... všetko o BMW ...

Moderátori: barabas, k33p, Hugino, voMacK

obchodna sekcia
 
matu_ch
Autor témy
Príspevky: 74
Registrovaný: 10.1.2017
Auto: BMW e46 330Ci
Kraj: Bratislavský

jazda na D1 v 3 jazdnych pruhoch

Pondelok, 15. Mája 2017, 20:37

Zdravim,

Bol som na skoleni ohladom dopravy a tam som sa dozvedel jednu, pre mna dost zaujimavu info, ze ak ide vozidlo iduce v pravom jazdnom pruhu po dialnici s 3ma jazdnymi pruhmi a chce sa preradit do stredneho pruhu tak ma prednost pred vozidlami iduce v strednom pruhu. Avsak ked sa radi zo stredneho do laveho pruhu, uz musi dat prednost vozidlam v lavom pruhu... Neveril som na vlastne usi co som sa dozvedel a dodnes to nechapem. AK ide auto napr. 90 v pravom pruhu a pichne sa do laveho pruhu kde ide auto aspon 110 tak podla mna nastava mensi problem. V autoskole ma taketo neucili a na internete som nic nenasiel. Co si o tom myslite vy? Poculi ste uz nieco take?
pezinok a okolie
 
Užívateľov profilový obrázok
PristineShip
Príspevky: 3084
Registrovaný: 11.7.2016
Kraj: Trenčiansky

Re: jazda na D1 v 3 jazdnych pruhoch

Pondelok, 15. Mája 2017, 21:12

(6) Vodič pri prechádzaní z jedného jazdného pruhu do druhého jazdného pruhu je povinný dať prednosť v jazde vodičovi jazdiacemu v jazdnom pruhu, do ktorého prechádza; pritom je povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy. Tam, kde sa dva jazdné pruhy zbiehajú do jedného jazdného pruhu tak, že nie je zrejmé, ktorý z nich je priebežný, vodič jazdiaci v ľavom jazdnom pruhu je povinný dať prednosť v jazde vodičovi v pravom jazdnom pruhu; to neplatí, ak ide o striedavé radenie upravené príslušnou dopravnou značkou.

(7) Na ceste s troma jazdnými pruhmi vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy je vodič prechádzajúci z ľavého jazdného pruhu do stredného jazdného pruhu povinný dať prednosť v jazde vodičovi prechádzajúcemu do stredného jazdného pruhu z pravého jazdného pruhu; takýto postup sa vzťahuje primerane pri prechádzaní z ľavých jazdných pruhov do stredných jazdných pruhov na ceste so štyrmi alebo s viacerými jazdnými pruhmi vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy.
 
Užívateľov profilový obrázok
triksač
Príspevky: 26
Registrovaný: 20.1.2017
Auto: BMW X5
Kraj: Žilinský

Re: jazda na D1 v 3 jazdnych pruhoch

Utorok, 16. Mája 2017, 11:57

Normalne som sa v tom co si napisal stratil a ostal vo mne poriadny misung. Ak by som sa mal takto radit, chvilu by mi trvalo kym si na to zvyknem, no podla mna je realita radenia niekde uplne inde
Vsetko sa zacina snom
 
Užívateľov profilový obrázok
ViktorDDD
Príspevky: 9790
Registrovaný: 22.2.2009
Auto: BMW E34 525 TDS
Kraj: Bratislavský
Bydlisko: Kr.Chlmec a BA

Re: jazda na D1 v 3 jazdnych pruhoch

Utorok, 16. Mája 2017, 13:21

v skratke, stredny pruh je volny, ide auto v lavom a druhe v pravom, aby sa nezrazili tak najprv sa moze zaradit do stredneho ten z prava a potom ten z lava, co mi pride aj logicke, ked si valim v lavom pruhu tak preco by som mal obmedzit toho druheho v pravom ktory by rad obehol ten kamion tym ze mu vojdem do stredneho pruhu . . .

ale na tej slavnej trojprudovej D1 neplati nic, tam si kazdy ide ako chce . . .
F31 330d estorilblau
R1100S
ex E34 525tds calypsorot
ex E39 540iA dunkelblau
"A rare combination of sportiness and refinement, like two cars in one..."
 
matu_ch
Autor témy
Príspevky: 74
Registrovaný: 10.1.2017
Auto: BMW e46 330Ci
Kraj: Bratislavský

Re: jazda na D1 v 3 jazdnych pruhoch

Utorok, 16. Mája 2017, 14:05

Asi som to komplikovane napisal :D... v hre su stredny pruh a krajny(pravy) pruh.

