... všetko o BMW ...

Moderátori: barabas, k33p, Hugino, voMacK

Jazdite na hmlovkach aj ked nie je hmla?

Ano
11 (9%)
Nie
107 (91%)
 
Celkom hlasov: 118
obchodna sekcia
 
Užívateľov profilový obrázok
Lipo69
Príspevky: 1278
Registrovaný: 30.9.2011
Kraj: Žilinský

Re: Jazdite na hmlovkach aj ked nie je hmla?

Streda, 31. Januára 2018, 11:32

§ 32, zákon č. 8/2009 Z.z.:
Predné svetlomety do hmly a zadné svietidlá do hmly vodič smie použiť len za hmly, sneženia alebo za dažďa.

spokojny ?? ako keby to bolo mega rozdiel medzi sk a cz

dalej,

Predné hmlovky sú konštruované tak, aby dokázali doplniť stretávacie alebo diaľkové svetlá, ktoré sú v hmle, v hustom daždi alebo snežení neefektívne. Hmlovky majú väčší rozptyl svetla a kratšiu svietivosť. Práve tieto vlastnosti, ktoré by u stretávacieho svetla znemožňovali jeho funkciu, dovoľujú hmlovkám "podsvietiť" hmlu, ktorá zvyčajne býva redšia nižšie pri vozovke. Nie je potrebné, aby osvetľovali plochu ďalej ako 50 m pred autom. Je to zhruba aj viditeľnosť, pri ktorej sa tieto svetlá odporúča zapnúť.
dalej,
Zákon chápe zníženú viditeľnosť ako viditeľnosť, pri ktorej sa účastníci cestnej premávky dostatočne zreteľne navzájom nevidia, ani keď nevidia predmety na ceste, najmä od súmraku do svitania, za hmly, sneženia, dažďa a v tuneli.Nikde som nepisal ze sa maju pouzivat v kolone, to ze sa nemaju ci nesmu pouzivat v dazdi je dalsia blbost.

Ocividne pouzivanie hmloviek tu je pre niekoho ako raketova veda, staci pochopit pointu a to ze ked su VYRAZNE zhorsene podmienky tak sa treba nastavit tak aby ma bolo vidno co najlepsie, ked ste vo velmi hustej hmle ste radi ak zbadate auto do 30 metrov pred vami a to ze vas niekto oslepi nehrozi

ps na vyklad zakona, ci vyznam slov a gramaticke chyby tu uz nebudem odpovedat
Naposledy upravil/-a Lipo69 v Streda, 31. Januára 2018, 12:58, upravené celkom 1 krát.
F11 530 dx
Ex E60 530 xi fl
Ex E46 320 d fl

I call my car the pussy wagon, because it's where I go to cry
 
Užívateľov profilový obrázok
kompre
Príspevky: 899
Registrovaný: 29.10.2012
Auto: ex E90 325i
Kraj: Žilinský

Re: Jazdite na hmlovkach aj ked nie je hmla?

Streda, 31. Januára 2018, 12:09

Lipo :) pouzivaj podla svojho vedomia a svedomia, ako vsetci, sviet si, nech ta vsetci vidia a bud spokojny.
Neviem co ta pobavilo na tom, aku funkciu maju predne hmlovky, o tych som hovoril v suvislosti s podsvietenim hmly. A o tom ze ked je hmla ako svina, tak mozes skusat zapinat vsetko mozne a a vidiet ta aj tak nebude a este seba oslnujes/oslepujes svetlom odrazanym od hmly. Nezazil si nikdy nic taketo?

sak to sam uvadzas v tom utrzku z clanku na sme-cku
"Predné hmlovky sú konštruované práve tak, aby dokázali doplniť stretávacie alebo diaľkové svetlá, ktoré sú v hmle alebo hustom daždi alebo snežení neefektívne. Hmlovky majú väčší rozptyl svetla a kratšiu svietivosť, a môžu byť umiestnené nižšie oproti stretávacím svetlometom (tie musia byť min. 500 mm a max. 1200 mm nad povrchom).
Práve tieto vlastnosti, ktoré by u stretávacieho svetla znemožňovali jeho funkciu, dovoľujú hmlovkám "podsvietiť" hmlu, ktorá zvyčajne býva redšia nižšie pri vozovke. Nie je potrebné, aby osvetľovali plochu ďalej ako 50 m pred autom. Je to zhruba aj viditeľnosť, pri ktorej sa tieto svetlá odporúča zapnúť."

O prinose zlepsenej viditelnosti teba, ako pouzivatela nikto nepochybuje, pochybujeme o vhodnosti pouzitia v roznych podmienkach. Toto je debata na dlho, kazdy ma svoju mieru vnimania znizenej viditelnosti.

PS: ty chapes kedy ich mas pouzit, my chapeme kedy ich mame pouzit, tak neviem co sa tak rozculuje a prskas tu okolo seba, ak si sa nenasiel v hejtoch tak je to zbytocne (hejty smerovali na expertov, ktori pouzivaju hmlovky v zhustenej premavke, ze jasneho dna, jasnej noci, zamraceneho dna, zamracenej noci, dazda v noci, snezenia, normalnej hmle, kde to absolutne nie je potrebne, lebo stale pred sebou dostatocne vidis voziadla a ti za tebou vidia teba, proste v zbytocnych pripadoch
 
Užívateľov profilový obrázok
Lipo69
Príspevky: 1278
Registrovaný: 30.9.2011
Kraj: Žilinský

Re: Jazdite na hmlovkach aj ked nie je hmla?

Streda, 31. Januára 2018, 13:00

dobre balim to, len som nechapal co nie je na tom jasne
F11 530 dx
Ex E60 530 xi fl
Ex E46 320 d fl

I call my car the pussy wagon, because it's where I go to cry
 
Užívateľov profilový obrázok
Killo
Príspevky: 1223
Registrovaný: 15.5.2008
Auto: lexaurin
Kraj: Trnavský
Bydlisko: Trnava & okolie

Re: Jazdite na hmlovkach aj ked nie je hmla?

Štvrtok, 1. Februára 2018, 00:22

iba taka pikoska - natrafil som na dialnici na uplneho frajera, ktory to fakt vychytal. Vo velmi jemnej hmle (ak to tak mozme nazvat) isiel na DENNOM svieteni + predne zadne hmlovky. Cize vpredu kvazi stretavacky + hmlovky, vzadu iba hmlovky. Nevedel som ze taketo kombo niekto dokaze vychytat :D
,,ale o tom my slovaci sme, nam sa robit nechce, tu vsetci chceme byt pravnici, doktori, politici, alebo minimalne lokalny majitelia zemegule. a na to potrebujeme minimalne najlepsie auto (ale za dobre peniaze) a tym napr BMW urcite je." (© Duffy)
 
Užívateľov profilový obrázok
Zarrick
Príspevky: 1324
Registrovaný: 13.8.2016
Auto: E92
Kraj: Košický
Bydlisko: Oberungarn

Re: Jazdite na hmlovkach aj ked nie je hmla?

Štvrtok, 1. Februára 2018, 07:57

"Jazdite na hmlovkach aj ked nie je hmla?"

Definuj "nie je hmla". Hmlovky zapínam za zhoršenej viditeľnosti. V obciach ak nie je hmla hneď vypínam, rovnako aj v kolónach, hneď vypínam predné aj zadné hmlovky. Snáď všetci sme už stretli kkta, čo pred vami odmieta vypnúť zadné hmlovky čo svietia jak pyča a vy naňho musíte blikať diaľkovými aby sa blbec uvedomil.
#M41D17(ex) #M52B20(ex) #M43B19(ex) #M47TUD20(kompot) #M57D30TÜ2TOP(E92) #M57D30TÜ(X3)
 
Užívateľov profilový obrázok
tominno
Príspevky: 57
Registrovaný: 27.3.2017
Auto: e 39 525 tds 1998
Kraj: Trenčiansky

Re: Jazdite na hmlovkach aj ked nie je hmla?

Štvrtok, 1. Februára 2018, 10:44

nedá sa povedať, presne kedy, ale zapnem ich už fakt keď nevidím, no nie je to za každej hmly
pumpa môj druhý domov
 
mexican
Príspevky: 3925
Registrovaný: 12.8.2011
Auto: modré géčko
Kraj: Trenčiansky
Bydlisko: bazmekistan

Re: Jazdite na hmlovkach aj ked nie je hmla?

Štvrtok, 1. Februára 2018, 10:53

Ja mám niekedy pocit, že za mierného dažďa, keď je vidno na kilometre ďaleko tak má hmlovky zapnuté podstatne viac áut ako za hmly.

