... všetko o BMW ...

Moderátori: alfi666, fox1k

reklamne predmety bmwklub.sk
 
Užívateľov profilový obrázok
jararak
Autor témy
Príspevky: 11355
Registrovaný: 13.5.2008
Auto: skodofka 120l
Kraj: Bratislavský
Bydlisko: Kostoliste

Ako zrychlit DIS

Piatok, 14. Marca 2014, 23:42

!!Upozornenie, nenesiem ziadnu zodpovednost za nespravne pouzitie tohto navodu!!

Urcite kazdemu lezie "rychlost" DISu vo vmware na mozog, kedy si vyberiete nejaky prikaz a pokial sa vykona stihate vypit aj kavu. Odporuca sa pridat ramka, cim viac ramky, tym to lepsie bezi, na druhu stranu nesmiete to prehnat, pretoze aj vasej fyzickej masine treba udrzat nejake systemove prostriedky.
Ako skuseny unixak som sa teda pustil do jadra problemu a skusil nejak vyuzit moje znalosti v praxi, teda konecne nejako aj pre mna uzitocne.

Cely backend DISu je SCO unix. Dnes uz nepouzivany, viac nez 20 rocny starcek (presnejsie vydany v 89). Jeho vyuzitie bolo planovane, ked salove pocitace ratali malu nasobilku, preto sa mu ani nemozeme cudovat jeho "skostnatenosti". Vyhodou vsak je, ze to ide "troska" odladit. Nevravim, ze dosiahnete plynulost ios alebo niecoho moderneho, avsak nebudete musiet cakat niekolko sekund, popripade minut na odozvu co je ozaj otravne.

Podme k teorii. SCO unix 5.0.6 ktory som mal k dispozicii v instalacke DIS v57 (to najnovsie co je) ma defaultne NBUF a NHBUF nastavenu na 0 co sposobuje to, ze si system ukradne pre zasobnik 10% z ramky ktoru pridelite tomuto virtualnemu dielu. Ak mu teda date 1gb ramky (co je logicke maximum ak vyuzivate 3gb vo win xp3) teda date systemu 100mb bufferu na diskove operacie co je sakra malo, napriklad nacitavanie 2. menu kde si vyberiete model auta na diagnostiku vezme na 2gz masine asi 15sekund. Po nastaveni na 300mb sa to zmenilo asi na 3 sekundy. Samozrejme spravne hodnoty este budem musiet najst. Ale mozno mi niekto v tom bude chciet pomoct.


1, Zaklad je mat rootovsky pristup. Heslo vam nepoviem, ale da sa "jednoducho" resetnut ak mate instalacne CD k SCO unixu.
2, vediet sa pohybovat v konozle
3, zmenit parametre
4, rebootovat a dufat, ze ste neprestrelili, inac bude na rade restore.


1, nateraz pomoze link

v odkaze je link na obraz CDcka

Pripojte obraz SCO CD a startnite DIS. Nezabudnite vybrat bootovanie z CD. Stlacte Enter ak sa to zastavy na riadku "Boot:".
Nabootojete do instalacky a poziada vas to o Enter pre zacatie instalacie
Prijmite (accept) licencne podmienky, Normalne vyberajte preddefinovane hodnoty.
Ak sa dostanete do sekcie na vyber klavesnice (keyboard asi 3. menu), stlacte sucastne ALT+F3. Obrazovka sa zmeni na ciernu a bude na nej pisat <Installation>.
V konzole piste nasledujuce, nieje co prekladat, dodrzujte velke/male pismena
cd /hdFS/var/opt/K/SCO/Unix/*/etc
potom
/hdFS/opt/K/SCO/Unix/*/bin/ed shadow
piste "presne" tieto riadky
P (zmeni prompt na * )
1 (objavi sa riadok roota)
1,1c (prikaz na zmenu riadku roota)
root::11628:0:0 [Enter] [Control-D](cislo opiste z riadku 1, dodrzte presny pocet dvojbodiek. Ak stlacite CTRL-D, znova sa objavi * )
w
q

teraz sa budete moct pripojit na konzolu a pre uzivatela root si zvolite heslo ake chcete

2. k tomuto kroku nam pomoze prikaz ./configure
najdeme ho v ceste /etc/conf/cf.d (pre prechod do tejto cesty pouzijte prikaz cd a <cestu>)
configure.JPG
configure.JPG (48.35 KiB) 2443 zobrazení


3. v interaktivnom menu pod moznostou 1 - Buffers management, si k hodnotam nbuf a nhbuf napisete vami zvolene hodnoty, zvysok len opisete
nbuf.JPG


nasledne stlacite q ako quit, kde sa vas to opyta na ulozenie zmiet
quit.JPG
quit.JPG (37.67 KiB) 2433 zobrazení


nasledne je potrebne spustit command ./link_unix , 2x potvrdit volbu y
link.JPG
link.JPG (57.35 KiB) 2433 zobrazení



4, init 6 / reboot

5, skontrolujeme to pri bootvani - vyznaceny stvorec (samozrejme podla toho co ste zadali vy)
boot.JPG
boot.JPG (85.15 KiB) 2432 zobrazení







ak by sa chcel niekto do "SCO" dostat cez konzolu, nieje nic lahsie, staci otvorit prikazovi riadok (WIN klavesa+R), napisat cmd a potvrdit enterom. otvori sa take cierne cudo zvane terminal
prikaz telnet 192.168.68.32 (mozte skusit aj 30) a uz sa len prihlasite svojim uzivatelom (napriklad funguje login admin bez hesla a ide s nim nastavovat dost dolezitych nastaveni, samozrejme root je lepsi)
ako dobry postreh vidim tiez zmenu terminalu, ten povodny je nahovno. je potrebne zadat prikaz "export TERM=vt100" nasledne bude fungovat korektne aj textovi editor VI

almanach merani
http://williambader.com/museum/dell/scotuning.html
ako dvihnut priepustnost I/O
osr507doc.sco.com/en/PERFORM/increase_buffer_cache.html
Naposledy upravil/-a jararak v Sobota, 15. Marca 2014, 16:46, upravené celkom 6 krát.
bmwcoding.sk
bmw maps 2023/fsc/carplay/ cz/sk pre cic/nbt
kluce pre bmw/mini, klonovanie riadiacich jednotiek, chiptunning, egr/dpf/scr off
oprava frm, upravy CAS/FEM/BDC, DME/DDE, virgin prevodovky a budikov
 
Užívateľov profilový obrázok
ice.blade
Príspevky: 6519
Registrovaný: 14.7.2008
Kraj: Bratislavský

Re: Ako zrychlit DIS

Sobota, 15. Marca 2014, 11:52

doplnam lahsi navod ako sa da zmenit "strateny" root passwd

  • treba mat horeuvedene instalacne CD sco unixu
  • treba vybrat stiahnute iso v konfiguracke virtualky do CD romky + treba si zmenit bootovanie v BIOSe na CD
  • rovnako ako hore treba stlacit ENTER pri boote + odklikat sa na vyber klavesnice a stlacit ALT+F3
  • za <Installation> treba napisat:

      chroot /hdFS /bin/sh
      su
      passwd
      1
      napisat heslo
      znova napisat heslo

ak napise ze adresar neexistuje staci spustit dis, v nastaveni odobrat/pridat diagnosticku hlavu pripadne nieco zmenit a nasledne nabootovat z sco cd... po vypnuti instalacie sco vytiahni iso z mechaniky, v nastartovanom DISe sa mozes cez CTRL+ALT+F1 lognut ako root s novym heslom

  • kto sa chce dostat do sco admina staci napisat:

      scoadmin

v tomto textovo-grafickom prostredi sa vyuziva tlacidlo TAB, medzernik sak vid F2
Naposledy upravil/-a ice.blade v Nedeľa, 16. Marca 2014, 01:12, upravené celkom 1 krát.
 
Užívateľov profilový obrázok
johnyfly1
Príspevky: 5880
Registrovaný: 1.9.2008
Auto: E36/316i compact
Kraj: Žilinský

Re: Ako zrychlit DIS

Sobota, 15. Marca 2014, 15:58

v com sa pise hodnota? v MB ci KB alebo B? :)
E36 compact 316i           (||||)(||||)
 
Užívateľov profilový obrázok
jararak
Autor témy
Príspevky: 11355
Registrovaný: 13.5.2008
Auto: skodofka 120l
Kraj: Bratislavský
Bydlisko: Kostoliste

Re: Ako zrychlit DIS

Sobota, 15. Marca 2014, 16:42

ak si lenivy, skus tam zadat cislo 2 pre 20%, popripade 3 pre 30%, osobne som to neskusal, no v navodoch som sa tak docital

btw je to inac v kb
bmwcoding.sk
bmw maps 2023/fsc/carplay/ cz/sk pre cic/nbt
kluce pre bmw/mini, klonovanie riadiacich jednotiek, chiptunning, egr/dpf/scr off
oprava frm, upravy CAS/FEM/BDC, DME/DDE, virgin prevodovky a budikov
 
Užívateľov profilový obrázok
johnyfly1
Príspevky: 5880
Registrovaný: 1.9.2008
Auto: E36/316i compact
Kraj: Žilinský

Re: Ako zrychlit DIS

Sobota, 15. Marca 2014, 17:18

mam v44 ale to resetovanie hesla nefunguje...na tie cesty mi pise NOT FOUND :) nastastie viem ake je root heslo a potom to uz slo :)
E36 compact 316i           (||||)(||||)
 
Užívateľov profilový obrázok
jararak
Autor témy
Príspevky: 11355
Registrovaný: 13.5.2008
Auto: skodofka 120l
Kraj: Bratislavský
Bydlisko: Kostoliste

Re: Ako zrychlit DIS

Sobota, 15. Marca 2014, 17:47

dalsia vec, u mna bezi na SCO apache, podla mna zbytocne zerie pamet, treba ho dat dole :)

@johnyfly - aku mas verziu SCO pri v44? uname -a ti to vypluje
bmwcoding.sk
bmw maps 2023/fsc/carplay/ cz/sk pre cic/nbt
kluce pre bmw/mini, klonovanie riadiacich jednotiek, chiptunning, egr/dpf/scr off
oprava frm, upravy CAS/FEM/BDC, DME/DDE, virgin prevodovky a budikov
 
Užívateľov profilový obrázok
johnyfly1
Príspevky: 5880
Registrovaný: 1.9.2008
Auto: E36/316i compact
Kraj: Žilinský

Re: Ako zrychlit DIS

Sobota, 15. Marca 2014, 19:41

uname mi vypise SCO_SV
E36 compact 316i           (||||)(||||)
 
Užívateľov profilový obrázok
ice.blade
Príspevky: 6519
Registrovaný: 14.7.2008
Kraj: Bratislavský

Re: Ako zrychlit DIS

Streda, 19. Marca 2014, 14:00

ak tu mame nejakeho sikovneho linuxaka co tak skusit prehodit DIS na nieco ine napr ubuntu? to by mal linuxak zvladnut nie? :)
 
Užívateľov profilový obrázok
johnyfly1
Príspevky: 5880
Registrovaný: 1.9.2008
Auto: E36/316i compact
Kraj: Žilinský

Re: Ako zrychlit DIS

Streda, 19. Marca 2014, 14:08

skor by som keby sa to dalo prehodit tak ze DIS by nesiel cez virtualnu masinu ale bol by normalne naisntalovany ako OS a teda vsetko by slo mimo windows a vtedy si myslim ze problem z rychlostou by nebol...nainstalovat to nieje problem len by to chcelo upravit komunikaciu, namiesto LAN aby to slo cez rs232 :-k
E36 compact 316i           (||||)(||||)
 
Užívateľov profilový obrázok
jararak
Autor témy
Príspevky: 11355
Registrovaný: 13.5.2008
Auto: skodofka 120l
Kraj: Bratislavský
Bydlisko: Kostoliste

Re: Ako zrychlit DIS

Streda, 19. Marca 2014, 21:31

ice nevidim ziadnu vyhodu aby to frcalo cez ubuntu (to uz nevies ozaj normalnejsi linux len toto?)
problem je, ze v pripade nativnej instalacie to potrebuje sietovi interface - tj zltu hlavu, OPS alebo ICOM

btw neviem nakolko poznas oracle, ale mne osobne sa nechce s nim natahovat aby isiel ako ma na nejakom inom stroji.

dajme tomu, zeby som appku preportoval na Solaris10 ktory je dost podobny, uplatil by som nejakeho kolegu aby mi tam nainstaloval oracle a preniesol vsekty tablespace a aj kebyze to nahodou bude fungovat a vyladim performance, pochybujem, ze to bude zazrak. ziskas tym akurat to, ze to pobezi na zatial supportovanej architekture ktoru nedojebal novell ale oracle
bmwcoding.sk
bmw maps 2023/fsc/carplay/ cz/sk pre cic/nbt
kluce pre bmw/mini, klonovanie riadiacich jednotiek, chiptunning, egr/dpf/scr off
oprava frm, upravy CAS/FEM/BDC, DME/DDE, virgin prevodovky a budikov
 
 
Užívateľov profilový obrázok
darklord
Príspevky: 1249
Registrovaný: 15.12.2011
Auto: stara haraburda
Kraj: Bratislavský

Re: Ako zrychlit DIS

Štvrtok, 19. Júna 2014, 16:18

Na solaris by som asi sral, ten ma tiez HW naroky ako svina. Ale napr taky SCO openserver by mohol byt binarne kompatibilny s prehistorickym SCO unixom, nie? Nejake spustanie na linuxe si myslim ze je nerealne
"Řídit diesel je něco jako bejt teplej, v dnešní době nic neobvyklého, ale pořád špatně."

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 12 neregistrovaných