"Auto jazdiacie v pravom pruhu ma prednost pred autom iducim v strednom pruhu(nie v lavom)"

To znamena, ze auto prechadzajuce do stredneho pruhu z praveho by malo mat prednost pred autom iducim v strednom pruhu... toto som pocul na tom skoleni a ide mi o to ci to je pravda alebo nie lebo pride mi to trosicku nelogicke a nebezpecne
pezinok a okolie
 
Užívateľov profilový obrázok
PristineShip
Príspevky: 3084
Registrovaný: 11.7.2016
Kraj: Trenčiansky

Re: jazda na D1 v 3 jazdnych pruhoch

Utorok, 16. Mája 2017, 14:35

cele znenie zo zakona o cestnej premavke - cast Jazda v jazdnych pruhoch
Vidis tam niekde nieco o prednosti pre vozidla z praveho pruhu?

Jazda v jazdných pruhoch
(1) Mimo obce na ceste s dvoma alebo s viacerými jazdnými pruhmi vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy sa jazdí v pravom jazdnom pruhu. V ostatných jazdných pruhoch sa smie jazdiť, ak je to potrebné na obchádzanie, predchádzanie, otáčanie alebo na odbočovanie.
(2) Mimo obce na ceste s troma alebo s viacerými jazdnými pruhmi vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy smie vodič nákladného automobilu s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou presahujúcou 3 500 kg, vodič jazdnej súpravy, ktorej celková dĺžka presahuje 7 m, vodič zvláštneho motorového vozidla a vodič motocykla s najväčšou konštrukčnou rýchlosťou do 45 km h-1 použiť na predchádzanie výhradne druhý jazdný pruh od pravého okraja vozovky; v ostatných jazdných pruhoch smie jazdiť, ak je to potrebné na obchádzanie, otáčanie alebo na odbočovanie.
(3) V obci na ceste s dvoma alebo s viacerými jazdnými pruhmi vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy smie vodič vozidla použiť na jazdu ktorýkoľvek jazdný pruh; to neplatí pre vodiča uvedeného v odseku 2, na ktorého sa vzťahujú pri jazde v obci odseky 1 a 2.
(4) Ak je na ceste s dvoma a alebo s viacerými jazdnými pruhmi v jednom smere jazdy taká hustá premávka, že sa utvoria súvislé prúdy vozidiel, v ktorých vodič motorového vozidla môže jazdiť len takou rýchlosťou, ktorá závisí od rýchlosti vozidiel idúcich pred ním, vozidlá môžu ísť súbežne vedľa seba (ďalej len „súbežná jazda“). Pri súbežnej jazde sa nepovažuje za predchádzanie, ak vozidlá idú v jednom z jazdných pruhov rýchlejšie ako vozidlá v inom jazdnom pruhu.
(5) Ak by vozidlá idúce v obci súčasne vo všetkých jazdných pruhoch bránili v jazde rýchlejšie idúcemu vozidlu, vodič, ktorý jazdí v ľavom jazdnom pruhu, je povinný ho čo najskôr uvoľniť; to neplatí, ak vodič používa ľavý jazdný pruh na obchádzanie, odbočovanie, otáčanie alebo predchádzanie.
(6) Vodič pri prechádzaní z jedného jazdného pruhu do druhého jazdného pruhu je povinný dať prednosť v jazde vodičovi jazdiacemu v jazdnom pruhu, do ktorého prechádza; pritom je povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy. Tam, kde sa dva jazdné pruhy zbiehajú do jedného jazdného pruhu tak, že nie je zrejmé, ktorý z nich je priebežný, vodič jazdiaci v ľavom jazdnom pruhu je povinný dať prednosť v jazde vodičovi v pravom jazdnom pruhu; to neplatí, ak ide o striedavé radenie upravené príslušnou dopravnou značkou.
(7) Na ceste s troma jazdnými pruhmi vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy je vodič prechádzajúci z ľavého jazdného pruhu do stredného jazdného pruhu povinný dať prednosť v jazde vodičovi prechádzajúcemu do stredného jazdného pruhu z pravého jazdného pruhu; takýto postup sa vzťahuje primerane pri prechádzaní z ľavých jazdných pruhov do stredných jazdných pruhov na ceste so štyrmi alebo s viacerými jazdnými pruhmi vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy.
(8) Ak je na zaraďovanie do priebežného jazdného pruhu zriadený pripájací pruh, je vodič povinný pred zaradením sa do priebežného jazdného pruhu použiť tento pruh. Vodič pri zaraďovaní z pripájacieho pruhu do priebežného pruhu je povinný dať prednosť v jazde vodičovi idúcemu v priebežnom pruhu.
(9) V obci sa nepovažuje za predchádzanie, keď vozidlá v jednom jazdnom pruhu idú rýchlejšie ako v inom jazdnom pruhu.
(10) Ak je pri súbežnej jazde v niektorom jazdnom pruhu prekážka cestnej premávky, vodič vozidla idúceho vo voľnom jazdnom pruhu je povinný umožniť vodičovi prvého vozidla nachádzajúceho sa v jazdnom pruhu, v ktorom je prekážka, jej obídenie, ak ten dáva znamenie o zmene smeru jazdy. Vodič obchádzajúci prekážku pritom nesmie ohroziť vodiča jazdiaceho vo voľnom jazdnom pruhu.
(11) Ak jazdné pruhy nie sú na vozovke vyznačené, jazdným pruhom sa rozumie časť vozovky dovoľujúca jazdu vozidiel s troma a viacerými kolesami v jazdnom prúde za sebou.
 