Ja osobne predné hmlovky zapínam výnimočne, lebo zo skúseností sa mi fakt málokedy stalo že by tie svetlá nejako výrazne pomohli.
Zadné zapínam väčšinou iba v hmle a vtedy zníženú viditeľnosť hodnotím iba subjektívne podľa toho do akej diaľky vidím ostatné autá idúce predo mnou.
Pokiaľ iba prší, tak to musí byť fakt total prietrž mračien aby nebolo vidno predo mňa povedzme na 100 metrov.
Ex: Honda Accord 2.0iS (CC7), Audi A4 2.8 quattro (B5), BMW 320d touring E46, BMW 535i touring F11 Príbeh, Audi A6 Avant 3.0 TDI quattro (C7)
BMW 540xi touring G31 - socka s odvetranými sedačkami.
Obrázok
 
Užívateľov profilový obrázok
airbone
Príspevky: 6528
Registrovaný: 5.5.2007
Auto: F25 X3
Kraj: Prešovský
Bydlisko: doma

Re: Jazdite na hmlovkach aj ked nie je hmla?

Štvrtok, 1. Februára 2018, 10:59

niekto vidi hmlu vacsinu svojho zivota. preto jazdi s hmlovkami aj ked hmla nieje
 
Užívateľov profilový obrázok
Fuxxo
Príspevky: 11974
Registrovaný: 25.1.2011
Auto: M340i / E38 / E53
Kraj: Nitriansky
Bydlisko: TNV

Re: Jazdite na hmlovkach aj ked nie je hmla?

Štvrtok, 1. Februára 2018, 16:50

Zarrick napísal:
"Jazdite na hmlovkach aj ked nie je hmla?"

Definuj "nie je hmla". Hmlovky zapínam za zhoršenej viditeľnosti. V obciach ak nie je hmla hneď vypínam, rovnako aj v kolónach, hneď vypínam predné aj zadné hmlovky. Snáď všetci sme už stretli kkta, čo pred vami odmieta vypnúť zadné hmlovky čo svietia jak pyča a vy naňho musíte blikať diaľkovými aby sa blbec uvedomil.
ja som zazil aj takeho/taku uz, co som mu svietil permanentne so 4mi ledkovymi dialkovymi na 4ke (ked uz blikanie nezaberalo), a aj tak nic. :-D to je na psychiatriu

mexican napísal:
Ja mám niekedy pocit, že za mierného dažďa, keď je vidno na kilometre ďaleko tak má hmlovky zapnuté podstatne viac áut ako za hmly.

Ja osobne predné hmlovky zapínam výnimočne, lebo zo skúseností sa mi fakt málokedy stalo že by tie svetlá nejako výrazne pomohli.
Zadné zapínam väčšinou iba v hmle a vtedy zníženú viditeľnosť hodnotím iba subjektívne podľa toho do akej diaľky vidím ostatné autá idúce predo mnou.
Pokiaľ iba prší, tak to musí byť fakt total prietrž mračien aby nebolo vidno predo mňa povedzme na 100 metrov.
ja zas musim uznat ze ked je velka hmla alebo silny sneh, tak prvykrat v zivote, predne hmlovky na 4ke robia viditelny rozdiel, ale to su ledkove hmlovky, za dazda nikdy ziadny rozdiel na ziadnom aute
Obrázok
IG: @fuxxo_works_garage
YT: TheFuxxoWorksGarage

G20 M340i 2020 275kW
E38 735i 1999 175kW
E53 X5 30d 2002 135kW
ex: F32 420d Coupe 2016 140kW
ex: E63 650i Coupe 2006 270kW
ex: E34 520i Touring 1994 142kW
ex: E39 530d 2001 142kW
ex: E46 330da Touring 150kW
 
Užívateľov profilový obrázok
EBOLA
Príspevky: 4381
Registrovaný: 3.10.2007
Auto: E46 325xiT, mini 1,6
Kraj: Banskobystrický

Re: Jazdite na hmlovkach aj ked nie je hmla?

Sobota, 10. Februára 2018, 10:16

Ja okrem obvyklého použitia (keď je mlieko zapínam predné lebo existujú blázni ktorí predbiehajú a nerád by som bol keby ma zbadal v poslednej chvíli) zapínam aj v inej situácii. Počas obdobia keď tie chlpaté svine ľúbia migrovať cez cestu. Už som mal tú česť trafiť líšku a pár krát som uvidel srnku v poslednej chvíli. Teda hlavne jeseň/zima večer zapínam predné aby som osvetlil krajnicu no keď ide oproti auto hneď vypínam...

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných