... všetko o BMW ...

Moderátori: salat, barabas, alfi666

reklamne predmety bmwklub.sk
 
ben
Autor témy
Príspevky: 5
Registrovaný: 5.9.2010
Kraj: Bratislavský

E90 Piskanie z ventilacie

Piatok, 31. Decembra 2010, 15:27

Ahojte, pomoze mi niekto aspon teoreticky vyriesit tuto zahadu?

Par tyzdnov dozadu, ked zacalo treba v aute kurit, zacal mi z ventilacie (ako keby niekde spoza stredovej konzoly) vychadzat neprijemny pisklavy zvuk. Zacne to piskat par minut po nastartovani, ked sa auto trochu zohreje a zacne fukat teply vzduch. Myslel som, ze je problem s ventilatorom (opotrebovane lozisko, alebo nieco vo vrtuli). Zaujimave je ale, ze piskanie ma stale rovnaku frekvenciu aj hlasitost bez ohladu na to, ako silno pustim ventilator. Vo vetrani to teda logicky nie je. Na druhej strane, piskanie prestane len vtedy, ked vetranie uplne vypnem. Takze to vo vetrani predsa musi byt. Dalsia zaujimavost je, ze piskanie je intenzivnejsie ked brzdim a auto spomaluje, a niekedy nachvilu prestane, ked akcelerujem. Vyska tonu piskania sa pritom ale nemeni (nezavisi na otackach motora, ani vetrania).

Vopred vdaka za napady.
Alles gute v novom roku.

-Ben
 
Užívateľov profilový obrázok
voMacK
Príspevky: 11610
Registrovaný: 9.9.2010
Auto: G31 540i
Kraj: Trenčiansky

Re: E90 Piskanie z ventilacie

Piatok, 31. Decembra 2010, 15:31

ben napísal:
Ahojte, pomoze mi niekto aspon teoreticky vyriesit tuto zahadu?

Par tyzdnov dozadu, ked zacalo treba v aute kurit, zacal mi z ventilacie (ako keby niekde spoza stredovej konzoly) vychadzat neprijemny pisklavy zvuk. Zacne to piskat par minut po nastartovani, ked sa auto trochu zohreje a zacne fukat teply vzduch. Myslel som, ze je problem s ventilatorom (opotrebovane lozisko, alebo nieco vo vrtuli). Zaujimave je ale, ze piskanie ma stale rovnaku frekvenciu aj hlasitost bez ohladu na to, ako silno pustim ventilator. Vo vetrani to teda logicky nie je. Na druhej strane, piskanie prestane len vtedy, ked vetranie uplne vypnem. Takze to vo vetrani predsa musi byt. Dalsia zaujimavost je, ze piskanie je intenzivnejsie ked brzdim a auto spomaluje, a niekedy nachvilu prestane, ked akcelerujem. Vyska tonu piskania sa pritom ale nemeni (nezavisi na otackach motora, ani vetrania).

Vopred vdaka za napady.
Alles gute v novom roku.

-Ben

nebudes mat nieco v klime, [nejaky kusok plastu, alebo proste nejaky bordel], ktory sposobuje, ze ked okolo neho obteka vzduch tak piska?
to, ze to pocujes menej pri akceleracii moze byt sposobene, ze ti viac huci motor a preto to pocujes menej..
tot moj skromny nazor
"Auto je napisane na mna, ale inak s nim nic nemam!"
-- P.R.
 
ben
Autor témy
Príspevky: 5
Registrovaný: 5.9.2010
Kraj: Bratislavský

Re: E90 Piskanie z ventilacie

Piatok, 31. Decembra 2010, 16:19

voMacK napísal:
nebudes mat nieco v klime, [nejaky kusok plastu, alebo proste nejaky bordel], ktory sposobuje, ze ked okolo neho obteka vzduch tak piska?
to, ze to pocujes menej pri akceleracii moze byt sposobene, ze ti viac huci motor a preto to pocujes menej..
tot moj skromny nazor


Hmm.. netusim, potom by sa ale mal ten neziaduci zvuk menit podla toho, ako silno pustim ventilator, a to sa nemeni. Proste ak je gombik ventilatora v inej polohe ako nula, zacne sa ozyvat piskanie, ktore ma stale rovnaky ton aj hlasitost.

Da sa to rozobrat v domacich podmienkach, alebo radite radsej mechanika? Vela aut som zatial nerozobral :)

-Ben
 
Užívateľov profilový obrázok
chch
Príspevky: 158
Registrovaný: 28.11.2010
Auto: E91 318i ED
Kraj: Trnavský

Re: E90 Piskanie z ventilacie

Sobota, 1. Januára 2011, 10:35

Mne na E91 318i ED v zime ide z pristrojovej dosky (spoza budikov) taky vrcivy zvuk, nieje moc silny, pocut ho len ked nemam pustene radio, a pocut ho len v rozsahu otacok 2500 a vyssie. Meni frekvenciu otackami, a je to taky elektronicky zvuk, nie mechanicky. Zvykol som si na to, robi to iba ked su minusove teploty, a iba ked jazdim na >2500 otacok, co je malokedy. Koli tomu to rozoberat nemienim.

Tebou popisovany problem sa mi javi ako nie dokonale uzavreta klapka vnutornej ventilacie, chyta to mozno neaky fals. Skus sa pohrat so spinacom vnutornej ventilacie, aby sa klapky uzatvorili, ci to bude rovnake. Ale pozor, vnutorna ventilacia ma 3 polohy, vypnuta, automaticka, a zapnuta. Automaticka reaguje na cidlo znecistenia vzduchu, cize ked je vonku cisty vzduch, ide tu dnu vonkajsi. Prepinaj medzi full off a full on, najlepsie tlacitkom na volante ak mas multifunkcny volant.
 
Užívateľov profilový obrázok
voMacK
Príspevky: 11610
Registrovaný: 9.9.2010
Auto: G31 540i
Kraj: Trenčiansky

Re: E90 Piskanie z ventilacie

Sobota, 1. Januára 2011, 19:42

chch napísal:
Mne na E91 318i ED v zime ide z pristrojovej dosky (spoza budikov) taky vrcivy zvuk, nieje moc silny, pocut ho len ked nemam pustene radio, a pocut ho len v rozsahu otacok 2500 a vyssie. Meni frekvenciu otackami, a je to taky elektronicky zvuk, nie mechanicky. Zvykol som si na to, robi to iba ked su minusove teploty, a iba ked jazdim na >2500 otacok, co je malokedy. Koli tomu to rozoberat nemienim.

Tebou popisovany problem sa mi javi ako nie dokonale uzavreta klapka vnutornej ventilacie, chyta to mozno neaky fals. Skus sa pohrat so spinacom vnutornej ventilacie, aby sa klapky uzatvorili, ci to bude rovnake. Ale pozor, vnutorna ventilacia ma 3 polohy, vypnuta, automaticka, a zapnuta. Automaticka reaguje na cidlo znecistenia vzduchu, cize ked je vonku cisty vzduch, ide tu dnu vonkajsi. Prepinaj medzi full off a full on, najlepsie tlacitkom na volante ak mas multifunkcny volant.


to prepinanie na volante si tam ale musi nastavit [ak to nema nastavene] .....cize radsej nech to prepina rovno na pristrojovke :)
"Auto je napisane na mna, ale inak s nim nic nemam!"
-- P.R.
 
Užívateľov profilový obrázok
chch
Príspevky: 158
Registrovaný: 28.11.2010
Auto: E91 318i ED
Kraj: Trnavský

Re: E90 Piskanie z ventilacie

Sobota, 1. Januára 2011, 20:55

voMacK napísal:
to prepinanie na volante si tam ale musi nastavit [ak to nema nastavene] .....cize radsej nech to prepina rovno na pristrojovke :)


to plati len pre iDrive, nevieme ci ho ma alebo nie ;-)
 
Užívateľov profilový obrázok
barabas
Príspevky: 1410
Registrovaný: 29.5.2007
Kraj: Žilinský

Re: E90 Piskanie z ventilacie

Nedeľa, 2. Januára 2011, 16:09

ventilator kurenia, vidis ho ked zhodis pod kapotou zakrytie peloveho filtra (na strane spolujazdca za takou podlhovastou dierou), ale da sa k nemu dostat az ked odstranis kastlik spolujazdca...
 
duko
Príspevky: 173
Registrovaný: 1.2.2009
Kraj: Bratislavský

Re: E90 Piskanie z ventilacie

Pondelok, 3. Januára 2011, 17:21

V riadiacej jednotke klimatizácie je malý ventilátor,ktorý pri zapnutí veľkého ventilátora ženie vzduch na čidlo vnútornej teploty v kabíne.Jeho otáčky sú konštantné. Čidlo sníma teplptu vnútri auta a podľa toho automatická klima riadi nastavenú teplotu.Tie piskľavé zvuky by mohol robiť ten malý ventilátor.
 
Užívateľov profilový obrázok
tomikelly
Príspevky: 907
Registrovaný: 2.1.2011
Auto: BMW e39 530d
Kraj: Banskobystrický
Bydlisko: Lučenec

Re: E90 Piskanie z ventilacie

Sobota, 8. Januára 2011, 14:10

Cawkoo...
Ja som sa stretol s tymto istym problemom ale v tomot pripade som si na 90% isty ze to bude ten veky ventilator. Celkovo je to velka robota dostat sa k tomu, robil to uz niekto?? Nie je to moje auto teda nechcem aby sa stalo ked s do toho s majitelom pustime ze nastane moment ked poviem ze uz to bude a potom este pol auta bueme musiet rozobrat:) Ako spominal ben robi to presne to iste obcas to zacne piskat potom to prestane. Presne ked pridam prestane ked pustim plyn zase zacne a ked vypnem alebo vypeciem naplno ventilator tak to prestane. Alebo ako dnes to zacalo v pravotocivej zakrute ale ked som vyrovnal tak to prestalo. Podla mna to budu ako si vravel loziska. Ze sa cely ten rotor vyosi a preto to pisti newem chcem sa k tomu dostat ze co to povie len neviem kolko je s tym roboty. Keby to bolo moje auto tak tu uz je kompletny popis.
BMW e39 530d M-packet | Príbeh
http://www.bmw-europe.eu
Kontakt: 0949 711 300
 
ben
Autor témy
Príspevky: 5
Registrovaný: 5.9.2010
Kraj: Bratislavský

Re: E90 Piskanie z ventilacie

Nedeľa, 9. Januára 2011, 19:07

chch - ked vytocim na 2500, tak uz ten zvuk prehlusi hucanie motora. To som nevedel, ze vnutorne vetranie ma 3 polohy. Mam to aj ked nemam iDrive? Mam na volante rovnake tlacitko ako na ovladani klimy (take 3 ciarky do kruhu), ale myslim, ze to prepina len medzi dvoma stavmi - on/off.

tomikelly - u mna sa to sprava presne ako pises, este aj s tym piskanim v zakrute :) Kedze frekvencia toho zvuku je konstantna a prejavuje sa to len vtedy, ked je zapnute vetranie (aspon na 1 stupen), myslim ze najpravdepodobnejsie vysvetlenie bude, ako pise duko.

Zda sa to vsak ako dost vela prace, na ktoru nemam naradie, ani skusenosti. Navstivim preto radsej mechanika. Ked sa mu to podari odstranit, dam vediet. Kazdopadne vdaka za tipy. Mam vdaka nim trochu lepsiu predstavu, co by to mohlo byt.
 
Užívateľov profilový obrázok
tomikelly
Príspevky: 907
Registrovaný: 2.1.2011
Auto: BMW e39 530d
Kraj: Banskobystrický
Bydlisko: Lučenec

