... všetko o BMW ...

Moderátori: Hugino, jararak

mmracing.sk
 
Užívateľov profilový obrázok
asfethan
Autor témy
Príspevky: 487
Registrovaný: 20.9.2014
Kraj: Zahraničie
Bydlisko: Raccoon City

bmw business radio + dension gateway + zosilovac

Streda, 21. Januára 2015, 15:30

Zdravim pani. Dlho dumam na kadejake sposoby ako aspon trochu poriesit zvuk v E39. Nemam ziadne vymozenosti ako Hifi/DSP vo vybave.

Mam original BMW radio (vzhlad palubovky by som velmi nerad menil, resp. vobec) s dension gateway lite v priehradke a prehravam hudbu z USB. Uz som sa stihol docitat ze pokial je zdrojom hudby takato skatulka tak je zbytocne do zosiku a dalsej aparatury investovat pretoze su tam lacne DAC, atd... Samozrejme konkretne nevedel nikto nic.

Mojou sucasnou ideou je potiahnut analogovy vystup z Dension ako low-level-input pre zosilovac. Klasika dva kanaly, tzn. upravit koncovku a vyviest cinche. Aby som len nemutil vodu zbytocne, zistil som ze v skatulke ktoru som popisal vyssie je 128MiB DRAM pamatovy cip, RISC mikroprocesor, flash pamat no a finalne samozrejme DAC, konkretne WM8731 (resp. WM8731S). Pozeral som technicku specifikaciu (volne dostupnu na nete) a audio parametre S/N ratio, Dynamic Range, THD nie su az take strasne. Podla mna do 15r. auta s takou urovnou odhlucnenia ako ma E39 spolu so zosilovacom by to mohlo celkom dobre zapadnut.

Aky je vas nazor?

PS: samozrejme tie parametre nie su extra special, skor taky klasicky sluchadlovy vystup ako sa da najst v PC a MP3 prehravacoch. Na onanovanie mam doma 80's Marantz :mrgreen:

Myslim ze oproti originalnemu ozvuceniu v E39 by to bol posun vpred aspon o 70% :roll:
 
sineDko
Príspevky: 1802
Registrovaný: 9.6.2013
Kraj: Zahraničie

Re: bmw business radio + dension gateway + zosilovac

Streda, 21. Januára 2015, 15:41

trocha som sa s v tom stratil.

ty planujes ponechat ovladanie densionu cez mid panel (resp origo radio+volant) avsak zvuk chces natiahnut priamo do aftermarket zosilovaca?
 
Užívateľov profilový obrázok
asfethan
Autor témy
Príspevky: 487
Registrovaný: 20.9.2014
Kraj: Zahraničie
Bydlisko: Raccoon City

Re: bmw business radio + dension gateway + zosilovac

Streda, 21. Januára 2015, 15:58

Ty si sa v tom vobec nestratil :thumbup:

Po dalsom zamysleni mi prislo na um ze pri takomto zapojeni by nastal problem s regulaciou hlasitosti, kedze vystup "CD changera" je asi konstantny... Hmm..
 
sineDko
Príspevky: 1802
Registrovaný: 9.6.2013
Kraj: Zahraničie

Re: bmw business radio + dension gateway + zosilovac

Streda, 21. Januára 2015, 16:05

presne tak. vystup cd changera respektive tej krabice je konstantny. takze jedine riesenie je prehnat to cez predzosilovac v radiu a az z neho vytiahnut nizkourovnovy regulovany signal. ten do aftermaket zosiku. v tomto pripade pojde vsetko nie len cd changer cez ten zosilovac samozrejme.

otazne je aku ma kvalitu origo predzosilovac respektive cely ten audio chip. videl som taketo riesenia na nete spravene ale kym to nepocuje clovek pred a po tazko pvoedat :-k
 
Užívateľov profilový obrázok
asfethan
Autor témy
Príspevky: 487
Registrovaný: 20.9.2014
Kraj: Zahraničie
Bydlisko: Raccoon City

Re: bmw business radio + dension gateway + zosilovac

Streda, 21. Januára 2015, 16:22

To je fakt, mne by v podstate stacilo keby tam bol normalny predzosilovac co nijakym sposobom neupravuje, nezafarbuje (pri korekciach = 0) a vyrazne neskresluje signal. No nic, skusim este pohladat na nete nejake info ohladom radia.
 
sineDko
Príspevky: 1802
Registrovaný: 9.6.2013
Kraj: Zahraničie

Re: bmw business radio + dension gateway + zosilovac

Streda, 21. Januára 2015, 16:27

skus ist tou horsou cestou :mrgreen:

ujeb tomu na korekciach tolko dva krat za sebou ze sa z toho stane nejaky zvuk :mrgreen:

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 26 neregistrovaných