... všetko o BMW ...

Moderátori: alfi666, fox1k

reklamne predmety bmwklub.sk
 
Saru
Autor témy
Príspevky: 59
Registrovaný: 12.2.2015
Auto: BMW E46 318dT
Kraj: Zahraničie

[DIY] Montaz parkovacich senzorov E46

Streda, 6. Mája 2015, 19:07

Ziadny navod v slovencine a vseobecne dobry navod na E46 som na nete nevidel, preto robim tento. Neberiem na seba zodpovednost za neodbornu manipulaciu. Uplatnit tento navod mozete priblizne na vacsinu bavorakov od e30 az po e90, samozrejme s drobnymi zmenami. Montoval som to do E46 Touring, nakolko mam cierne skla a parkujem len cuvanim, v noci v meste je to sranda. Konkretne auto bolo BMW 318d E46 rv.2004 (facelift). Nikdy nespoliehajte iba na parkovacie senzory a kamery, su tu iba na vypomoc!

Predpokladam na zaciatku DIY, ze vies svoje auto rozobrat a nemas problem mu vytiahnut vsetky tapaciry.

Potreboval som kupit:
  • Parkovacie senzory z ebay-u (skoro akekolvek, do 30€ zozeniete najlacnejsie)
  • Listu spodneho naraznika E46 touring/sedan z bazosa (od 10€ do 30€ zalezi od predajcu)

Tu je moja odbalena krabica s parkovacimi senzormi, 4x senzor, 1x buzzer (dalej bzučo), 1x privodny kabel, 1x rozvodna krabicka, 2x samolepiaca paska a 1x vrtak do naraznika.
Obrázok


1) Najskor som vytiahol listu bez otvorov pre parkovacie senzory - stacilo ju zvnutra podpacit a vytiahnut na silu. Potom som si nachystal OEM listu s otvormi pre senzory. Podotykam, ze pre vacsinu sedanov alebo M-Packet je nutne dat dole cely zadny naraznik a s prilozenym vrtakom do neho spravit diery, miesta su vyrobcom vyznacene na narazniku. Dalsi postup je ten isty.
Obrázok


2) Nasiel som si gumovu blanku za baterkou v kufri (cerveny kruzok na obrazku) a vytiahol som ju von zo spodu auta spod naraznika (vid foto kde priblizne). O skrabanci sa nevyjadrujem teraz, vysvetlenie nizsie.
Obrázok
Obrázok


3) Prerazil som ju nozom, pretiahol som kable senzorov cez listu a vsunul ich okolo stlpikov na narazniku dovnutra prave cez tuto blanku (toto je trochu osemetna robota)
Obrázok


4) Vyviedol som si kable pri baterke, odstranil okolne tapaciry a odstranil plastovy support kde je aj svetlo v kufri - idu tade kable k parkovaciemu svetlu (reverse light), ktore sa aktivuje pri zaradeni spiatocky
Obrázok


5) Nasiel som si nad baterkou v stlpiku zvazok kablov zalepeny ciernou paskou a tam oznaceny odstavajuci kabel (povytiahol som ho kvoli pripojeniu sa na neho) zlto-modrej farby (na nete som sa na anglickych forach docital vsetko len nie toto, europske auta mali zlto-modry kabel). Na neho som napichol + (u mna cerveny) kablik a - (cierny) som hodil na - baterky kam pripajam aj subwoofer, staci ho ukostrit kdekolvek v aute.
Obrázok


6) Nakoniec ked som mal kabelaz porobenu som pouzil samolepiace pasky dodane ku krabici a uchytil rozvodnu krabicku za tapacirom nad baterkou a tam aj schoval vsetky kable. Bzuca som vytiahol von aby som ho pocul az dopredu.
Obrázok


A nakoniec, takto to cele vyzera uz po upratani ale bzuco pojde niekam inam, lebo ani po druhom prelepeni tam svina nechce drzat.
Obrázok


