... všetko o BMW ...

Moderátori: alfi666, BinKooL, fox1k

reklamne predmety bmwklub.sk
 
xirob
Autor témy
Príspevky: 9
Registrovaný: 29.8.2017
Auto: BMW E46 1998
Kraj: Bratislavský

Výbija baterku

Utorok, 12. Decembra 2017, 13:36

Ahojte,
Mám trochu problém s baterkou. Vždy po vypnutí motora večer, ráno auto nenaštartujem kvôli vybitej baterke. Začal som to trochu sledovať a čo som zistil. Baterku som vytiahol, je úplne nová, nabil som ju naplno. Vložil, zapol na prístrojovke kontrolu napätia ukazovalo 12,5V (nabitá). Všetko som pred vypnutím motora pozhasínal, rádio, kúrenie ... Ráno pred naštartovaním som znova pozrel napätie a bolo 11,6V, čiže vybitá. Naštartoval som s iným autom cez káble a zistil som, že kúrenie je odrazu zapnuté, ale na úplnom minime prúdenia. Moja otázka znie, môže za vybíjanie baterky regulátor (ježko) ? Totiž lebo vymienal som ho toto leto keď mi kolísali otáčky, tak som kúpil nový z Meyle, čo vtedy vyriešilo problém a doteraz idú otáčky prúdenia vzduchu v poriadku. Mohol teda odísť tento skoro nový a zapína sa po vypnutí motora po nejakej dobe ? Lebo v aute som sa skúsil zamknúť a čakal som polhodinu ale nič nebolo počuť.

Ďakujem za názory.
 
PetoK
Príspevky: 9685
Registrovaný: 11.7.2007
Kraj: Žilinský

Re: Výbija baterku

Utorok, 12. Decembra 2017, 13:44

V prvom rade, odber z bat sa takto nemeria ale treba merat v serii ampérmetrom. A kludne moze byt jezek KO, kedze si kupil zrejme cinsky fake. Kup si original BEHR alebo BMW a pojde to ok.
 
Užívateľov profilový obrázok
janest
Príspevky: 675
Registrovaný: 9.5.2010
Auto: E 46 318i Touring
Kraj: Prešovský

Re: Výbija baterku

Utorok, 12. Decembra 2017, 15:28

Baterka hneď po nabití musí mať viac ako 12,5 V. Ale OK = 12,4 V je norma. Ak je regulátor vadný tak ju dostatočne nenabíja počas jazdy. Táto info tu chýba koľko dáva, ak je to menej ako 13 V je zle ( mal by dávať cez 14 V ) ! Taktiež záleží na tom aká silná je to baterka. Potom vysoký prechodový odpor na + vodiči k batérií ( zvykne sa povoliť ).
Zmerať kľudový odber batérie , nezabudnúť že auto sa uspí až po cca 10 min. Potom ísť po odberoch poistiek a dopátrať sa ktorý spotrebič odoberá najviac prúdu. Môj osobný tip je poddimenzovaná autobatéria a zlý regulátor a z toho plynúce nedostatočné dobíjanie ako aj (možno) krátke trasy.
P.S.: nie kúrenie ale ventilátor sa vždy zapne po naštartovaní ( dva paličky ) tak to má byť a merací prístroj do zapaľovača stojí cca 5 €. Daj presnejšie parametre ako aj to o aký typ E 46 ide, potom ti niekto skôr poradí.
 
xirob
Autor témy
Príspevky: 9
Registrovaný: 29.8.2017
Auto: BMW E46 1998
Kraj: Bratislavský

Re: Výbija baterku

Utorok, 12. Decembra 2017, 16:43

Ďakujem za odpovede.
Je to BMW 318i 87kW, baterka je VARTA blue dynamic 60Ah 540A, bola zvolená podľa vyhladávaču baterií na stránke varty. Nabíjanie počas jazdy je OK 14V. Takže chápem to tak, že dve paličky ventilárou sa proste po štarte zapnú automaticky, takže potom chyba v ježkovi asi nebude, lebo inak ide ventilátor v poriadku. Vyskúšam teda odpájať tie poistky a snáď prídem na to, čo to je.
 
Užívateľov profilový obrázok
janest
Príspevky: 675
Registrovaný: 9.5.2010
Auto: E 46 318i Touring
Kraj: Prešovský

Re: Výbija baterku

Utorok, 12. Decembra 2017, 17:42

Nie, najskôr musíš zmerať kľudový odber z autobatérie. Nejaký základný odber je tam stále, napr. kvôli centrálu alebo alarmu. Keď je to OK tak desatinách ampéroch. A potom pozor na neautorizované dorábky, napr. aktívny subwoofer a podobné zdrby zapojené na živý drát. A hlavne vybrať všetko zo zapaľovača cigariet, vpredu a u niektorých aj vzadu. Meranie prúdov na poistkách bez riadného meráka je na šľaktrafenie. Odporúčam si zadovážiť taký čo zasunieš konekror miesto poistky alebo si vyrobiť zo starej poisty kábel do multimetra. Musíš sedieť v uzavretom a zamknutom aute alebo to nasimulovať a počkať až elektronika zaspí po 10 min. Pokiaľ by bol odber z batérie v norme tak už len diodový mostík v alternátore ma napadá. Mám stejnú motorizáciu ale bateriu podstane silnejšiu, tuším 72 Ah 720A ale bez tabuliek len zo zvyku.
 
