... všetko o BMW ...

Moderátori: barabas, alfi666, jkk

reklamne predmety bmwklub.sk
 
mmaattoo
Autor témy
Príspevky: 11
Registrovaný: 26.11.2016
Auto: BMW Z3
Kraj: Prešovský

Nejde strecha na Z3

Štvrtok, 18. Mája 2017, 13:34

Ahojte, možno to sem nepatrí, vopred sa ospravedlňujem.

Mám problém so strechou na svojej Z3ke. Ide o to, že vo vypínači je 5 káblov, 2 sú pre podsvietenie -OK
jeden je na ovládanie relátka pre posuv strechy dole
jeden je na ovládanie relátka pre posuv strechy hore
a posledný by mal byť spoločný + 12V pre obe relátka na zopnutie cievky. Kábel je OK - premeral som ho pipákom medzi vypínačom a konektorom pri pumpe. Taktiež aj mikro spínač v streche je ok, ten pekne pracuje a tento posledný kábel prerušuje. Problém je v tom, že na tom kábli nemám 12V. Neviem sa dopátrať, kde ten kábel ide. Som v koncoch. Prosím poradťe.

Ďakujem
 
Užívateľov profilový obrázok
airbone
Príspevky: 6543
Registrovaný: 5.5.2007
Auto: F25 X3
Kraj: Prešovský
Bydlisko: doma

Re: Nejde strecha na Z3

Štvrtok, 18. Mája 2017, 22:15

do toho vypinaca neide ziadne napajanie, pretoze to ide do tych relatiek a prepinac ich len prepoji na kostru.
Pin 1 na vypinaci je kostra GND, 2ka tak isto ale cez mikrovypinac. Pin 4 je terminal 58g, cize podsvetlenie tlacidiel od lichtmodulu, a 3 a 5 vedu k relatkam. +12V ide priamo na relatka, a ovladaci prepinac strechy ich len pripoji ku kostre cez 3 a 5, bud jedno alebo druhe. Takze ak je v polohe neutralnej, tak na tom poslednom kabli nenameras nic, teda ten kablik co sa na nom pokusas namerat +12v, je kostra. A kostra oproti kostre - tam nenameras nic.... :)
ved mrkni do schemy,
v pdf, je to schema electro hydraulic convertible top (v pdf dokumente strany 179 a 180).
Prílohy
2000 BMW Z3 - M Roadster - Z3 - M Coupe Electrical Troubleshooting Manual.pdf
(4.47 MiB) 98 stiahnutí
 
mmaattoo
Autor témy
Príspevky: 11
Registrovaný: 26.11.2016
Auto: BMW Z3
Kraj: Prešovský

Re: Nejde strecha na Z3

Sobota, 20. Mája 2017, 08:27

Ahoj, vďaka za odpoveď. Ale po dlhom meraní a skúšaní som zistil že nepíšeš pravdu.
Relatka aby sa zopli potrebujú +12v a gnd. A oni zopnu potom silový obvod na ovládaníe strechy. Teda ja som skúsil na ten pin ako som tvrdil že nenameram +12v priviesť týchto 12v a čuduj sa svete strecha chodí hore dole. Len je problém v tom, že aj keď zopne mikrospibac tak sa dá stále strecha ovládať pretože ten práve prerušuje toto napätie. Teda chyba je tam že do toho vipinaca potrebujem dostať to napätie 12v. Keby tam bola zem tak to ani nepohne lebo by som mal na cievke relatka zem-zem.
 
Užívateľov profilový obrázok
airbone
Príspevky: 6543
Registrovaný: 5.5.2007
Auto: F25 X3
Kraj: Prešovský
Bydlisko: doma

Re: Nejde strecha na Z3

Sobota, 20. Mája 2017, 11:59

Na ktory pin? povedz cislo pinu. Neviem, ale ked sa pozries do schemy, tak tam je to vsetko nakreslene co a kam ide a tam je to cierne na bielom. Tak sa pozri co ide na kostru a co je od coho napajane. Ale ziadnych 12V napriamo na ten prepinac neide, teda okrem podsvetlenia na pin 4. Takze spravne by si mal namerat napatie +12V na pine 5 a 3, ale oproti pinu 1 alebo 2, ale len ak bude prepinac v jednej z pracovnych poloh.

A este je tam vec - ked si si vsimol, ze to pracuje len ak je stlaceny brzdovy pedal. Ak nie je pedal stlaceny, tak je obvod bez stavy. Svietia ti brzdove svetla?
 
Užívateľov profilový obrázok
VLADKY242
Príspevky: 3706
Registrovaný: 11.6.2007
Bydlisko: Bratislava

Re: Nejde strecha na Z3

Sobota, 20. Mája 2017, 21:13

Presne ako píše Airbone .Chýba ti napájanie tých relátok. Vypínač zopína na mínus pol.
 
mmaattoo
Autor témy
Príspevky: 11
Registrovaný: 26.11.2016
Auto: BMW Z3
Kraj: Prešovský

Re: Nejde strecha na Z3

Nedeľa, 21. Mája 2017, 13:19

Áno veď na schéme to je tak, ale mne to v aute nefunguje podľa tej schémy ale tak ako som napísal ja.
Musel sa v Tom niekto vŕtať pretože mi to funguje presne opačne. Keď stlačíte pedál vtedy sa obvod preruší. Keď je uvoľnení tak vtedy to ide. Je to cele zle .

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných