje sú viacmenej presné, kedže mám iba malé bc a spotrebu si počítam podľa tankovania. Takže čo sa týka spotreby tak spokojnosť. Výbava nič extra, predné okná v elektrike, 2x airbag, malé BC, digi klíma a to je asi tak všetko. Pridám aj nejaké fotky.
DSC00776.jpg

Auto pred časom dostalo predfl nárazník (lebo sa mi viac páči) biele predné smerovky a 16" kolesá.
17965037_1281601988621588_1244910675_n.jpg
 
Palko98
Autor témy
Príspevky: 7
Registrovaný: 14.4.2017
Auto: 320i M54 Touring
Kraj: Prešovský

Re: E36 318tds, daily za pár šupov

Pondelok, 14. Mája 2018, 20:08

Len tak pri dlhých večeroch a prezeraní bmwklubu som si spomenul na svoj "príbeh". Tak vás tu znova zdravím. Prešiel už nejaký čas, ja som mal potrebu mať niečo vačšie, bezpečnejšie, niečo čo sa aspoň trochu hýbe a nebudem sa s tým báť ísť hocikam a myslieť na to čo sa kedy poserie. Rozhodoval som sa medzi A4 B6, e46 a Passatom B5.5. Voľba padla na Passat od známeho. E36 som plánoval predať, no priateľka ma prehovárala, že jej sa to auto veľmi páči, že si ho mám porobiť a aspoň budeme mať na čom chodiť na zrazy s kamarátmi. Tak som sa nakoniec dal ukecať a teraz po pár mesiacoch už aj mám pocit, že som dobre spravil. Na aute sa menilo čelné sklo, napinák remeňa s tlmičom vibrácií, zadné tlmiče a struny, spravila sa predná náprava, žhaviče, dostalo novú baterku a alternátor som odniesol jednému pánovi na repas, kde vymenil ložiská (dôvod repasu) a vyjadril sa, že je inak v super stave, tak ho netreba ďalej riešiť. Ovisnutú stropnicu som očalúnil do čiernej látky, predné tapacíre detto, výsledok je úžasný. Trochu neskôr sa mi podarilo vymeniť plechové 15tky so zimnými gumami za mkový nárazník a prahy. Sú to originál diely, prahy boli relatívne v poriadku až na jednu dierku od samorezky. Pregitované, nastriekané, nahodené. Nárazník bol na to trochu horšie, ten bol presknutý na troch miestach. Nakoľko som si povedal, že to auto budem robiť sám, tak som začal googliť o zváraní plastov a podarilo sa. Takže auto už má aj nárazník. Čo kolesá? Celý čas som sníval o nejakých pekných límcových 17tkach, no náhodou som narazil na 16tky (neviem či sú originál) za super cenu, tak som neváhal. A asi som aj dobre spravil, nebude to také tvrdé a aspoň sa to pohne z miesta. Už by som aj zabudol, klíma ktorú trebalo vraj doplniť je opravená, bol utrhnutý spínací vodič na klimakompresore. Natiahnutý nový, a hľa, klíma chladí. Najbližšie budem kupovať štelovák, buď TA alebo JOM. Ktorý a prečo? Nie je to náhodou to isté? Momentálne sa pomaly zbavujeme hrdze, čiže ďalší príspevok už bude dúfam s celkom pekným autom na fotkách.ObrázokObrázok
 
Užívateľov profilový obrázok
Zeky3
Príspevky: 693
Registrovaný: 2.4.2015
Auto: Imola E46
Kraj: Žilinský

Re: E36 318tds, daily za pár šupov

Pondelok, 14. Mája 2018, 20:35

Sewas,
tak snáď to postupne dáš do stavu ako si predstavuješ. To auto už má svoje roky takže je jasné že treba robiť poriadny a dosť častý servis. :smile:
"E36 som plánoval predať, no priateľka ma prehovárala, že jej sa to auto veľmi páči, že si ho mám porobiť a aspoň budeme mať na čom chodiť na zrazy s kamarátmi. " :thumbup: =D>
Tak nech sa darí.
BTW: k tým stelovákom čo si spomínal, za mňa tam daj origo tlmiče čo tam majú byť-Sachs, Meyle, proste dačo ako tak poriadne a budeš mať pokoj.
 
starynovy
Príspevky: 8950
Registrovaný: 10.6.2012
Kraj: Zahraničie

Re: E36 318tds, daily za pár šupov

Pondelok, 14. Mája 2018, 20:45

Ani jeden, lacne stelovaky alebo pruziny len tak nazdarboha hodene do auta jazdia ovela horsie ako funkcna seria. Tvrde a nizke nerovna sa lepsie a rychlejsie. ;)
 
Palko98
Autor témy
Príspevky: 7
Registrovaný: 14.4.2017
Auto: 320i M54 Touring
Kraj: Prešovský

Re: E36 318tds, daily za pár šupov

Pondelok, 14. Mája 2018, 20:58

Toho si som vedomý, ale kedže to nie je auto na denné jazdenie tak ma to až tak netrápi. Ide mi len o to aby auto sadlo dole. A myslím že tento motor ajtak nie je na rýchlu jazdu :lol:

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 23 neregistrovaných