Re: E90 Piskanie z ventilacie

Nedeľa, 9. Januára 2011, 23:50

ben- no ok newiem ale my sa do toho asi pustime sami tak ak budes neco viac vediet tak to sem kludne hod budem len rad :). Ja som tu istotu pisal preto lebo to vzdy pocuvam ze odkial to vychadza a mam taky pocit ze to je presne z oblasit toho velkeho ventilatora. Okrem toho ten maly ma konstantne otacky a tento zvuk zmizne ked vypecies rychlost ventilatora takze newem ci to je ten maly. Zatial vyhrava ten velky. A dnes som si to uvedomil ze ci to nahodou ne je takto. Teraz sa budes asi smiat ale dedukoval som to podla kosacky :D. Pozeral som na nete ako vyzera ten ventilator a ma take dva plastove rotory po stranach. Teda si myslim ze jeden z nich ma vydraty ten stred a ta oska z motora sa v nom toci len tak to vtedy ked piska. Ked ho zachyti a roztoci tak tak to nerobi a to by vysvetlovalo aj to ze to pri akceleracii nerob ze sa to dostane do takej polohy ze to zachyti ta oska a toci sa to ako ma. Ale to je len cisto moje odhad bo to iste sa stalo s takym ventilatorom co chladil motor kosacky a robilo to ten isty zvuk :D. Ale nehovorim to naisto :D takze som zvedavy co povie servis.
BMW e39 530d M-packet | Príbeh
http://www.bmw-europe.eu
Kontakt: 0949 711 300
 
Užívateľov profilový obrázok
chch
Príspevky: 158
Registrovaný: 28.11.2010
Auto: E91 318i ED
Kraj: Trnavský

Re: E90 Piskanie z ventilacie

Pondelok, 10. Januára 2011, 21:47

ben napísal:
chch - ked vytocim na 2500, tak uz ten zvuk prehlusi hucanie motora. To som nevedel, ze vnutorne vetranie ma 3 polohy. Mam to aj ked nemam iDrive? Mam na volante rovnake tlacitko ako na ovladani klimy (take 3 ciarky do kruhu), ale myslim, ze to prepina len medzi dvoma stavmi - on/off.

Ano, 3 stavy vnutornej cirkulacie mas, aj ked nemas iDrive. Prepinanim na volante prepinas iba dva stavy on/off, ale prepinacom na ovladanim klimatizacie prepinas medzi On / Auto On / Off. Auto On je funkcne ked ti svieti ledka pismena A v kruzku. Respektive toto plati pre automaticku klimatizaciu, ak mas manualnu, tak neviem ci tam je taka moznost.
 
komsy
Príspevky: 2
Registrovaný: 24.12.2010
Auto: 320
Kraj: Košický

Re: E90 Piskanie z ventilacie

Streda, 12. Januára 2011, 22:33

ja mam BMW este len asi 3 tyzdne ale ten problem s piskanim som si takisto vsimol takze ja vam toho tu asi vela neporadim ale bol by som rad keb ze sa otom dozviem co najviac diki
 
ben
Autor témy
Príspevky: 5
Registrovaný: 5.9.2010
Kraj: Bratislavský

Re: E90 Piskanie z ventilacie

Piatok, 4. Februára 2011, 16:03

Zdravim. Bol som to dat pozriet do servisu (nie autorizovaneho) a opravili mi to. Mechanik tvrdil, ze to bolo puzdro toho velkeho ventilatora a ventilator v nom vibroval. Neviem presne, co s tym urobil, pre mna je podstatne, ze ten iritujuci zvuk je prec a auto je opat tichucke :)

- ben
 
Užívateľov profilový obrázok
Roland85
Príspevky: 200
Registrovaný: 11.10.2009
Auto: BMW E46-320d/100kW
Kraj: Banskobystrický

Re: E90 Piskanie z ventilacie

Piatok, 4. Februára 2011, 19:02

caute tiez mam ten problem...ALE IBA V ZIME ze mi vrzga-piska ventilator pri vyssich otackach ventilatora...dostal som na fore radu ze to bude robit velky ventilator...tak som pockal do leta a rozobral vsetko...vybral ho ocistil, namazal osku....inak nema ziadnu volu na oske...tocil sa krasne...tak som to cele poskladal...a myslel si ze uz to bude v pohode...a potom prisli mrazy a vzganie je spet....tak uz neviem co je stym...ze preco to vrzga....uz ma to sere kurva....fakt ani kamaratova prasiva 15 rocna ibiza nema taketo problemy...ako BMW.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 35 neregistrovaných