... všetko o BMW ...

Moderátori: alfi666, fox1k

reklamne predmety bmwklub.sk
 
Užívateľov profilový obrázok
pegass325
Autor témy
Príspevky: 624
Registrovaný: 24.12.2008
Auto: E34 525TDs
Kraj: Žilinský
Bydlisko: Dolný Kubín

AUX input NAVI 4:3 - BMW BUSINESS RDS

Streda, 26. Marca 2014, 00:01

Tak som sa rozhodol cez víkend, že si spravím AUX vstup do mojej E39ky touring s Navi 4:3. Kedže som očakával, že mám v kufri audio modul BM24, vopred som si naštudoval rôzne návody ako sa napichnúť na modul. Aké "milé" prekvapenie to bolo, keď som dal dole plastové kryty v kufri a zistil, že nemám ani toľko šťastia, že by som tam mal modul BM24 :smile: .
Keď som to vymontoval, na druhej strane modulu písalo BMW Business RDS. V podstate to bolo rádio ktoré možno nájsť pri iných modeloch priamo vpredu, no bez panelu. Takže všetko čo som si naštudoval pre modul BM24 mi bolo na dve veci a musel som začať od nuly.

Ako prvé riešenie bolo napojiť sa vpredu na výstup z kateťáka. Výstup tvorili dva páry vodičov:
TAPE L+ modro-čierny
TAPE L- modro-hnedý
TAPE R+ žlto-čierny
TAPE R- žlto-hnedý

Jedná sa teda o symetrický výstup pre oba kanály. Zapojenie bolo jednoduché, L- a R- uzemniť, na L+ a R+ priviesť signál.
Výsledok: hlasitosť veľmi potichu v porovnaní s CD/Rádiom, celé podanie na nič, žiadne basy, žiadne výšky...taký nemastný, neslaný zvuk nehodný počúvania. Takže túto možnosť som zavrhol bez dlhšieho rozmýšľania.

Druhé riešenie bolo napojiť sa na jeden zo vstupov audioprocesora priamo v audio modelu, konkrétne na ten, ktorý je aktívny keď pustené prehrávanie z kazety. Pripomínam teda, že nutné mať funkčnú kazetovú mechaniku. Po identifikácii audioprocesora TDA7313 bolo teda nutné nájsť ktorý z troch vstupov, ktorými TDA disponuje je pre kazetový vstup. Keď som s pomocou klubáka starynovy identifikoval vstupy nastal problém, že vždy hrala len jedna strana - pravá. K tomu sa ešte vrátim v návode. Dosť bolo úvodných slov, poďme teda k návodu.

1. foto modulu BMW Business RDS pod odobratí spodného a vrchného krytu.
Obrázok

2. odmontujeme modul (dosku) vo vnútri (4x Torx 8 ), odpojíme tie dva konektory.
Obrázok

3. už na nás kuká audioprocesor TDA7313.
Obrázok

4. vypajkujeme dva kondenzátory - označené červenou, na fotke sú už vypajkované.
Kto by na prenos signálu nechcel využiť existujúcu kabeláž ktorá vedie od Navi do audomodulu, teda chce ťahať osobitný kábel, môže si ho pripojiť už tu, na piny tých vypájkovaných konenzátorov tak ako je to na obrázku a pokračovať na bod 7.
Obrázok

5. Kedže som chcel využiť už existujúcu kabeláž (nechcelo sa mi ťahať tienenú dvojlinku cez celé auto), bolo nutné prerušiť všetky plusové cesty (TAPE L+, TAPE R+) hneď pri konektore rádiomodulu. Teda prerušiť nasledovné cesty na jednej strany plošáku (niečim ostrým preškrabať).

Obrázok Obrázok

6. na druhej strane vypajkovať dva kondenzátory. Na obrázku už vypajkované.
Tým sme si zaistili, že vodiče pre kazetový vstup prídu na konektor audiomodulu a tam končia, nikam ďalej nepokračujú.
Obrázok

7. toto je snáď najdôležitejší bod, ktorý ma vytrápil a ktorý bol príčinou, že po pripojení signálu hrala vždy len pravá strana. Je nutné prerušiť jednu cestu na doske a spojiť dva kontakty presne tak ako je to zobrazené na obrázku.
Obrázok

8. Nakoniec už len prepojiť piny konektora s pinmi vstupmi TDAčka ktoré sú aktívne pri zapnutí kazety.
Toto nie je nutné ak sme si natiahli komplet nový kábel v bode 4.
Obrázok

Posledný krok je pri Navi panely uzemniť TAPE L- a TAPE R-, potom prerušiť (napr rozstrihnúť) TAPE L+ a TAPE R+ a na tieto káble napojiť vstup z mp3 či z iného zdroja. Do série ešte vložiť kondenzátory napr. 10uF/25V.
Obrázok

Hotovo. Vyviedol som si vstup samicu jack do panela. Stačí už len pripojiť mp3ku alebo mobil, pomocou MODE si navoliť TAPE a hráme v cd kvalite :).
Obrázok


Tak možno to niekomu pomôže. Postup je viacmenej rovnaký pre modul BM24, len je tam použitý iný audioprocesor.
BMW E34 525TDs '92, 1,5BAR+CHIP (STN Customs)
BMW E30 316i + LPG, '90
ex BMW E39 525tdsAT, '98

------------------------------------
Obrázok
 
Užívateľov profilový obrázok
pegass325
Autor témy
Príspevky: 624
Registrovaný: 24.12.2008
Auto: E34 525TDs
Kraj: Žilinský
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: AUX input NAVI 4:3 - BMW BUSINESS RDS

Piatok, 28. Marca 2014, 17:44

Pridávam download na PDF verziu:

DOWNLOAD PDF
BMW E34 525TDs '92, 1,5BAR+CHIP (STN Customs)
BMW E30 316i + LPG, '90
ex BMW E39 525tdsAT, '98

------------------------------------
Obrázok

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní