... všetko o BMW ...

Moderátori: voMacK, alfi666

bmwtt.sk
 
Užívateľov profilový obrázok
Pilifo
Autor témy
Príspevky: 945
Registrovaný: 19.8.2013
Auto: BMW E61 530d
Kraj: Zahraničie

[E61 530d] - Dark Atlantis

Nedeľa, 30. Augusta 2015, 12:01

Po vyše pol roku od kúpy som si konečne našiel trochu času spísať príbeh môjho tátoša :smile:

K BMW som sa dostal tak, že pred zhruba rokom a pol som si začal vyhliadať nejaké autá, ktoré sa mi páčili. Cenový strop som si vtedy dával okolo 130-140k Kč a medzi mojich favoritov patrila E46-ka, keďže z áut v podobnej cenovej kategórii ma žiadne iné nezaujali buď vzhľadom alebo interiérom. E39-ka sa mi príliš nepáčila, ale odvtedy som už zmenil názor :D

Každopádne v tom čase som kúpu auta odložil s tým, že ho ešte tak nutne nepotrebujem a na nejakú dovolenku si môžem požičať aj otcove auto.

Na začiatku roku som ale zase začal intenzívnejšie sledovať inzerciu na slovenskom aj českom BMW klube už s trošku navýšeným rozpočtom a vyhliadol som si túto 2004 530d E61-ku - bmw5-e60-e61/co-hovorite-na-tuto-e61-t98991.html

Najprv som si myslel, že to nebude žiadny extra kúsok, keďže tam tuším ten inzerát visel už od novembra, ale pobehal som pár bazárov v Brne, aby som aspoň zistil, či mi E60/E61 vyhovuje veľkosťou a priestorom, keďže som potreboval trošku väčšie auto pri mojej výške 203 cm :D Pár som ich v bazároch vyskúšal, auto mi vyhovovalo, akurát v bazároch ma žiadny kúsok svojím stavom nezaujal. Medzičasom som párkrát vybehol von so spolužiakom z gympla, ktorý má už pár rokov E60 530d a popýtal sa ho na detaily a jeho dojmy. Po poriadnejšej testovacej jazde ako tých bazárových som bol už takmer rozhodnutý, že to auto by mala byť práve E60 alebo E61. Zvažoval som aj E91, ale keď som sa do toho auta posadil, tak som ani pre seba nemal extra veľa priestoru a za mňa by si už dospelý človek nesadol určite, takže toto auto som z výberu rýchlo vylúčil napriek tomu, že sa mi páči viac ako E61.

Inzerát bol na českom klube stále aktuálny, a tak som sa rozhodol ozvať majiteľovi a dohodol som si prehliadku. Už pri prvom zoznámení s pôvodným majiteľom mi bolo jasné, že to žiadny šuflikant nebude, keďže pôsobil veľmi seriózne a v novom baráku mal zaparkované ďalšie 3 autá :smile: Už po sadnutí do stojaceho auta som si povedal, že my dvaja k sebe patríme a bez neho odtiaľ neodídem :P Následne sme išli na testovaciu jazdu, na ktorej sme sa pobavili o technickom stave, majiteľ aj spomínal dôvody, prečo chce auto predať a rovno sme zbehli do servisu na diagnostiku a pozretie podvozku. Otec, ktorý bol so mnou na obhliadke, si ho dôkladne obzrel a keď ani diagnostika neukázala žiadne závažné chyby, behol som do Ostravy pre peniaze, podpísali sme zmluvu a ja som sa vydal na cestu z Hlučína pri Ostrave do Brna na svojom prvom vlastnom aute :D

Dovtedy som väčšinou šoféroval otcov VW Touran 1.9 TDI 77kW alebo maminu starý Toyotku Corollu 2.0d 53kW, takže je jasné, že komfort jazdy a výkon v Bawe bol oproti týmto 2 autám neporovnateľný :D

Keďže dosť často jazdím trasu Nitra - Brno, tak od kúpy som za necelých 8 mesiacov najazdil už vyše 18k km a zatiaľ auto robí prevažne radosť. V júli sme na ňom s 2 kamošmi a otcom absolvovali Eurotrip (Rakúsko - Nemecko - Lichtenštajnsko - Švajčiarsko - Francúzsko - Monako - Taliansko - San Maríno - Slovinsko - Rakúsko - Slovensko), na ktorom sme najazdili vyše 4200 km bez jediného zaváhania zo strany auta, takže to ma len utvrdilo v tom, že to bola dobrá kúpa \:D/

Čo som na aute spravil:
zaslepené vírivé klapky
prerobené nasávanie kompresora do kufra
namontovaný mechanický zabezpečovací systém ZEDER
vykuchaný DPF filter (na to nie som až taký hrdý potom, ako som zistil, že to má nemalé negatívne účinky na zdravie pri vdychovaní výfukových plynov)
výmena motorového oleja a olejového filtru po 15k km (na palivový a vzduchový sa chystám v najbližších dňoch)
poriešené káble v piatych dverách

Čo sa chystám spraviť:
- výmena žhavičov, keďže podľa diagnostiky nefunguje 1. a 3.
- natiahnutie káblu k autokamere cez strop/nejakým spôsobom ho zakryť
- vyčistiť predné svetlá, keďže sa mi zdá, že sú dosť zaprášené alebo zašpinené z vnútornej strany
- rozmýšľam nad kúpou komfortných sedačiek
- čierne fólie na zadné okná

Na žiadne šmakovice typu M-paket nárazníky a tak podobne sa s najväčšou pravdepodobnosťou nechystám, keďže už od kúpy mi pribudlo pár škrabančekov na laku a aj škrabanec na nárazníku od šikovných ľudí v Brne a nechce sa mi do toho vrážať ďalšie prachy s obavou toho, že o pár mesiacov si ho nájdem zase aj tak doškriabaný. Bohužiaľ všetky veci, ktoré sa chystám spraviť, asi do konca roku nestihnem, keďže auto si robím len vtedy, keď prídem domov, aby som mal dostatočný kľud na dvore, ale za 3 týždne odchádzam služobne do US a vraciam sa až pred Vianocami, takže na nejaký zdravotný pobyt si auto bude musieť pár mesiacov počkať. Medzitým ho bude chodiť asi len občas prevetrávať otec :D

Máte ešte nejaké tipy na to, čo by sa dalo na aute spraviť a prípadne tak opraviťnejak vrodené vady tohto modelu?

Na záver pár fotiek aj s našou háveďou. BTW, medzi tými koľajami som pred 2 týždňami vykopal montážnu jamu :D K nejakým poriadnejším fotkám si ešte potrebujem zakúpiť patričný stroj, ale snáď časom pribudnú aj tie...

P.S.: Taktiež zháňam nejaký podrobný manuál k E60/E61 na takéto menšie opravy - navody-a-manualy/podrobny-manual-k-e60-e61-530d-2004-t103901.html
Prílohy
otec+syn.jpg
V deň kúpy.
BMW_interior.jpg
BMW_rear2.jpg
BMW_front2.jpg
Naposledy upravil/-a Pilifo v Pondelok, 14. Septembra 2015, 12:09, upravené celkom 7 krát.
 
marc.o
Príspevky: 204
Registrovaný: 10.6.2014
Auto: 530xd f10
Kraj: Prešovský

Re: [E61 530d] - moje prvé auto

Utorok, 1. Septembra 2015, 16:36

Vitaj!
pekne auto, seriove, tak sa mi pacia.
Co by si mohol zmenit? Ja by som asi dal dozadu jemne folie na okna a zadne svetla s facelift modelu. Ja osobne by som isiel do paketu, kolies, grilu, shadowlinu... ale to uz je moc :mrgreen:
Ja mam e60 sice uz facelift v pakete, aj komfortne sedaky, tie su pecka. Nesedel som v obycajnych ani sportovych, tak neviem povedat aky je rozdiel, ale asi bude a nemaly \:D/
Este by som odporucal povymienat kvapaliny v ostatnych veciach, diferencial atd, neviem zadokolka ktore veci ma ci nema, moje xko ich ma dost. Stoji to par desiatok eurov. A filtre vsetky daj, tiez to stoji par eurov.

DPFko mam pravdepodobne aj ja prevrtane, lebo robim dobru spotrebu a prevarene neni, a dymi trochu pri zatazi. Tiez som z toho neni nadseny...

Nech poslucha!
 
Užívateľov profilový obrázok
Pilifo
Autor témy
Príspevky: 945
Registrovaný: 19.8.2013
Auto: BMW E61 530d
Kraj: Zahraničie

Re: [E61 530d] - moje prvé auto

Utorok, 1. Septembra 2015, 21:53

Ďakujem, marc.o.

Jasné, filtre sú pár eurová záležitosť, nakúpené ich mám, akurát som si ešte nenašiel čas sa do toho pustiť, tento víkend to mám však v pláne :smile:

Inak ešte som zabudol spomenúť, že predchádzajúci majiteľ poriešil káble v piatych dverách.

Zase nie som až taký fajnšmeker ako iní, hrať sa s autom celé víkendy by ma úplne nebavilo, mám aj iné koníčky, takže v prvom rade ho beriem ako dopravný prostriedok, ktorý chcem, aby bol v dobrom technickom stave a to, či tam budem mať Style 116 alebo 135 mi až tak brutálne nezáleží...Aj keď musím povedať, že ma to vŕtanie v aute po kúpe môjho celkom chytilo, to nie že nie :lol:
 
Užívateľov profilový obrázok
Pilifo
Autor témy
Príspevky: 945
Registrovaný: 19.8.2013
Auto: BMW E61 530d
Kraj: Zahraničie

Re: [E61 530d] - Dark Atlantis

Utorok, 15. Septembra 2015, 21:53

Minulý víkend som sa trochu venoval miernemu detailingu interiéru a vyčisteniu motorového priestoru...