Dufam ze vam tento navod pomohol, ak nie - blbe :D Poprosim hate si nechajte robil som ten navod len aby som pomohol podobnym E46 fanatikom alebo komukolvek kto nema PDC a vie aky pomocnik to dokaze byt. PS nie som zly sofer, parkujem s lahkostou a bez problemu, ale presedlat z hatchbacku do combi bola vyzva a ako vidite na zadnom narazniku uz ma postarsia buchta v auparku v PN stihla poskriabat, nerad by som poskriabal aj sam.
 
martin(ko)
Príspevky: 20
Registrovaný: 5.6.2015
Auto: E46 330D 150kW
Kraj: Bratislavský

Re: [DIY] Montaz parkovacich senzorov E46

Piatok, 5. Júna 2015, 14:28

Velmi pekny navod, diky ;) :thumbup:
 
Užívateľov profilový obrázok
Black
Príspevky: 807
Registrovaný: 20.5.2007
Auto: BMW e91 325 ix
Kraj: Nitriansky
Bydlisko: Topolčany

Re: [DIY] Montaz parkovacich senzorov E46

Piatok, 30. Decembra 2016, 16:57

Ahoj zohanam tu listu do zadneho naraznika ale nikde ju nemozem zohnat nevieto o ziadnej ???

Dakujem.
Teraz: BMW e91 325 xi 218 PS
Potom: BMW e46 328i, 142 kW 193 PS
Najskôr: BMW e46 318i, 87 KW 118 PS.
 
iTuxx
Príspevky: 72
Registrovaný: 1.6.2016
Auto: e36 328iT
Kraj: Nitriansky

Re: [DIY] Montaz parkovacich senzorov E46

Pondelok, 13. Marca 2017, 20:04

vyborny navod, dakujem. Dnes som podla neho postupoval a mal som senzory namontovane za necele 2 hodiny.
Tri drobnosti:
1. Tych zlto modrych kablikov som mal vo zvazku viacej, ale hned prvy co som skusil, daval tych cca 12V po zaradeni spiatocky.
2. Nekupoval som druhu listu, vrtal som do povodnej kde neboli predpripravy na senzory.
3. Bzuca som musel schovat za tapacir lebo bol prilis hlasny.

Vsetko funguje podla predstav.
 
zajox
Príspevky: 141
Registrovaný: 14.11.2014
Kraj: Nitriansky

Re: [DIY] Montaz parkovacich senzorov E46

Utorok, 14. Marca 2017, 09:44

za necele dve hodky? Tak to si fajn obisiel :) tiez by som sa do toho chcel dat uvidime kedy si najdem cas
 
iTuxx
Príspevky: 72
Registrovaný: 1.6.2016
Auto: e36 328iT
Kraj: Nitriansky

Re: [DIY] Montaz parkovacich senzorov E46

Utorok, 14. Marca 2017, 16:00

este o 14:00 som senzory ani nemal na rozume, potom som len tak cital forum, nasiel som toto a o 17:16 som uz finisoval robotu. Samozrejme som ich este isiel kupit, na bazosi som ich nasiel 4 dediny odo mna za 15€ :-)
 
tomas6493
Príspevky: 2
Registrovaný: 6.4.2017
Auto: BMW E53 X5 3.0D
Kraj: Trenčiansky

Re: [DIY] Montaz parkovacich senzorov E46

Štvrtok, 6. Apríla 2017, 09:00

Ahojte,
vedeli by ste mi poradit keby chcem senzory napojit aj predne? na aky kabel mam dať napajanie ?. mam tam naraznik so senzormi ale nefunguju a kukal som to a vobec nie su zapojene , majitel predomnou menil naraznik a dal tam so senzormi a nezapojil ich, auto od vyroby nemalo predné senzory . ( BMW X5 E53 2002 3.0D )
 
tomas6493
Príspevky: 2
Registrovaný: 6.4.2017
Auto: BMW E53 X5 3.0D
Kraj: Trenčiansky

Re: [DIY] Montaz parkovacich senzorov E46

Štvrtok, 6. Apríla 2017, 11:48

pani ak dovolite odpoviem si sam nasiel som tento dobry clanok uz len zohnat ten modul :) https://www.levnealarmy.cz/recenzie-a-c ... chodu.html

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 11 neregistrovaných