... všetko o BMW ...

Moderátori: Hugino, SmartBastard

obchodna sekcia
 
Jorge
Autor témy
Príspevky: 1
Registrovaný: 24.3.2018
Kraj: Bratislavský

Aktivne zaluzie chladica

Sobota, 24. Marca 2018, 17:17

Dobry den vospolok,

mam na vas jednu otazku, snad niekto poradi. Auto je X5 E70, vpredu pred chladicom ma aktivne zaluzie. Nedavno som zistil, ze tiahlo, kt. pohyb zaluzii ovlada, je z el. motorceka (predpokladam, ze to je el. motorcek) vypadnute a tym padom boli zaluzie stale volne. Tiahlo sa mi podarilo nasadit nazad a mechanicky sa zda byt vsetko prepojene a v poriadku. Moja otazka znie: aka je defaultna poloha zaluzii, ked je auto vypnute a chladne? Totiz to tiahlo sa na osku motorceka (je to stvorhran) da nasadit aj tak, ze su zaluzie zatvorene, aj tak (keby som tiahlo nasadit o 90 stupnov otocene), ze su zaluzie otvorene. Samozrejme, ze poloha moze byt len jedna. Neviem sa na webe dopatrat, v akej polohe maju byt. Princip akivnych zaluzii chapem - ked je motor studeny, tak maju byt zatvorene, aby sa moto co najrychlejsie zahrial (a pripadne aj kuril). Pri pomalom jazdeni mestom a dostatocnej teplote motora sa maju zaluzie otvorit, aby sa chladic chladil. Pri rychlej jazde sa znova zatvaraju, kvoli aerodynamike (a spotrebe, ako vyrobca uvadza). Takze logicky by asi mali byt zaluzie pri studenom vypnutom aute v zatvorenej polohe.

Na druhej strane si viem predstavit, ze system by mal byt istym sposobom fail-safe. Cize, keby sa nieco pokazilo (prerusil privod elektriny, atd.), tak aby sa motor neprehrieval, tak bez privodu elektriny by mali byt zaluzie otvorene. Z tohto hladiska zasa logicky vychadza, ze pri studenom a vypnutom aute by mali zaluzie byt otvorene (ziadna elektrina v ovladacom motorceku, zaluzie v fail-safe polohe). Ked nastartujem, tak sa zaluzie zatvoria a ked sa motor zahreje, tak by sa mali znova otvorit.

Takze, vie niekto, v akej polohe maju pri vypnutom a chladnom aute byt? Nerad by som mal tiahlo v opacnej polohe, ako ma byt a v pripade, ze sa motor zahreje, tak sa nebude mat ako dalej pohnut a motorceku sa nieco stane.

Snad som sa vyjadril jasne. Dakujem za odpovede :)

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných