... všetko o BMW ...

Moderátori: voMacK, alfi666

reklamne predmety bmwklub.sk
 
Užívateľov profilový obrázok
Slayer
Autor témy
Príspevky: 226
Registrovaný: 28.7.2014
Auto: E65 730D 2007
Kraj: Trenčiansky

[E36 318i] Moje prvé auto

Utorok, 19. Augusta 2014, 23:16

Zdravím všetkých čitateľov. Čítal som tu viac príbehov a tak som sa rozhodol napísať aj ja ten svoj. Začnem teda postupne, ako som sa k autu dostal, čo som na ňom pomenil atď.
Písal sa rok 2012, mal som 19 rokov a ako každý mladý chalan som si chcel kúpiť auto. Rozmýšľal som nad veľa značkami, ako napr. Škoda, Volkswagen, Audi, Ford a samozrejme aj nad BMW. Pozeral som inzeráty a našiel som BMW 318i E36 s motorom M43B18 (85 kw) rok výroby prelom 1995-1996. Môj prvý dojem z auta bol úžasný - čierna farba, čierne fólie, športový výfuk a aj výzorovo zachovalé. Po skúšobnej jazde sa zistili nejaké chyby a po dohode na znížení ceny som nakoniec auto zobral a šťastný som išiel na ňom domov. :D Auto malo vtedy najazdené 250 000 km, takže mi bolo jasné, že tie chyby, ktoré sme našli pri skúšobnej jazde, nebudú jediné. Ako prvé som vymenil silentbloky ramien na zadnej náprave. Boli úplne roztrhnuté, takže po prejazde nerovnosti to tak buchotalo, že som si myslel, že mám v kufri zavretého nejakého bubeníka :D Po výmene a následnom nastavení geometrie bolo už všetko ok. Potom som sa pustil do výmeny spojky. Bolo chytené len spojkové ložisko, keďže pri stlačení spojky auto vydávalo divné zvuky, avšak vymenil som ju celú, keď som to už mal rozobraté. Konečne som si mohol dovoliť ísť s autom aj na dlhšiu cestu. Postupom času som vymenil ešte "zopár" vecí:

- sviečky
- vzduchový filter
- palivový filter
- peľový filter
- olejový filter
- olej BMW 5W40
- separátor oleja
- snímač polohy škrtiacej klapky
- lambda sonda
- ramená (predná náprava)
- silentbloky ramien (predná náprava)
- čapy riadenia (predná náprava)
- tyčky stabilizátora (predná náprava)
- uloženia tlmičov (predná náprava)
- stabilizačná rozpera tlmičov (predná náprava)
- tlmiče (zadná náprava)
- uloženia tlmičov (zadná náprava)
- chladič
- silentbloky motora
- silentbloky prevodovky
- predné kotúče
- predné brzdové platničky
- originál BMW 16' disky
- komplet prečistené celé sanie
- originál výfuk (na ten dunivý zvuk športového výfuku som už nemal potom nervy) :D

IMG_20140818_124625.jpg


V prdeli boli hlavne nápravy. Raz odskakoval predok, raz zadok, tak som postupne menil zlé veci a už je pokoj, auto drží na ceste ako pribité. Čo sa týka motoru, naňho nemôžem povedať ani jedno krivé slovo. Či je zima, či teplo, či je motor studený, či teplý, nikdy som nemal problém so štartovaním. Výkon 85 kw (115 koní) je pre niekoho možno málo, ale pre bežného človeka určite postačuje. So spotrebou to taktiež nieje nič hrozné. Na diaľnici sa viem v pohode dostať na 7 - 7,5 litra (s plným autom - 4-5 ľudí + plný kufor batožiny). Myslím, že keby idem sám, tak sa dostanem aj na 6,5 - 7 litra, čo je si myslím veľmi slušné. V meste si určite zhltne nejakých 11, čiže priemerná spotreba môže byť tak 9 litrov. Dnes je 19.8.2014, auto mám necelé dva roky a už tretí krát som na ňom v Taliansku. Ani jeden krát motor nezaváhal, vždy frčal bez problémov či 130 km/h, tak isto aj 160 km/h. Čo sa týka pohodlia, tiež to neni nič hrozné, 9-10 hodín sedieť za volantom E36 neni žiadny problém. Aj keď výbava by mohla byť o čosi lepšia, hlavne mi chýba klimatizácia, bez ostatných vecí sa dá zaobísť. Inak som s autom veľmi spokojný. Nikdy pred tým by som nepovedal, že aj na skoro 20 ročnom aute sa dá pohodlne, šetrne a bez problémov jazdiť či už krátke alebo dlhšie trasy.
V priebehu pol roka uvidíte toto auto možno na bazoši. Nie preto, že by som nebol spokojný, ale preto, lebo môj sen je BMW 740i E38. :) Každopádne ak niekto váha, či kúpiť/nekúpiť nejaké BMW 318i E36, môj názor je jednoznačne KÚPIŤ. Samozrejme to záleží aj od predchádzajúceho majiteľa, v akom bude stave, preto odporúčam v prvom rade si pozrieť stav náprav. Náhradné diely nie sú až také drahé.
Každopádne, ak sa majiteľ stará o svoje auto, auto sa postará o neho. :)

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Bing [Bot] a 76 neregistrovaných