... všetko o BMW ...

Moderátor: jkk

obchodna sekcia
 
michal v
Autor témy
Príspevky: 23
Registrovaný: 13.4.2015
Auto: E87
Kraj: Žilinský

Doplnenie fajčiarskeho paketu do E87 Facelift - el.zapojenie

Pondelok, 8. Júna 2015, 10:28

Pozdravujem.
Do môjho E87 som si prerábal "hliníkové" okrasné lišty do interiéru.
Pri tejto príležitosti som zrušil aj odkladaciu "dieru" v stredovej konzole a zakúpil do nej jazdený fajčiarsky packet (vyklápacie dvierka+príslušné vnútro). Mechanické veci mám vyriešené, ale potreboval by som pomoc s el. zapojením.
Moje auto pôvodne fajčiarsky packet nemalo, takže zásuvka na jeho zapojenie (na konzole stredového panelu) tam samozrejme nie je osadená.

Doplnený fajč. packet má koncovku s troma vodičmi - jeden je "kostra", potom +12V pre samotný zapaľovač a tretí vodič, ktorý (proti kostre) napája dve ledky (prstenec okolo zapaľovača a osvetlenie priestoru popolníka).
Kostru a +12V vezmem bez problémov z vodiča, ktorý ide k druhému zapaľovaču pod lakťovou opierkou (čiže tie mám vyriešené), ale neviem odkiaľ zobrať napájanie pre tie ledky.
Je tu prosím niekto tak znalý a majúci prístup k schémam, že by mi vedel poradiť, odkiaľ tento tretí vodič napojiť?
..poblíž je kopec zväzkov, vodiče pre automat, neďaleko ovládač autom. klímy, autorádio.. ..čiže ideálne niekde odtiaľ. :-)

Ďakujem za prípadnú radu.. ..a elektrikárom sa ospravedlňujem za neodborné výrazivo. :-)

Auto: E87 Facelift / N43/ 118i / Automat / 08/2008

m
 
michal v
Autor témy
Príspevky: 23
Registrovaný: 13.4.2015
Auto: E87
Kraj: Žilinský

Re: Doplnenie fajčiarskeho paketu do E87 Facelift - el.zapoj

Streda, 10. Júna 2015, 10:56

..nuž rozbehol som WDS tu z hornej lišty (netušil som, že niečo také je voľne dostupné) a odpovedám si sám. :-)

K fajčiarskemu packetu (E28) ide trojpinový konektor X531
Obrázok
piny 1 a 2 sú samotný zapaľovač, pin 3 sú LED-ky na osvetlenie zapaľovača (prstenec) a priestoru popolníka (čiže tak, ako som predpokladal v predch. príspevku).

Piny 1 a 2 sa dajú napojiť paralelne na "zapalovač v stredovej konzole" (E840 - charging socket center console) - samozrejme hnedý na hnedý a žlto-zelený na žlto-zelený.
Pin 3 ide napojiť na zásuvečke k automatu (E82 - gear indicator lighting) - tam je šesťpinový konektor X9944
Obrázok
Obrázok
kde sa to dá zobrať z pinu č.2 - vodič, do neho vedúci, by mal byť šedo-červený.

Nezabudnúť na dostatočné dimenzovanie vodiča k zapaľovaču!

Cez víkend skúsim zapojiť.
m
 
michal v
Autor témy
Príspevky: 23
Registrovaný: 13.4.2015
Auto: E87
Kraj: Žilinský

Re: Doplnenie fajčiarskeho paketu do E87 Facelift - el.zapoj

Streda, 17. Júna 2015, 11:21

Všetko funkčné.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 26 neregistrovaných