Užívateľov profilový obrázok
19palec05
Príspevky: 545
Registrovaný: 31.3.2009
Auto: e46,320d touring
Kraj: Trnavský

Re: Výbija baterku

Utorok, 12. Decembra 2017, 18:44

Nazdar, ja len k tomu ze ked vypnem ventilátor uplne ze zhasne a zhasnem motor nikdy sa mi este nezapol sam po nastartovani, vzdy je tak ako som ho nechal,iba ak mam pustene auto,vtedy si robi co chce. Je to na 320d 110kw 2002. K tomu odberu, ja typujem radio alebo klimatronik,skus odpojit Na noc a uvidis aj bez merania ak nevieš alebo nemas s cim.
 
xirob
Autor témy
Príspevky: 9
Registrovaný: 29.8.2017
Auto: BMW E46 1998
Kraj: Bratislavský

Re: Výbija baterku

Utorok, 12. Decembra 2017, 19:46

Vyskusam teda ešte odpojiť to rádio a klimatronik. Možno skúsim dočasne zohnať aj nového ježka a vymením. Pokiaľ bude stále problém, idem merať ten kludový odber a potom prebehnúť tie poistky, ale to skôr s niekým skúsenejšim ako som ja.
Keď budem vedieť viac napíšem.
Ďakujem za rady.
 
Užívateľov profilový obrázok
19palec05
Príspevky: 545
Registrovaný: 31.3.2009
Auto: e46,320d touring
Kraj: Trnavský

Re: Výbija baterku

Utorok, 12. Decembra 2017, 20:06

xirob napísal:
Vyskusam teda ešte odpojiť to rádio a klimatronik. Možno skúsim dočasne zohnať aj nového ježka a vymením. Pokiaľ bude stále problém, idem merať ten kludový odber a potom prebehnúť tie poistky, ale to skôr s niekým skúsenejšim ako som ja.
Keď budem vedieť viac napíšem.
Ďakujem za rady.

Mozes ešte skusit odpojit aj samotného jezka ked mas podozrenie ze to je tym.
 
Užívateľov profilový obrázok
janest
Príspevky: 675
Registrovaný: 9.5.2010
Auto: E 46 318i Touring
Kraj: Prešovský

Re: Výbija baterku

Streda, 13. Decembra 2017, 01:53

Gúgeľ je plný článkov ako zmerať odber z baterky ale asi je lepšie rozobrať polku auta ](*,)
A prípadne pozri na odkládací šuplík pred spolujazdcom či sa v ňom stále nesvieti #-o
 
Užívateľov profilový obrázok
19palec05
Príspevky: 545
Registrovaný: 31.3.2009
Auto: e46,320d touring
Kraj: Trnavský

Re: Výbija baterku

Streda, 13. Decembra 2017, 08:46

janest napísal:
Gúgeľ je plný článkov ako zmerať odber z baterky ale asi je lepšie rozobrať polku auta ](*,)
A prípadne pozri na odkládací šuplík pred spolujazdcom či sa v ňom stále nesvieti #-o
Ak aj zmeria ze ma vysoky odber tak ci tak musí odpajat a hladat kde. Ak si to zmerat nevie a ani nemá cim tak odpojit si to dokaze aj sam a uvidi
 
xirob
Autor témy
Príspevky: 9
Registrovaný: 29.8.2017
Auto: BMW E46 1998
Kraj: Bratislavský

Re: Výbija baterku

Streda, 13. Decembra 2017, 09:42

Ale nie tak najskôr určite zmeriam odber, aj keď nemám multimeter ale ten kúpim za celkom lacno a zíde sa aj do budúcna. Nemá zmysel rozoberať, pokiaľ je možno baterka zlá. Zmeriam a prídem s čislom, koľko sa má tak bežne pohybovať odber v mA, niekde som čítal že tak 20-40mA. Na aute nie sú žiadne navyše dorábky.
 
PetoK
Príspevky: 9685
Registrovaný: 11.7.2007
Kraj: Žilinský

Re: Výbija baterku

Streda, 13. Decembra 2017, 09:44

Najprv si nastuduj, ako sa to vôbec mera a ako auto zaspava.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 16 neregistrovaných