Najbližšie ma čaká vyleštenie svetiel. Na to asi použijem túto Carex sadu - http://autokosmetika.heureka.cz/carex-s ... w/#section
Prílohy
IMG_20150906_174824.jpg
IMG_20150906_174437.jpg
IMG_20150906_171910.jpg
IMG_20150906_174222.jpg
IMG_20150912_180123.jpg
IMG_20150906_171801.jpg
 
Alpina-S
Príspevky: 176
Registrovaný: 26.8.2011
Kraj: Bratislavský

Re: [E61 530d] - Dark Atlantis

Streda, 16. Septembra 2015, 21:22

Tú Carex sadu odporúčam :thumbup:
Mal som úplne matné zašlé svetlá a v pohode sa s ňou dali vyleštiť,
vyzerajú ako nové len sa netreba báť na začiatku poriadne prebrúsiť svetlo
 
Užívateľov profilový obrázok
Pilifo
Autor témy
Príspevky: 945
Registrovaný: 19.8.2013
Auto: BMW E61 530d
Kraj: Zahraničie

Re: [E61 530d] - Dark Atlantis

Štvrtok, 17. Septembra 2015, 08:34

Nakoniec som sa s tým nesral a zobral som tú najväčšiu sadu :D

http://www.auto-doplnky.com/pripravek-n ... 0-ml-p5819

Keď z nej niečo zostane, môže si preleštiť svetlá otec na Tourane.

Okrem toho objednaný ešte zadný stierač, keďže nejaký dobrák mi ho pred pár týždňami zlomil. Ľudia sú drbnutí :roll:
 
Esence
Príspevky: 378
Registrovaný: 5.4.2011
Kraj: Zahraničie

Re: [E61 530d] - Dark Atlantis

Štvrtok, 17. Septembra 2015, 10:07

Chválim farbu interiéru pre mňa je béžová, slonovinová, a podobné odtiene Top. Tieto E61 majú niečo do seba :thumbup:. Mohol by som otázočku ohľadne tej autokamery? Zaujímala by ma spokojnosť hlavne po tme a či sa dá pri záberoch rozpoznať poznavacia značka atď. Prípadne niečo okolo toho ..
 
Užívateľov profilový obrázok
Pilifo
Autor témy
Príspevky: 945
Registrovaný: 19.8.2013
Auto: BMW E61 530d
Kraj: Zahraničie

Re: [E61 530d] - Dark Atlantis

Štvrtok, 17. Septembra 2015, 12:05

Ďakujem, Esence. S tou kamerou som relatívne spokojný, za tú cenu to bol dobrý deal. Nemal som možnosť porovnať ju s inými kamerami, ale podľa recenzií by sa mala kvalita rovnať modelom, ktoré sa u nás predávajú za cca. 100€. Ide o kameru G1W-C, viac infa sa môžete dočítať tu - hojko.com - g1w-c onboard camera

Cez deň počas dobrej viditeľnosti nie je problém rozpoznať poznávacie značky, v noci je to horšie a značku je možné rozpoznať až pri tesnej blízkosti.

Pripájam nejaké videá za svetla a za tmy.

Dopozerať až do konca, v závere sa tam ukáže jedna čerešnička :-D
https://drive.google.com/file/d/0By1nyM ... view?pli=1

Večer
https://drive.google.com/file/d/0By1nyM ... sp=sharing

P.S.: Nahrávanie zvuku som mal blbo nastavené, takže to prosím prehliadnite. Kamera dokáže nahrávať zvuk bez väčších problémov.

/Nemáš za čo, Esence. Ak by ťa zaujímali ešte nejaké detaily, kľudne sa pýtaj :wink:
Naposledy upravil/-a Pilifo v Štvrtok, 17. Septembra 2015, 15:04, upravené celkom 3 krát.
 
Esence
Príspevky: 378
Registrovaný: 5.4.2011
Kraj: Zahraničie

Re: [E61 530d] - Dark Atlantis

Štvrtok, 17. Septembra 2015, 13:24

Ďakujem pekne za malú recenziu :thumbup: Zvažujem momentálne niečo tak hádam skúsim tvoju voľbu O:)
 
Alpina-S
Príspevky: 176
Registrovaný: 26.8.2011
Kraj: Bratislavský

Re: [E61 530d] - Dark Atlantis

Piatok, 18. Septembra 2015, 15:31

Pilifo napísal:
Nakoniec som sa s tým nesral a zobral som tú najväčšiu sadu :D


Tú som bral aj ja, bez problémov to vyjde na 3-4 autá (robil som len predné svetlá) :thumbup:

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 44 neregistrovaných