Užívateľov profilový obrázok
ice.blade
Príspevky: 6519
Registrovaný: 14.7.2008
Kraj: Bratislavský

Re: jazda na D1 v 3 jazdnych pruhoch

Utorok, 16. Mája 2017, 15:42

Vzdy davas prednost autam v pruhu do ktoreho sa ides zaradit kedze je to priebezny okrem pripadu hore spomenutom tzn ak je stredny pruh volny a auto v pravom dava znamenie ze ide do stredu ma prednost (BA obchvat je asi vynimkou kedze sa tam zvacsa dava prednost lavemu alebo sa aplikuje pravidlo rychlejsieho/vacsieho auta) :-D
 
Užívateľov profilový obrázok
ViktorDDD
Príspevky: 9790
Registrovaný: 22.2.2009
Auto: BMW E34 525 TDS
Kraj: Bratislavský
Bydlisko: Kr.Chlmec a BA

Re: jazda na D1 v 3 jazdnych pruhoch

Utorok, 16. Mája 2017, 19:50

matu_ch napísal:
Asi som to komplikovane napisal :D... v hre su stredny pruh a krajny(pravy) pruh.

"Auto jazdiacie v pravom pruhu ma prednost pred autom iducim v strednom pruhu(nie v lavom)"

To znamena, ze auto prechadzajuce do stredneho pruhu z praveho by malo mat prednost pred autom iducim v strednom pruhu... toto som pocul na tom skoleni a ide mi o to ci to je pravda alebo nie lebo pride mi to trosicku nelogicke a nebezpecne

ked sem vlozis este nejaky ten paragraf zo zakona kde je toto napisane tak aj uverim
F31 330d estorilblau
R1100S
ex E34 525tds calypsorot
ex E39 540iA dunkelblau
"A rare combination of sportiness and refinement, like two cars in one..."
 
Užívateľov profilový obrázok
pistacik11
Príspevky: 4114
Registrovaný: 5.12.2009
Auto: 4 kolesa ma
Kraj: Zahraničie

Re: jazda na D1 v 3 jazdnych pruhoch

Utorok, 16. Mája 2017, 20:03

ViktorDDD napísal:
ked sem vlozis este nejaky ten paragraf zo zakona kde je toto napisane tak aj uverim

Tak na d1 by to bolo aj celkom logické, keď si zoberieš situáciu, žeby tam niesu odstavné pruhy, tak v pravom pruhu zostane niekto stať pre poruchu, a za ním ide pár áut, prvé sa uhne, druhé to odstavené auto zbadá neskoro, tak sa nemá kde uhnuť, len do stredného pruhu.

Po ďalšie bežná situácia na 3 prudovej ceste, v pravo ide kamión, za ním osobak, ty ideš v strednom pruhu, osobak chce obehnut kamión, hodí Blinker, a ty sa mu uhnes do ľavého pruhu. Nikto nie je obmedzený

Ono nestudoval som zákony, či to tak je, ale tak by to malo fungovať
E65 745i pribehy-nasich-aut/e39-523i-winterauto-pohrebak-t110983.html
e36 M3 EVO http://www.bmwklub.sk/pribehy-nasich-au ... 52201.html
E46 330d ex
E39 523i touring ex
e36 325i coupe ex
e36 325i sedan ex
 
Užívateľov profilový obrázok
ViktorDDD
Príspevky: 9790
Registrovaný: 22.2.2009
Auto: BMW E34 525 TDS
Kraj: Bratislavský
Bydlisko: Kr.Chlmec a BA

Re: jazda na D1 v 3 jazdnych pruhoch

Utorok, 16. Mája 2017, 20:10

ano, takto aki si to napisal hej, toto sa robi bezne v Rakusku, idem v pravom, hodim blinker lebo predomnou kamion, tak ked je lavy volny tak šnicel mi uhne zo stredneho aby som mal miesto
ale takto ako to bolo povedane v prvom prisevku to znie, ze v strednom pruhu obieham nejaky crep co si to vali v pravom 90, ten hodi blinker a stoci to do mna tak mam lapat po brzdach lebo on ma prednost . . .
F31 330d estorilblau
R1100S
ex E34 525tds calypsorot
ex E39 540iA dunkelblau
"A rare combination of sportiness and refinement, like two cars in one..."
 
Užívateľov profilový obrázok
PristineShip
Príspevky: 3084
Registrovaný: 11.7.2016
Kraj: Trenčiansky

Re: jazda na D1 v 3 jazdnych pruhoch

Utorok, 16. Mája 2017, 20:46

ale ved aj na to sa v zakone mysli, v bode 10.

ale takisto je to nieco ine, byt povinny umoznit niekomu obist prekazku sa nerovna povinnosti davat mu prednost. prednost by znamenala, ze za kazdych okolnosti musis brzdit a umoznit mu zaradist sa pred teba.

ja na tieto prijebane "skolenia vodicov referentskych vozidiel" nechodim prave z toho dovodu, ze do firmy ich chodi robit prepity notorik, instruktor autoskoly, co pusti 2 videa na VHS, a potom 2 hodiny prebieha presne takato debata, niekto sa opyta, preco jeho otca kona brat dostal pokutu na dialnici v kopci pred Zamarovcami ze vosiel do praveho pruhu a potom zacal obiehat kamion a 2 hodiny sa hadaju, ci mu ciara umoznovala opustit pruh alebo nie, a nikto z nich sa sa nepozrie do vyhlasky, ale kazdy ma teoriou ako by to malo byt.

Jedna z veci, ktora podla mna na nasich dialniciach "funguje" lepsie ako vo vacsine krajin na zapade je prave uvolnovanie pruhu pre auta, ktore sa bud pripajaju na dialnicu alebo napr. v tom useku tt-ba chcu prejst do ineho pruhu. To ze vacsina mamrdov ide slepo v strednom je ina vec, ale aj ti mamrdi vacsinou nemaju problem prejst zo stredneho do laveho ked niekto z praveho chce obiehat. Niektori to mozno nerobia z ohladuplnosti ale jednoducho vie, ze ak sa mu niekto natlaci nasilu tak ho zbrzdi, takze sa radsej uhne, alebo prida.
 
matu_ch
Autor témy
Príspevky: 74
Registrovaný: 10.1.2017
Auto: BMW e46 330Ci
Kraj: Bratislavský

Re: jazda na D1 v 3 jazdnych pruhoch

Streda, 17. Mája 2017, 05:27

Vdaka za odpovede chalani.

Vo vyhlaske taku situaciu neviem najst takze to bude asi blbost co mi povedal p. Skolitel :))

No to s tou poruchou je podla mna prekazka na ceste a je to celkom ina situacia
pezinok a okolie
 
Užívateľov profilový obrázok
horec
Príspevky: 26
Registrovaný: 27.1.2017
Kraj: Žilinský

Re: jazda na D1 v 3 jazdnych pruhoch

Štvrtok, 18. Mája 2017, 07:13

@ice.blade to mas pravdu s tym vacsim vozidlom, cim vacsie, tym sa lahsie dostane do predu, no niektori sa oblbnut nedaju a smochtlia sa pred tebou co to da
 
revenge
Príspevky: 1120
Registrovaný: 14.2.2011
Kraj: Trenčiansky

Re: jazda na D1 v 3 jazdnych pruhoch

Štvrtok, 18. Mája 2017, 08:30

Ešte treba ludí čo by to rešpektovali,minule ziapal nejaký kkt s CA značkou na mojú ženu ked ho vytrúbila v zipse a zakričala mu že je tu stiedave radenie že " TO CO JE?
"
 
gajdoš
Príspevky: 117
Registrovaný: 17.1.2017
Kraj: Trnavský

Re: jazda na D1 v 3 jazdnych pruhoch

Štvrtok, 18. Mája 2017, 11:16

revenge poviem ti, ze ma toto ani neprekvapuje

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 30 neregistrovaných